Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Melnā Āfrika

Etiopijā atklāta Melnajā Āfrikā senākā kristiešu baznīca

Apzinot senās pirmsaksūmiešu perioda etiopu valsts, Damatas galvaspilsētas, Jehas, apkārtnē esošās senvietas, arheologi Etiopijas ziemeļos, netālu no Eritrejas robežas nesen atklāja Melnajā (Subsahāras) Āfrikā šobrīd senāko zināmo, ar IV gs. datētu kristiešu baznīcu. Raksts par atklājumu, ar to saistītajiem atradumiem un no tiem izrietošajiem secinājumiem, kas liek mainīt atsevišķus vēsturnieku priekšstatus par Etiopijas valstiskuma attīstības vēsturi, publicēts britu arheoloģijas žurnāla “Antiquity” 2019.gada decembra numurā.

Lasīt tālāk...

Viduslaiku nūbiešu mūku kapenes Sudānā sargāja maģiski uzraksti uz sienām

Šodien Sudāna pamatā ir musulmaņu valsts. Pēc vikipēdijā publicētiem datiem, kristietību par savu reliģiju atzīst tikai ap 16% sudāniešu. Taču tā nav bijis vienmēr - pirms islāma nostiprināšanās Nūbijā, kā senāk sauca Sudānu, apmēram 1000 gadus pastāvēja trīs maz zināmas, tagad - gan pārnestā, gan tiešā nozīmē - vēstures putekļu pārklātas, savdabīgas kristiešu ķēniņvalstis. Nozīmīgākā un rakstītajos avotos no šīm trim valstīm visbiežāk minētā ir Makūrija, kuras senajā galvaspilsētā Dongolā jau no XX gs. 60.gadiem veic izrakumus arheologi no Polijas. Kā vienu no interesantākajiem, Dongolā izdarītajiem atradumiem poļu pētnieki izceļ klostera piebūvē atrastās kapenes, kurās XII gs. sākumā guldītos mūkus sargājuši uz sienām uzgleznoti maģiski uzraksti.

Lasīt tālāk...

Burvestības, maģija un māņticība Zimbabvē

Māņticība jeb ticība burvjiem, raganām, velniem un gariem XXI gadsimtā nebūt nav tik reta parādība, kā mums gribētos domāt. Tā joprojām zeļ un plaukst daudzās pasaules vietās, kuras civilizācijas elpa skārusi tikai virspusēji, būtiski neizmainot primitīvo sabiedrību mūžsenos priekšstatus par pārdabisku spēku pastāvēšanu, to nozīmīgo lomu dažādās dzīves norisēs un atsevišķu, īpašām spējām apveltītu cilvēku spēku un prasmi šos spēkus ietekmēt sev vēlamajā veidā.

Ja eiropiešu vairākums, pateicoties izglītībai, šodien vairs netic, ka patiešām pastāv raganas, kas ar pārdabiskām metodēm var uzsūtīt citiem cilvēkiem slimības, izsaukt negaisu vai izdarīt kādu citu kaitējumu, tad daudzviet Āfrikā tas nav nekāds retums. Šī gada maijā Zimbabves ziņu dienests „New Zimbabwe” vēstīja, ka policija par divu sieviešu noindēšanu meklē kādu vietējo burvi.

Lasīt tālāk...

Atrastas senākās liecības par cilvēku upurēšanu Āfrikā

Franču arheologi, raksta portāls khaleejtimes.com, Sudānā atklājuši 5500 gadu vecu akmens laikmeta apbedījumu ar viņuprāt "senāko cilvēku upuri" Āfrikā.

Lasīt tālāk...

Turpinās pētīt 3000 gadus seno Rietumāfrikas Nokas kultūru

Pateicoties Vācijas Pētījumu fonda papildus piešķirtajiem 1,6 miljoniem eiro, Frankfurtes Gētes universitātes Arheoloģijas institūta zinātnieku komanda, kura no 2005.gada, īstenojot 12 gadu garumā plānoto ilgtermiņa projektu, pēta Nokas arheoloģisko kultūru Nigērijā, darbu varēs turpināt vēl trīs gadus.

Lasīt tālāk...

Timbuktu manuskripti izglābti no sadedzināšanas

Tūkstošiem vēsturisku manuskriptu, kurus pēc plašsaziņas līdzekļu izplatītās informācijas uzlūkoja par iznīcinātiem pēc tam, kad islāma fundamentālisti š.g. 28. janvārī, bēgot no Timbuktu, Mali nodedzināja Ahmeda Babas augstākās izglītības un islāma pētījumu institūtu, izrādās, tomēr izdevies izglābt.

Lasīt tālāk...

Ziemeļsudānā atklāta nekropole ar 35 piramīdām

Franču arheoloģiskā misija Sudānā, apkopojot 2009.-2012.gadu pētījumu rezultātus, paziņojusi par vismaz 35 nelielu piramīdu atklāšanu Sedeingas senvietā pie Nīlas valsts ziemeļos. Jaunatklāto piramīdu vecumu pētnieki lēš uz aptuveni 2000 gadiem, tās saistot ar trešo (merojiešu) Kušas valsti, kas, ar galvaspilsētu Merojā, pastāvēja no aptuveni 300.g.pmē. līdz mūsu ēras 350.gadam.

Lasīt tālāk...