Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Kriptozooloģija

Jānis Kaprālis. Redzēts, pētīts, nenoķerts

Aliens lv. saviem lasītājiem piedāvā iepazīties ar kādu pavisam interesantu notikumu. Visai nu jau tālajā 1982.gadā 6 latviešu ceļotāju grupa ģeologa Jāņa Kaprāļa vadībā zem VEF Sporta kluba karoga devās kalnu pārgājienā Tadžikijas Pamirā. Labi nomaskētā vietā Kāds izlaupīja viņu pārtikas krājumus, iespējams, ka tas bija Pats Sniega Cilvēks. Kā pierādījums palicis pēdas nospieduma foto un pārgājiena dalībnieku liecības. Sīkāk par šo notikumu pastāsta pats ceļotāju grupas vadītājs un viņa ceļabiedri izvilkumos no tā laika ceļojumu dienasgrāmatām.

Lasīt tālāk...

Spānijas piekrastē izskalotais 'jūras pūķa' līķis identificēts kā haizivs

Pūķis, Nesa ezera briesmonis vai zivs mutants - šādus minējumus izteica Andalūzijas piekrastes ciemata Villarikosas iedzīvotāji, kuri 2013.gada 15.augustā tuvējās pludmales smiltīs uzgāja savāda izskata radījuma atliekas. Vislielāko izbrīnu viņiem izraisīja atsevišķi atrastā ķermeņa daļa, kuru izcēla ragiem līdzīgi veidojumi.

Lasīt tālāk...

Floridas pērtiķskunkss jeb, kas īsti smird purvā?

Nebūs pārspīlēts, ja teiksim, ka ASV sabiedrību arvien plašāk pārņem "seskvačisms," kā varētu nodēvēt dažādu cilvēku centienus "atrast" pašiem savu sniega cilvēku jeb tā dēvēto "Amerikas lielo pērtiķi" un viltotos materiālus publicēt internetā popularitātes vai peļņas gūšanai. Nesen īpaši izcēlies kāds "kriptozoologs," kurš publicējis video ar Mijakas Nacionālajā parkā Floridā it kā nofilmētu un nofotografētu "pērtiķskunksu," kas esot Ziemeļamerikas sniega cilvēka vietējā "versija."

Lasīt tālāk...

Juihiro Miuras Himalaju “sniega sieva”

Diez vai būs kāds alpīnists, kurš, Himalajos kāpjot kalnos, nebūtu ko dzirdējis par jetiju jeb “briesmīgo sniega cilvēku,” kā šis kriptīds nereti tiek dēvēts Rietumu popkultūrā un dzeltenajā presē [1]. Dažs, kā piemēram slavenais Reinholds Mesners, jetiju esot ne vien redzējis, bet pat nošāvis... Tas izrādījies kāds zinātnei nepazīstams lācis... Sava pieredze ar sniega cilvēku bijusi arī ne mazāk slavenajam japāņu alpīnistam un slēpotājam Juihiro Miuram, kurš 1970.gadā pasaulē pirmais ar slēpēm nobrauca no Everesta. Miuras grāmata “The man who skied down Everest” savulaik tulkota arī latviski - 1982.gadā “Apvāršņa” sērijā. Lūk, kāds ir Miuras stāsts par ekspedīcijā dzirdēto un piedzīvoto:

Lasīt tālāk...

Kampučijas 'stegozaurs' - liecība, viltojums vai pārpratums?

Vai Dienvidaustrumāzijas džungļos, dalot dzīves telpu ar cilvēkiem, vēl pirms 1000 gadiem bradāja dinozauri? Tā, balstoties uz Tapromas tempļa bareljefā iegrieztu attēlu, uzskata daudzi kreacionisti un jaunās Zemes hipotēzes piekritēji. Bet kā ir patiesībā?

Lasīt tālāk...

Džeina Gudola: kā romantiķe vienmēr esmu ticējusi sniega cilvēka eksistencei

Pasaulslavenā primātu pētniece Džeina Gudola, kas latviešu lasītājam labi pazīstama pēc 1977.gadā izdevniecības "Zinātne" klajā laistā viņas grāmatas "Cilvēka ēnā" tulkojuma, 2012.g. septembrī sniegtā intervijā avīzei Huffington Post paziņojusi, ka "gribētu, lai sniega cilvēks pastāv."

Lasīt tālāk...

Norvēģijas ezeros novērotas par 'ezeru briesmoņiem' dēvētas parādības

Divos Norvēģijas ezeros - Seljordā un Hornindālā - vietējie iedzīvotāji amatieru video un foto kadros nesen uzņēmuši dīvainas parādības, ko paši novērotāji un vietējā prese saista ar nostāstiem par šajās ūdenstilpnēs dzīvojošiem jūras briesmoņiem.

Lasīt tālāk...

Sibīrijas 'vienradži' varēja būt moderno cilvēku laikabiedri

Ja daļai senajās kultūrās pazīstamo mītoloģisko radījumu, kā piemēram grieķu suņgalvjiem (kinocefāliem) un sirēnāmnārām visdrīzāk nekad nav bijis tiešu, dabā kādreiz eksistējušu zooloģisku prototipu, tad vienradža gadījumā jautājums nav tik vienkārši izšķirams. Gan antīkie teksti, gan viduslaiku ceļotāju un jauno laiku etnogrāfu pierakstītie Eirāzijas tautu nostāsti liecina, ja ne par tolaik vēl sastopamu, tad šo avotu rašanās laikam salīdzinoši nesenā pagātnē, iespējams, pastāvējušu, aizvēsturiskam Sibīrijas milzu degunradzim  Elasmotherium sibiricum līdzīgu vienragainu dzīvnieku. Par to, ka Elasmotherium sibiricum varētu būt dzīvojuši vēl aizvēstures beigu posmā vai pat agrajos vēsturiskajos laikos, liek domāt arī Tomskas universitātes zinātnieku atradums Irtišas krastā, Kazahijas ziemeļaustrumos  netālu no Pavlodaras, pie Kožamžaras ciema viņi uzgājuši šo dzīvnieku fosilijas, kuru datējums  ap 29 000 gadu pirms mūsdienām  pilnībā liek pārskatīt līdzšinējos priekšstatus, atbilstoši kuriem Elasmotherium ģintij piederošās sugas izmira jau pirms 350 000 gadu. Raksts par pētījuma rezultātiem publicēts izdevuma "American Journal of Applied Science" šī gada februāra numurā.

Lasīt tālāk...

Ogopogo – Okanaganas ezera nezvērs ar zirga galvu

Atsevišķu kriptozooloģijas izpētes objektu, kriptīdu, grupu veido tā sauktie ezeru briesmoņi, no kuriem pats populārākais neapšaubāmi ir Lohnesā, Skotijā it kā mītošās Nesijas tēls. Tomēr, neskatoties uz popularitāti, Nesija nevar lepoties ar tik izteiksmīgām un šķietami pārliecinošām liecībām, kā Okanaganas ezerā Britu Kolumbijā, Kanādā novērotais Ogopogo.

Lasīt tālāk...

Spārnotā briesmoņa mistērija atrisināta!

Beidzot ir rasts izskaidrojums mistērijai, kas apņēma senus, indiāņu radītus klinšu gleznojumus Melnā pūķa kanjonā, Jūtas pavalstī (ASV). Gadu desmitiem ilgi zinātnieki nerimās strīdēties ar kreacionistiem par to, vai sarkanais gleznojums uz kanjona klints sienas ir milzīga spārnota briesmoņa, iespējams, pat pterozaura attēlojums, vai arī to veido vairāki atsevišķu cilvēku un dzīvnieku figūru attēli.

Nesen, izmantojot modernākās tehnoloģijas, pētnieki konstatēja, ka sarkanais „spārnotais briesmonis” sastāv no piecām atsevišķām figūrām - liela auguma cilvēka, maza auguma cilvēka, pārnadža, suņa un čūskai līdzīga radījuma.

Raksts par pētījumu publicēts britu arheoloģijas žurnāla Antiquity augusta numurā. 

Lasīt tālāk...