Astrobioloģija
Jauna teorija: hiperātruma zvaigznes varētu vadīt augsti inteliģentas ārpuzemes civilizācijas
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 16 Decembris 2024 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 371 skatījumi
No Holivudas zinātniskās fantastikas filmām radies priekšstats, ka augsti inteliģentas civilizācijas starpzvaigžņu ceļojumiem izmanto lidojošos šķīvīšus. Tomēr tehnoloģiski attīstītas ārpuszemes civilizācijas varētu pārvietoties starp zvaigznēm daudzos dažādos veidos, kas būtu tik neparasti un pārsteidzoši, ka tie pārsniegtu jebkuru zinātniskās fantastikas romānu vai filmu iedomu robežas.
Vrijes universitātes Briselē (Beļģijā) filozofs Klements Vidals savā jaunākajā darbā, kas vēl nav recenzēts un publicēts zinātniskajā žurnālā, piedāvā jaunu un neparastu teoriju. Tajā viņš apgalvo, ka augsti inteliģentas ārpuszemes civilizācijas varētu pārvietoties pa galaktiku, apzināti un mērķtiecīgi virzot savas binārās zvaigžņu sistēmas.
Vai Džeimsa Veba kosmiskais teleskops atradis ārpuszemes dzīvību?
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 08 Aprīlis 2024 18:53
- Autors Redaktors
- 1953 skatījumi
Zinātnieki diskutē, vai Džeimsa Veba kosmiskais teleskops ir atklājis citplanētu ar nepārprotāmām dzīvības pazīmēm. Runa ir par 2015.gadā Keplera kosmiskā teleskopa atklāto superzemi K2-18b. Jau 2019.gadā astronomi šīs citplanētas atmosfērā bija konstatējuši ūdens molekulas vai ūdens tvaikus.
Citplanētu civilizācijas varētu izmantot melnos caurumus kā daļiņu paātrinātāju enerģijas avotus
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 30 maijs 2021 00:00
- Autors Aliens.lv
- 7739 skatījumi
Meklējot iespējamās liecības par augsti attīstītu tehnoloģisku civilizāciju pastāvēšanu citās mūsu Galaktikas zvaigžņu sistēmās (SETI projekts), astronomu uzmanība līdz šim bija pievērsta galvenokārt starpgalaktisko "bāku" signālu uztveršanas mēģinājumiem un centieniem noteikt vai ap kādu zvaigzni nevarētu būt uzbūvēta tā sauktā Daisona sfēra - kosmiska mēroga energostacija (sk. "Daisona sfēra kā ārpuszemes civilizāciju astroinženieriskās darbības rezultāts", aliens.lv, 26.11.2014.). Taču miljoniem vai pat miljardiem gadu vecas civilizācijas, - un tādu pastāvēšanu nevar izslēgt, - varētu spēt īstenot vēl daudz citus, mūsu tehnoloģiskās attīstības līmenim fantastiskus astroinženieriskus projektus. Viena no tādām kosmiska mēroga iekārtām varētu būt daļiņu paātrinātājs, kas uzbūvēts, kā enerģijas avotu izmantojot melno caurumu.
Piena Ceļa galaktikā atklāta ļoti veca zvaigzne ar piecām Zemes izmēra akmens planētām
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 18 Februāris 2021 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 7754 skatījumi
Piecas, Zemes tipa akmens (virsma sastāv no cietiem iežiem) planētas, kuras ir gandrīz tikpat vecas kā pats Visums, atklājusi starptautiska Birmingemas universitātes (Lielbritānija) vadīta astronomu komanda. Nozīmīgais atklājums liecina, ka Zemes izmēra planētas bija raksturīga Piena Ceļa galaktikas iezīme jau kopš pašiem tās pirmsākumiem.
Raksts par atklājumu, kas izdarīts, izmantojot NASA orbitālās observatorijas Kepler novērojumus, šī gada 27.janvārī publicēts žurnālā "Astrophysical Journal."
Atrasta līdz šim Zemei līdzīgākā citplanēta
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 28 maijs 2020 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 6216 skatījumi
Vai Visumā ir Zemei līdzīgas planētas? Šāds jautājums rodas, lasot ziņas par simtiem atklātu citplanētu.
Četras vietas mūsu Saules sistēmā, kur meklēt citplanētu dzīvības formas
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 26 Aprīlis 2020 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 8118 skatījumi
Melna, burbuļojoša asfalta pildīts ezers ir vieta uz Zemes, kur, kā varētu iedomāties, zinātnieki vismazāk var cerēt atrast kādas dzīvības formas. Tomēr izrādās, ka šāds priekšstats ir maldīgs. Šī gada 7.augustā žurnālā "Science" publicētajā pētījumā apgalvots, ka nafta dzīvībai nemaz nav tik naidīga - par to liecina mikroorganismi, kas atrasti nelielos ūdens pilienos Trinidādas ar piķi (naftas smagākajām frakcijām) pildītajā Piča (Pitch) ezerā.
Šis atklājums, iespējams, rosinās pētniekus meklēt dzīvības formas uz planētām ar ekstrēmu vidi, uz kurām, kā līdz šim uzskatīja, tās eksistence principā nav iespējama. Mūsu pašu Saules sistēmā vien ir četras šādas vietas.
Atklāta vecākā zināmā citplanēta, uz kuras iespējama dzīvības pastāvēšana
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 26 Janvāris 2020 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 5575 skatījumi
Vai varat iedomāties, ka dzīvība Visumā varēja rasties jau pirms 11,5 miljardiem gadu? Tikai divus miljardus gadus pēc paša Visuma dzimšanas? Fantastiski un neticami, taču 13 gaismas gadu attālumā astronomi atklājuši 11,5 miljardus gadus vecu eksoplanētu, uz kuras varētu būt dzīvībai labvēlīgi nosacījumi.
Iegūts apstiprinājums ūdens tvaika plūsmām no Jupitera pavadoņa Eiropas
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 11 Decembris 2019 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 3862 skatījumi
NASA kosmiskā Habla teleskopa iegūtie netiešie pierādījumi par sporādiskām un dīvainām ūdens tvaika plūsmām no Jupitera mēneša Eiropas nesen guvuši jaunus, novērojumos balstītus apstiprinājumus.
Astronomi citplanētas K2-18b atmosfērā atklāj ūdens tvaikus un, iespējams, pat mākoņus
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 04 Oktobris 2019 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 4340 skatījumi
Pēdējo gadu laikā astronomi arvien vairāk atklāj citplanētas, uz kurām hipotētiski varētu eksistēt dzīvība, taču nevienu no tām nevar uzskatīt par Zemi Nr.2. Tāda noteikti nav arī 2015.gadā Keplera kosmiskā teleskopa atklātā superzeme K2-18b, kura 110 gaismas gadu attālumā no Zemes riņķo ap sarkanu pundurzvaigzni.
Satelīts TESS 35 gaismas gadu attālumā atklājis par Zemi mazāku citplanētu
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 02 Augusts 2019 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 3402 skatījumi
Satelīts TESS atklājis par Zemi mazāku citplanētu riņķojam ap M tipa sarkanu pundurzvaigzni L98-59, tikai 35 gaismas gadu attālumā no Zemes. Zvaigznes L98-59 masa ir tikai viena trešā daļa no mūsu Saules masas.