Dienvidamerika
Čektas petroglifi - liecības par rakstības pirmsākumiem senajā Peru?
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 18 Marts 2021 00:14
- Autors Laika Ceļotājs
- 5699 skatījumi
Izpētot klints bluķos pie Čektas (Checta) iekaltus petroglifus, Peru Klinšu mākslas asociācijas prezidents, arheologs Goritumi Eševarija (Gori-Tumi Echevarria) izvirzījis hipotēzi, ka tie, iespējams, satur liecības par 5000 gadu senas, senēģiptiešu un šumeru ideogrāfisko rakstu paraugiem attīstības pakāpē līdzīgas rakstības pastāvēšanu šajā Dienvidamerikas reģionā.
Parakasas pagarinātie galvaskausi – cilvēka evolūcijas mīkla vai mākslīga deformācija?
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 22 Februāris 2020 00:00
- Autors Aliens.lv
- 4901 skatījumi
Kopš 2010.gadu sākuma dažādas tīmekļa vietnes un dzeltenās preses izdevumu lappuses vairākkārt apceļojuši sensacionāla satura materiāli, kuros apgalvots, ka tajā vai citā vietā atrasti neparasti senie galvaskausi ar izstieptu jeb pagarinātu galvas formu, kura nav skaidrojama ar mākslīgu deformāciju, bet drīzāk ar ģenētisku iedzimtību. Sensacionālo hipotēžu autori apgalvoja, ka tā nav bijusi patoloģija, bet apliecinājums galvaskausu īpašnieku izcelsmei no kosmiskiem ieceļotājiem vai senām, šodien zudušām un zinātniekiem nepazīstamām cilvēka evolūcijas līnijām. Runājot par konkrētiem piemēriem, sensacionālo paziņojumu sacerētāji parasti piesauca privātā muzejā Parakasas pilsētiņā Peru Klusā okeāna piekrastē izstādītus, tuvējā apkārtnē uzietus galvaskausus. 2018./2019.gadu mijā Aliens.lv bija izdevība pabūt Peru un pašiem savām acīm ieraudzīt šajā muzejā glabātos galvaskausus. Patiesi, visai interesanta ekspozīcija!
Poļu arheologi Peru atklāj iepriekš nezināmas kultūras apbedījumus
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 22 Janvāris 2020 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 6455 skatījumi
Poļu arheologi no Vroclavas universitātes, veicot izrakumus Atkamas tuksneša ziemeļu daļā, Peru dienvidos, atklājuši 150 līdz šim nezināmai, no IV līdz VII gs. pastāvējušai kultūrai piederošus kapus.
Parakasas kultūra. Atklāšana: Kavernu un Nekropoles kapulauki
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 12 Augusts 2019 00:00
- Autors Aliens.lv
- 5254 skatījumi
Dienvidamerikas civilizācijas kultūru vidū īpašu vietu ieņem Parakasas kultūra un no tās daļēji izaugusī, ar tuksnesī izveidotajiem milzīgajiem ģeoglifiem pasaules atpazīstamību ieguvusī Naskas kultūra.
Mūmijas noslēpums atrisināts: pētījumi liecina par rituālu slepkavību
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 13 Novembris 2018 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 6556 skatījumi
Vācu zinātnieki no Minhenes Ludviga Maksimiliāna universitātes un Murnavas reģionālā Traumu centra, izmantojot jaunākās paleopatoloģijas un kriminālekspertīžu metodes, noteikuši, ka neidentificētā sievietes mūmija, kas vairāk nekā simts gadus nogulējusi Bavārijas Valsts arheoloģijas kolekcijā, visticamāk ir rituālā slepkavībā nogalināta inku sieviete.
Mirušās sirdī un uz zarnu sieniņām analīzēs atklāja parazītiskas slimības radītus sabiezinājumus, kas viņas upurēšanu hipotētiski ļauj uzskatīt par sava veida eitanāziju.
Stefānijas Panceras (Stephanie Panzer) vadībā veiktā pētījuma rezultāti š.g. 26.februārī publicēti izdevumā PLOS ONE.
Atakamas tuksneša klinšu gleznojumi sniedz priekšstatu par seno čīliešu vaļu medībām
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 20 Jūnijs 2018 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 5431 skatījumi
Izpētot Atakamas tuksnesī atklātos klinšu gleznojumus, mūsdienu arheologi ir guvuši jaunu priekšstatu par to, kāda veidā senie čīlieši nodarbojušies ar vaļu un citu jūras radību medībām. Žurnālā Antiquite publicētajā pētījumā analizēti tieši tie aizvēsturiskie mākslas darbi, kas palīdz pētniekiem saprast lielo jūras dzīvnieku medību nozīmi mednieku-vācēju sabiedrībā.
Peru ziemeļos arheologi atklāj 3000 gadu senu reliģisko centru
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 04 Aprīlis 2018 00:14
- Autors Laika Ceļotājs
- 7185 skatījumi
Arheologs Valters Alva (Walter Alva) arheoloģijas pasaulē slavu ieguvis, 1987.gadā Peru atklājot tā sauktās Sipanas valdnieka kapenes. Tagad viņš ir Sipanas valdnieka kapeņu muzeja (el Museo Tumbas Reales Sipan) direktors. Nesen viņa vadītā arheologu komanda Peru ziemeļos Lambajekas (Lambayeque) reģiona Kongonas (Congona) arheoloģiskajā zonā atklājusi 3000 gadu vecu, Čavinas kultūrai piederīgu reliģisko centru.
Peru arheologi atrok ceremoniāla mielasta zāli ar diviem troņiem
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 20 Marts 2018 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 5218 skatījumi
Nesen Peru arheologi Nacionālas Ģeogrāfijas biedrības pētnieka Valtera Alvas vadībā Peru ziemeļu piekrastē, Lambajekes reģionā, atklāja no divām zālēm sastāvošu pirmskolumba laika kompleksu, kas sniedz jaunu ieskatu močiku rituālajā un politiskajā dzīvē.
Tas ir nozīmīgs atklājums, saka arheologi, jo līdz šim šādas celtnes viņi bija redzējuši vienīgi močiku gleznojumos.
Nelikumīga zemes izmantošana apdraud Naskas arheoloģiskās vietas pie Ikas
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 16 Februāris 2018 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 7275 skatījumi
Naska ir plakankalne Peru dienvidos, tikai 400 kilometru attālumā no Peru galvaspilsētas Limas. Plakankalnē pirms 2300 līdz 1500 gadu izveidotās milzu figūras - līnijas, ģeometriskas figūras un dzīvnieku attēlojumi - ir pasaulē lielākie uz Zemes virsmas izveidotie zīmējumi.
Pateicoties īpašajam klimatam, šie zīmējumi jeb ģeoglifi ir saglabājušies līdz mūsdienām. Taču tagad, par ko trauksmi nesen cēluši Peru arheologi, tos apdraud nelikumīga zemes izmantošana un mājokļu būve aizsargātājā teritorijā. El Comercio ziņo, ka netālu no Ikas pilsētas iedzīvotāji nelikumīgi sagrābuši savā valdījumā divas milzīgas zemes joslas. Nelegālās būvniecības laikā, strādājot ar tehniku, iznīcinātas vairākas trapecveida figūras un līniju grupas - peruāņi aizsargātajā teritorijā būvējuši akmens žogus, lai sadalītu zemi vairākos gabalos.
Tiavanaka uzdod jaunas mīklas un sola daudzsološus atklājumus nākotnē
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 03 Jūlijs 2017 00:00
- Autors Laika Ceļotājs
- 6332 skatījumi
UNESCO finansēta pētniecības projekta gaitā, spāņu arheologa Hosē Ignacio Galegosa (Josse Ignacio Gallegos) vadībā Tiavanakas kompleksā izdarīti jauni, negaidīti atklājumi, kas uzdod jaunus jautājumus par pilsētas vēsturi un rosinās tālākus pētījumus.