Sudāna
- Detaļas
- Publicēts 09 Februāris 2013
- 8540 skatījumi
Valsts Āfrikā.
Galvaspilsēta - Hartūma.
Vēsture. Senās Nūbijas vēsture (~3000.g.pmē.-350.g.).
Hartūmā lielā Viktorijas laika pilī Mahdi derviši izrēķinājās ar ģenerāli Čārlzu Gordonu.
Lielbritānijas novājināšanās rezultātā 1954.gadā Sudāna ieguva neatkarību no Ēģiptes.
Neatkarības iegūšana (1959.g.).
Pilsoņu karš. Pavisam drīz pēc neatkarības iegūšanas uzliesmoja konflikti, kas pārauga pilsoņu karā. Karadarbība pierima, kad prezidents Džafars Numeiri 1972.gadā piešķīra autonomiju dienvidiem.
Atkal pilsoņu karš. Tas no jauna uzliesmoja 1983.gadā.
Hasana al Turabi valdīšana (1989.-1999.g.). 1989.gada jūlijā armijas virsnieks un islāmists Hasans al Turabi nāca pie varas militāra apvērsuma rezultātā. Viņš gāza demokrātiski ievēlēto valdību tai pat diena, kad tā apturēja šariata likumu darbību, cerot samierināt antagoniskos musulmaņus un kristiešus un citus opozicionārus, kas bazējas valsts dienvidos. Turabi, balstoties uz plašu iedzīvotaju slāņu atbalstu, realizēja islāmisku revolūciju, ko pavadīja represijas, slepkavības un spīdzināšanas.
1996.gadā ASV spiediena rezultātā Sudāna izraidīja no savas teritorijas Osamu bin Lādenu ar kompāniju. Osama apmetās Afganistānā ka talibu „viesis.”
Pēc Binlādena uzbrukumiem ASV vēstniecībām Kenijā un Tanzānijā amerikāņi 1998.gada augustā ar spārnotajām raķetēm iznīcināja arī medicīnas aparatūras fabriku "Al Šifa" Hartūmas ziemeļos, kura, iespējams nepamatoti, tika uzskatīta pat „Al Kaidas” ķīmisko ieroču fabriku. Bojā gāja līdz pat 300 šīs fabrikas strādniekiem. Trieciens tika veikts bez brīdinājuma, pēc tam amerikāņi uz sudāniešu jautājumu-protestu "Ko jūs darāt!?" atbildēja: "Varat atbildēt, ja vien jums ir raķetes..." Pēc 3 gadiem musulmaņu kaujinieki tiešām atbildēja 2001.gada 11.septembrī ietriecot lidmašīnas Ņujorkas debesskrāpjos.
Tika nodibināta islāmiska valsts. Šī valdība bija pavisam nežēlīga un tika gāzta pilsoņu kara rezultātā 1999.gadā. Decembrī ģenerālis Omārs Hasans Ahmads al Bašīrs veica militāro apvērsumu, padzina no varas Hasanu al Turabi un darīja galu islāmistu valdīšanai Sudānā. Tika izbeigts arī ieilgušais pilsoņu karš.
Konflikts ar TAA. Pēc vairāk nekā divas desmitgades ilguša pilsoņu kara, kurā dzīvības zaudēja divi miljoni cilvēku, Sudānas Tautu atbrīvošanas armija 2005.gada janvārī parakstīja miera līgumu ar Hartūmas valdību. Tika izveidota koalīcijas valdība un autonoma dienvidu reģiona valdība. Saskaņā ar līgumu visiem kaujiniekiem bija jāpievienojas Sudānas Tautu atbrīvošanas armijai vai nacionālajiem Sudānas bruņotajiem spēkiem. Bruņotie spēki atkāpjas no dienvidu teritorijām, savukārt atbrīvošanas armijas bruņotais atzars – no iepriekš kontrolētajām teritorijām valsts ziemeļos. Līgums paredzēja lielāku autonomiju un dalīšanos ienākumos no naftas tirdzniecības.
Konflikts Dārfūrā. 200 000 nogalināti un 2 miljoni bēgļu.
Omārs el Bašīra valdīšana (?-2019.g.). Desmitgadēm ilgi Sudāna bija militāri atkarīga no Krievijas smago sankciju dēļ, ko ASV bija noteikušas gāztā prezidenta Omāra al Bašīra valdībai.
Kopš Baīira gāšanas 2019.gadā Sudāna sākusi tuvināties ASV, kas Hartūmu 2020.gadā svītroja no sankciju saraksta.
Apskatāmie objekti.
Hartūma.
Sudānas Sahāra.
Bajada tuksnesis. Daļa no Sudānas Sahāras. To par savām mājām sauc vairākas nomadu ciltis.
Soleba. Amona-Ra svētnīca, ko cēlis faraons Amenhoteps III.
Tajaba. Nūbiešu apdzīvots ciems.
Došas kalns. (Jebel Dosha) Tajā ir apskatāmi klintis cirsti arhitektūras pieminekļi, tostarp arī Tutmesa III kapela.
Ziemeļsudāna.
Nīlas krāces.
Tomba. (Tombos) Aizvēsturiski klinšu zīmējumi, nepabeigta faraona Taharka statuja.
Kerma. Sena Nūbijas valsts galvaspilsēta.
Kavas oāze. Skaista oāze smilšu kāpu tuksnesī.
Dongola. Senās Makurijas kristiešu valsts galvaspilsēta.
Sudānas Ķēniņu ieleja. Ķēniņu un ķēniņieņu apbedīšanas vieta, piramīdveida kapenes.
Pārakmeņojušos koku ieleja.
Napata. Napatas valsts galvaspilsēta.
Barkala kalns. Sudāniešu svētais kalns Napatas senpilsētā, kura virsotnē Amons kronējis Nūbijas ķēniņus. No kalna virsotnes labi novērot saulrietu pār sudāņu piramīdām.
Gazalas ieleja. Kristiešu klostera drupas.
Nuri piramīdu komplekss. Sudānas melno faraonu apbedījuma vieta.
Naga. Viens no senās Nūbijas valsts centriem.
Lauvas svētnīca. (Mussawarat es Sufra)
Meroje. Sudānas iespaidīgākā senpilsēta ar piramīdu kompleksu.
Dongula. Nonāk pāri Nīlai ar prāmi. Kušas valsts centrs. Ziemeļos. Sahāras malā. Kamieļu tirgi. Putekļi. Kamielis no 300 USD mātīte, no 500 USD tēviņš. Oāzes ir ap 300 km viena no otras.
Dārfūra.
Saites.
Arābi.
Nūbieši.