Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Petroglifi

Petro ("klints" - grieķu val.) + glyphē ("griešana" - grieķu val.).

Klinšu sienās nedziļi iekalti dzīvnieku, putnu, zivju, kareivju, airētāju, laivu u.c. priekšmetu attēli. Dažkārt sastopamas arī nesaprotamas figūras un zīmes.

Petroglifi atrodami dažādās zemēs. Vissenākie petroglifi attiecas uz paleolīta beigām un neolītu. Visvēlākie - uz agro dzelzs laikmetu. Vissenākie petroglifi bija saistīti ar kultu, bet vēlāko uzdevums, acīm redzpt, bija iemūžināt ievērojamus notikumus.

Petroglifu izveidošana ir dažāda: vieni izveidoti dziļi (2-3 mm dziļumā) un rupji, to malas ir nelīdzenas ar daudzskaitlīgiem skrāpējumiem. Citi izveidoti spēcīgiem, taču daudz retākiem cirtieniem, tā ka palikuši arī neskartas virsmas iecirkņi. Daļai "dziļo" zīmējumu visa silueta virsma rūpīgi nogludināta. Attēli visbiežāk ir statiski, taču atsevišķos gadījumos vērojami centieni attēlot kustības. Izmēri parasti ir tikai 20-50 cm, reizēm līdz 3 m.

Zīmējumi izvietoti ļoti skaistās vietās irt kā uz triju pasauļu robežas - ūdens, gaisa un zemes. Attēlu izveidošana un kontaktēšanās ar tiem bija kaut kādu svarīgu kulta ceremoniju sastāvdaļa. Droši vien attēli klintīs bija savdabīgas svētbildes, kurās mitoloģiskā formā iemūžināts piratnējo cilvēku pasaules skatījums. Iespējams, klinšu attēlos vai tiem blakus tika veiktas maģiskas darbības, buramvārdi un upurēšanas.

Petroglifi Eiropā.
      Karēlijas petroglifi. Karēlijā petroglifi pazīstami Oņegas ezera rajonā - pie Dēmonu Deguna (Бесов Нос) ir apmēram 1200 klinšu attēlu un Vigas (Выг) upes lejtecē gandrīz Belomorskas (Беломорск) pilsētas robežās - Бесовы Следки, Залавруга un citās vietās, kopskaitā vairāk kā 2000 attēlu.  Daudz petroglifu atrodas Krievijā, Murmanskas apgabalā, Norvēģijā, Zviedrijā un Somijā. 

Petroglifi Dienvidamerikā. No kečvu vai aimaru valodas atvasinātā vārdā - quilcas.
      Čektas petroglifi. Peru.

Raksti.
Čektas petroglifi - liecības par rakstības pirmsākumiem senajā Peru?

Saites.
Alu māksla.