Džeina Gudola: kā romantiķe vienmēr esmu ticējusi sniega cilvēka eksistencei
- Detaļas
- Publicēts 07 Jūlijs 2016
- Autors Aliens.lv
- 9829 skatījumi
Pasaulslavenā primātu pētniece Džeina Gudola, kas latviešu lasītājam labi pazīstama pēc 1977.gadā izdevniecības "Zinātne" klajā laistā viņas grāmatas "Cilvēka ēnā" tulkojuma, 2012.g. septembrī sniegtā intervijā avīzei Huffington Post paziņojusi, ka "gribētu, lai sniega cilvēks pastāv."
Dž.Gudola kļuva ievērojama pateicoties savam ilggadīgajam pētniecības darbam Gombi rezervātā Tanzānijā, kur, sākot no 1960.gada, viņa pētīja šimpanžu izturēšanos un sociālās attiecības. Gudola bija pirmā, kas atklāja, ka šimpanzes nebūt nav tikai veģetārieši, tie prot izmantot rīkus un, lai saglabātu sociālo stāvokli, spēj ne tikai uzbrukt, bet arī nogalināt sugas brāļus un māsas.
"Es negrasos tā vienkārši noliegt sniega cilvēka eksistenci, (..) esmu aizgrābta un vēlētos, kaut tie pastāvētu," - teica Gudola. "Tomēr nevar noliegt," - pētniece turpina, ka "nekad nav atklāta neviena īsta radījuma ligzda vai atrastas tā spalvas." Galu galā, viņa turpina, nav atbildes uz pašu svarīgāko jautājumu ir - kur ir ķermenis? Ne ķermeņa, ne skeleta joprojām nav un, iespējams, tie arī nekad netiks atrasti.
Dž.Gudola ir viena no slavenākajiem zinātniekiem, kas publiski pieļāvusi sniega cilvēka pastāvēšanu. "Esmu uzklausījusi vairākus Amerikas indiāņus, kas stāsta par vienām un tām pašām skaņām, kuras tie dzirdējuši mežā. Divi no tiem šo radījumu pat bija redzējuši," - viņa stāsta.
Tomēr vairāk nekā Sniega cilvēks Gudolu satrauc šimpanžu liktenis. Ja laikā, kad primatoloģe pirms 50 gadiem uzsāka savus pētījumus šo dzīvnieku skaits Āfrikā bija gandrīz 2 miljoni, tad tagad to nav palicis vairāk par nepilniem 300 000. Sarukums skaidrojams ar šimpanžu dabīgo dzīvotņu samazināšanos un pēdējā laikā pieaugošajām nelegālajām pērtiķu medībām Āfrikā komerciālas gaļas (bush meat) iegūšanai. Holivudas filmu ar dzīvnieku piedalīšanos iespaidā plašākā sabiedrībā ir izplatīts uzskats, ka šimpanzēm nekas nedraud, taču tā nav taisnība, atzīst Dž.Gudola.
Lai pievērstu sabiedrības uzmanību šimpanžu aizsardzībai, zinātniece 1977.gadā nodibināja Džeinas Gudolas institūtu, kas darbojas visā pasaulē, galvenokārt uzsverot lielo pērtiķu un to dzīvotņu aizsardzības jautājumus.
Augšējais attēls: Wikipedia CC.
Pirmo reizi publicēts 10.10.2012.
Avots:
huffingtonpost.com