Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Spārnotā briesmoņa mistērija atrisināta!

Beidzot ir rasts izskaidrojums mistērijai, kas apņēma senus, indiāņu radītus klinšu gleznojumus Melnā pūķa kanjonā, Jūtas pavalstī (ASV). Gadu desmitiem ilgi zinātnieki nerimās strīdēties ar kreacionistiem par to, vai sarkanais gleznojums uz kanjona klints sienas ir milzīga spārnota briesmoņa, iespējams, pat pterozaura attēlojums, vai arī to veido vairāki atsevišķu cilvēku un dzīvnieku figūru attēli.

Nesen, izmantojot modernākās tehnoloģijas, pētnieki konstatēja, ka sarkanais „spārnotais briesmonis” sastāv no piecām atsevišķām figūrām - liela auguma cilvēka, maza auguma cilvēka, pārnadža, suņa un čūskai līdzīga radījuma.

Raksts par pētījumu publicēts britu arheoloģijas žurnāla Antiquity augusta numurā. 

Fremontas kultūra

Mīklainos, neviennozīmīgi skaidrotos klinšu gleznojumus zīmējuši vai nu Arhaiskā perioda (2000.g.pmē.-1.g.) mednieki-vācēji vai Fremontas kultūrai (1.-1100.g.) piederīgie zemkopji. Citos, Barjeru kanjona (Barrier Canyon) stilā gleznotos šīs kultūras petroglifos, attēlotas abstraktas, cilvēkiem līdzīgas figūras ar gariem ķermeņiem un apaļām galvām. Garās figūras parasti pavada mazākas figūras - cilvēki, putni un četrkājainas radības, piemēram, pārnadži, suņu un kaķu dzimtas dzīvnieki, āpši un lāči.

Atklāšanas vēsture

Senos klinšu gleznojumus Melnā pūķa kanjonā 1928.gadā atklāja kāds amatierpētnieks, taču baumas par noslēpumainu, spārnota briesmoņa attēlojumu uz klints sienas, savu izcelsmi rod 1947.gadā, kad vīrs vārdā Džons Sīmansons (John Simonson) apvilka gleznojumu ar krītu, iegūtajā kontūrā saskatot "spārnotu nezvēru."

"Aizvēsturisku klinšu zīmējumu apvilkšana ar krītu agrāk bija izplatīts veids, kā padarīt redzamākus izbalējušos, tūkstošiem gadu vecos petroglifus," - stāsta pētījuma vadošais autors, arheologs Pols Bāns (Paul Bahn). "Taču mūsdienās, lai nepieļautu attēlu bojāšanu, tas ir aizliegts."

Aizraujošas interpretācijas

Iespējams, ka tieši gleznojuma apvilkšana ar krītu ietekmēja šī mākslas darba tālāko eksotisko interpretāciju. Klinšu mākslas speciāliste Pollija Šasmas (Polly Shasmas) savā 1970.gada rakstītajā ziņojumā minējusi, ka viņa uz sienas redzējusi knābja līnijas ar asiem zobiem. 1979.gadā ģeologs Frēnsiss Bārns (Francis Barnes) paziņoja, ka sarkanā figūra izskatās ļoti līdzīga krīta periodā dzīvojušam lidojošam reptilim - pterozauram.

Melnā pūķa kanjona reģionā vairākās vietās ir uzietas pirms apmēram 228-66 miljoniem gadu dzīvojošo lidojošu ķirzaku, pterozauru, fosilijas. Kreacionisti, kuri tic, ka Zeme ir 6000 gadus veca un, ka dinozauri un cilvēki pirms lielajiem plūdiem dzīvojuši vienlaikus, sāka izteikt apgalvojumus, ka gleznojumā attēlots reāls pterozaurs. "Daži pat mēģināja noteikt tā sugu, apgalvojot, ka „spārnotais briesmonis” attēlo lidojošo ķirzaku Quetzalcoatlus northropi, kuras spārnu izpletumu bija 11 metri," sacīja Bāns.

Tikmēr citi pētnieki klints apgleznotajā laukumā saskatījuši nevis viena pterozaura figūru, bet vairāku dzīvnieku attēlus.

„Es šo vietu apmeklēju pirms dažiem gadiem,” - sacīja ar pētījumu nesaistītais Fajetvillas (Fayetteville) valsts universitātes (Ziemeļkarolīna) bioloģijas profesors Fils Senters (Phil Senter). „Tur nav attēlots viens pterodaktils, bet vairākas, atsevišķas figūras.”

Kā norādīja Rietumaustrālijas universitātes klinšu mākslas profesors Bendžamins Smits (Bemjamin Smith), līdz pat XIX gs. cilvēki tikpat kā neko nezināja par dinozauriem un citām izmirušo dzīvnieku sugām.

"Tā kā senās Amerikas mākslai bija garīga nozīme un tās saturs bija reliģisks (rituāls - red.), attēlos uz klinšu un alu sienām risinātas maģiskas un mītiskas tēmas," - sacīja Smits. "Ne visi pirmskolumba amerikāņu zīmētie dzīvnieki attēloja dabā pastāvošas četrkājainas radības, daži dzīvnieki bija pārdabiski, bet neviens no tiem nav dinozaurs."

Jaunas tehnoloģijas palīdz atrisināt „spārnotā briesmoņa” jeb pterozaura zīmējuma mīklu

Kopā ar klinšu mākslas ekspertu no Franču Valsts zinātniskās pētniecības centra Jean-Loic Le Quellec, veidojot jaunu dokumentālu televīzijas seriālu par pasaules klinšu mākslas vietām „On the Rock,” Bāns apmeklēja arī Melnā pūķa kanjonu.

"Zinātnieki jau iepriekš bija publicējuši rakstus, lai atspēkotu kreacionistu interpretāciju par „spārnoto briesmoni” kā pterozaura attēlojumu, taču jaunajā pētījumā pirmo reizi izmantotas inovatīvas tehnoloģijas, no kurām viens bija ImageJ attēlu apstrādes programmas pielikums, saukts par Dstretch, bet otrs - pārnēsājama rentgenstaru fluorescences ierīce," - teica Bāns, stāstot par pētījumā izmantotajām metodēm.

Dstrech ļauj īpaši apstrādāt digitālās fotogrāfijas, tajās rekonstruējot klinšu gleznojuma oriģinālo krāsu (šajā gadījumā okeru), pat ja tā vairs nav saskatāma ar neapbruņotu aci. Programma lietotājiem ļauj atdalīt gleznojuma krāsas no piejaukumiem, piemēram, krīta.

Dstretch spēj padarīt redzamus pat gadu tūkstošu gaitā izdzisušus klinšu gleznojumus, sacīja Bāns.

"Dstretch analīzes rezultāti liecina, ka sarkanā „spārnotā briesmoņa” figūra patiesībā ir vairāku figūru kopums," - teica pētnieks. "Tas, ko līdz šim redzēja kā vienu pterodaktila spārnu, patiesībā ir divi nelieli četrkājaini dzīvnieki. Tā sauktā pterodaktila galva, knābis un kakls, izrādās, ir cilvēka figūra ar izstīdzējušām kājām un izstieptām rokām."
Savukārt, klinšu mākslas speciālists un Teksasas A&M universitātes ķīmijas profesors Mervins Rovs (Marvin Rowe) mīklaino „spārnotā briesmoņa” gleznojumu izpētīja ar pārnēsājamo fluorescences aparātu.

Rovs, izmantojot šo ierīci, klints apgleznotajos laukumos ieguva rādījumus, kas liecināja par lielu dzelzs īpatsvaru. Protams, tas skaidrojams ar faktu, ka krāsas (okera) sastāvā ir dzelzs oksīds. Savukārt citos laukumos starp domātā pterodaktila kaklu un ķermeni netika nolasīts nekas, jo krāsa tur ir nevis izdzisusi, bet nekad nav bijusi uzklāta.

Izmantojot divas inovatīvas tehnoloģijas, pētnieki ir satriekuši drupās kreacionistiem tik tīkamo „spārnotā briesmoņa” hipotēzi - aizvēsturiskais nezvērs, izrādījās, sastāv no vairākām, atsevišķām figūrām.

Protams, uz pētījuma prezentāciju uzaicinātais kreacionists savas domās nemainīja un ietiepīgi palika pie tā, ka „spārnotā briesmoņa” zīmējums uz Melnā pūķa kanjona sienas ir un paliek pterozaura attēlojums.

Augšējais attēls: Patiešām, pēc pirmā acu uzmetiena uz Melnā pūķa kanjona sienas ar dzīvas iztēles palīdzību var saskatīt ko līdzīgu "pterozauram." Avots: wikimedia.org.

Avoti:
journals.cambridge.org
livescience.com
news.sciencemag.org
en.wikipedia.org/wiki/Barrier_Canyon_Style
dstretch.com

© Aliens.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.