Ēģiptē atklāj senākos faraona attēlus
- Detaļas
- Publicēts 20 Oktobris 2016
- Autors Aliens.lv
- 4114 skatījumi
Asuānas apkaimē Dienvidēģiptē, netālu no Nīlas uz klints atseguma atklāti petroglifi ar, iespējams, senākajiem faraona atveidiem. Raksts par atklājumu publicēts žurnāla Antiquity 2012.g. decembra numurā.
Pirmais senos iegrebumus pie Nagelhamdulabas (Nag el-Hamdulab) ciema pamanīja un 1890.gados aprakstīja britu arheologs Arčibalds Saiss. Viņa skicēto ainu, kurā blakus kuģim un citiem cilvēkiem stāv valdnieks ar scepteri rokā un Augšēģiptes balto kroni galvā 1894.g. izdevumā Catalogue des monuments et inscriptions de l'Egypte antique publicēja J.de Morgans. Tā kā šajā laikā vēl nebija atrasta ne šobrīd jau ikoniskā faraona Narmera plāksnīte, ne attēliem klātā valdnieka Skorpiona vāles galva, tad visdrīzāk Saiss ar Morganu pat nenojauta, cik veci ir šie iegrebumi un, ka tajos attēlota karaliska persona.
1970.gados šo pašu petroglifu grupu Asuānas reģiona pieminekļu inspekcijas vajadzībām nofotografēja Vācijas Arheoloģijas institūta fotogrāfs Dīters Johanness. Diemžēl, Johanness uzņemtā attēla nozīmi nenovērtēja un tas palika nepublicēts, līdz 2008.gadā nonāca Jēla universitātes (ASV) Tuvo austrumu valodu un civilizāciju nodaļas arheoloģes, Asuānas-Komombas arheoloģijas projekta vadītājas Marijas Gatto (Maria Gatto) rokās.
Skatīt Senās Ēģiptes pieminekļi lielākā kartē
Pateicoties Saisa sniegtajam petroglifu atrašanās vietas aprakstam, M.Gatto 2008.g. novembrī izdevās tos atrast un ar lielu nožēlu konstatēt, ka pēdējo 30 gadu laikā vēsturiskie attēli sistemātiski tikuši iznīcināti. Turpat zemē pie klints vēl mētājās metāla kalti ar kuriem darbojušies postītāji, īpaši cenšoties sabojāt cilvēku un laivu kabīņu attēlus kā arī hieroglifus. Smagi cietis bija arī Saisa skicētais valdnieks un to varēja identificēt tikai pēc fotogrāfijas.
Pavisam 2008. un 2009.gadā Gatto pie Nagelhamdulaba ciema atklāja un izpētīja 7 petroglifu grupas. Vieta iekalumiem, arheoloģe domā, izvēlēta ar apdomu - tie it kā pārvalda zemāk esošo ieleju, pastiprinot vēstījuma simbolisko nozīmi.
Galvenajā grupā redzamas piecas laivas, valdnieks, tā vēdekļa nesējs un divi standartu - karalisko zīmju - nesēji. Divas cilvēku figūras virs vienas laivas ir tā sabojātas, ka nav iespējams saprast, ko tās attēlojušas. Priekšā pirmajai laivai, uz kuras atveidoti karaliskie vanaga un vērša simboli stāv vilcēji - četru vīriešu grupa, kas tur rokās virvi. Tādējādi, Gatto spriež, šeit attēlota laivu procesija, kurā, domājams, regulāri devās valdnieks, lai ievāktu nodokļus un nostiprinātu savu varu.
Valdnieks ar balto Augšēģiptes kroni galvā redzams vēl vienā petroglifu blokā, kurā attēlotas divas lielas papirusa laivas ar garām airu rindām un airētājiem. Uz apakšējās laivas priekšgala iekalts vērša standarts, bet uz augšējās klāja stāv valdnieks.
Citās grupās atrodas laivas ar, iespējams, sasaitētiem cilvēkiem, kas varētu būt gūstekņi, sargi ar lokiem, svinības, ko simbolizē alus darināšana un dzeršana, kā arī liellopi, kurus gana cilvēki un suņi. Vienā grupā redzami dažādi Āfrikas dzīvnieki - ibisi, strausi, lauvas, kuru vidū dominējošā pozīcijā novietots vērsis - karaliskais simbols.
Hronoloģiski M.Gatto Nagelhamdulabas petroglifus attiecina uz pāreju no pirmsdinastiju laika uz pirmo apvienotās Ēģiptes dinastiju (ap 3200.-3100.g.pmē.). "Tas patiešām ir laiks, kad aizvēsture pārtapa par vēsturi," - viņa saka. Pētniece norāda, ka petroglifos redzama stilistiska līdzība ar mākslinieciskajām metodēm, kuras izmantotas Skorpiona un Narmera vāles galvu un Narmera plāksnītes ikonogrāfijā. Lai gan minēto karalisko atribūtu izgatavotāju mākslinieciskās prasmes ir nesalīdzināmi augstākas nekā petroglifu iekalējiem, tomēr kā vieni tā otri cilvēkus attēlo tā sauktajā formālajā ēģiptiešu stilā - krūšu daļa pavērsta pret skatītāju, bet pārējais ķermenis - galva un kājas novietotas profila skatā. Var teikt, ka Nagelhamdulabas attēli raksturo pāreju no klinšu zīmējumiem uz mākslu kā amatu. Gatto arī norāda, ka tādi petroglifos redzamie objekti kā laivu rotājumi un laivu vilcēji ir attēloti līdzīgā manierē kā uz labi datētiem pirmsdinastiju valdnieku laika priekšmetiem.
Pirmsdinastiju laikam, pētnieki atzīmē, raksturīga dzīvnieku attēlošana, saistībā ar cilvēkiem - gan notveršana un pieradināšana, gan medības. Lai arī medības, kā rāda arheozooloģijas pētījumi, nebija nozīmīgs pārtikas avots šī laikmeta Ēģiptes iedzīvotājiem, tomēr tās bija svarīgs pašapliecināšanās veids elites pārstāvjiem.
Vai varētu būt, ka šajos petroglifos patiešām attēlots pirmais Apvienotās Augšas un Lejas Ēģiptes valdnieks - faraons Narmers? Iespējams, protams, tas ir. Tad zīmējumi ir attiecināmi uz viņa valdīšanas pirmo periodu, kad Narmers nostiprināja savu varu dienvidos, vispirms kļūdams par visas Augšēģiptes valdnieku. Taču tikpat liela iespējamība, ka tas ir kāds no viņa priekštečiem.
Jebkurā gadījumā Nagelhamdulabas petroglifi ir īpaši nozīmīgs vēstures piemineklis un, norāda Gatto, šobrīd pats svarīgākais, atrast risinājumu kā politisko nemieru pārņemtajā Ēģiptē nodrošināt to aizsardzību, pasargājot no tālākiem tumsoņu postījumiem.
Avots:
Hendrickx, S.; Darnell, J.C. & Gatto, M.C., The earliest representations of royal power in Egypt. The rock drawings of Nag el-Hamdulab (Aswan). // Antiquity, 86, 334 (2012): 1068-1083.
Pirmo reizi publicēts 18.12.2012.