Nesen publicētā Nesijas fotogrāfija izrādās viltojums - ezera briesmoņa vietā nofotografēts filmēšanas grupas rekvizīts
- Detaļas
- Kategorija: Viltojumi
-
21 Jūl 2016
- Autors Aliens.lv
Šī gada augustā daudzos pasaules plašsaziņas līdzekļos publicētā Nesa ezera (Loch Ness) izbraukumu kutera Nessie Hunter IV kapteiņa Džordža Edvardsa uzņemtā "līdz šim labākā Nesijas fotogrāfija" izrādījusies viltojums.
Ieraudzīja ūdenī kupri
2012.gada augusta sākumā 60 gadu vecais Džordžs Edvardss (George Edwards) presei iesūtīja it kā 2011.gada novembrī paša uzņemtu fotogrāfiju, kurā bija redzams Nesa ezerā, netālu no Arkartas (Urquhart) pils peldošs, kāda dzīvnieka kuprim līdzīgs objekts. Edvardss tika raksturots kā cilvēks, kas 26 gadus veltījis Nesijas medībām, pavadot savā kuterī uz ezera ūdens līdz 60 stundām nedēļā.
"Es grasījos doties atpakaļ uz piestātni," - Edvardss stāstīja Daily Mail, "kad to ieraudzīju no laivas pakaļgala. Tas lēnām virzījās augšup pa ezeru Arkartas pils virzienā un bija tumši pelēkā krāsā. Tas atradās kādu pusjūdzi no laivas, lai gan uz ūdens ir grūti precīzi noteikt attālumu."
Inverness Courier, kas pirmais publicēja kapteiņa uzņemto fotogrāfiju, Edvardss pastāstīja, ka vērojis objektu piecas līdz desmit minūtes, pēc kā tas esot pazudis zem ūdens, lai vairāk neparādītos. "Es esmu pārliecināts, ka redzēju Nesiju, jo es ticu šo radījumu esamībai. Pārāk daudzi to ir redzējuši pārāk ilgu laiku. (..) Nevar būt, ka visi šie cilvēki melo," - tūristu kuģīša kapteinis polemizēja.
Edvardss esot vēl pusi stundas centies pazudušo Nesiju uztvert ar dziļūdens sonāru, kas ietilpst viņa speciāli ezera briesmoņa medībām aprīkotajā kuterī, taču veiksme vairs nav kapteinim smaidījusi...
Cits Nesijas mednieks, Stīvs Feltems (Steve Feltham), kas, dzīvojot stacionārā autofurgonā ezera piekrastē, Dores pludmalē (Dores beach), noslēpumaino radību cenšas atrast jau 21 gadu, Edvardsa foto tūlīt pēc tā publicēšanas novērtēja kā "labāko līdz šim uzņemto attēlu."
"Es domāju, ka attēli ir fantastiski," - viņš 2.augustā teica Daily Mail žurnālistam, - "tas ir dzīvnieks, ko es esmu meklējis visu šo laiku." "Es neteiktu, ka fotogrāfija atklāj to, kas Nesija ir, taču tā pierāda, to, kas tā nav, un proti, liela store. Storei, zivij, ko kritiķi izvirza kā vienu no galvenajiem Nesijas redzējumu skaidrojumiem, ir robaina mugura, bet Edvardsa attēlā tādu robu nav."
Jautāts, kāpēc 2011.gada 2.novembrī plkst. 9 no rīta ar Samsung amatierkameru uzņemto sensacionālo fotogrāfiju tik ilgi turējis slepenībā, Edvardss atbildēja, ka vispirms esot vēlējies pārliecināties, ka nav nofotografējis ūdenī peldošu baļķi vai kaut kādu citu nedzīvu priekšmetu. "Man ir draugi ASV, kuriem, savukārt, ir draugi militārajās aprindās," - viņš teica. "Viņi izanalizēja manu fotogrāfiju un secināja, ka es esmu uzņēmis dzīvu radību."
15.augustā ABC NEWS sniegtā intervijā Edvardss pastāstīja, ka attēla publiskošanu esot aizkavējuši arī personīgi apstākļi - drīz pēc tā uzņemšanas mirusi viņa māte un māsa.
"Dzīvnieks, iespējams, izskatās pēc lamantīna, taču nav zīdītājs," - Edvardss stāstīja ABC. "Kad ļaudis redz trīs kuprus, tie varbūt novēro trīs atsevišķus briesmoņus."
Jautājumi bez atbildēm
Tūlīt pēc Nesa ezerā peldošā kupra attēla parādīšanās presē kritiķi sāka uzdot Edvardsam neērtus jautājumus. Kāpēc Nesijas medniekam, kura kuģis aprīkots ar krāsaino sonoru un zemūdens kameru, arsenālā ir nevis nopietns fotoaparāts, bet lēts "ziepju trauks" ar miglainām lēcām un mazu fokusa attālumu? Kāpēc 10 minūšu laikā uzņemts tikai viens attēls? Nav pārliecības par objekta izmēriem - atkarībā no attāluma līdz kamerai, tad varētu būt no 5 līdz 50 pēdām garš. Kādi amerikāņu eksperti veikuši fotogrāfijas analīzi? Kā arī, galu galā, cik drošas ir tāda cilvēka liecības, kura iztiku nodrošinā tikai un vienīgi Nesijas tēla piesaistītie tūristi?
Uz šo kritiku Edvardss atbildēja, solot nodot interesentiem arī pārējos, it kā uzņemtos "desmit, vienpadsmit" attēlus. Atklātībā tie tā arī neparādījās.
Atrod rekvizītu
Ironiski, ka galvenu triecienu "kupra" autentiskumam deva sākotnēji slavinošo atsauksmju autors Stīvs Feltems.
Kāds Feltema draugs, kura vārdu viņš neatklāj, izteicis Nesijas medniekam savas aizdomas, ka Edvardsa attēlā ir redzams tas pats kupris, kas, gatavots no stiklašķiedras auduma, viņam agrāk piederējis un ticis izmantots divu dokumentālo TV filmu uzņemšanā. Pirmā filma bijusi 2005.gadā uzņemtā Loch Ness: The Ultimate Experiment, bet otrā - National Geographic uzņemtā - The Truth Behind the Loch Ness monster, kuras filmēšanas komandai tehnisko atbalstu ezerā nodrošināja neviens cits, kā Džordžs Edvardss ar savu Nessie Hunter IV.
Nav zināms, kur kupris bija glabājies, un kā Feltems to dabūja, taču, ieguvis rekvizītu, viņš nekavējās par savu atklājumu informēt plašsaziņas līdzekļus. ŠEIT var noskatīties Skotijas TV ziņu sižetu, kurā Feltems gan uz sauszemes, gan ūdenī demonstrē "briesmoņa" kupri, bet ŠEIT filmas The Truth Behind the Loch Ness monster reklāmas rullīti, kurā redzams gan Edvardss pie kutera stūres, gan kupris ūdenī. Visu filmu var redzēt ŠEIT. Kupris uz Nessie Hunter IV klāja parādās filmas 5.min. 48.sek., bet peldot ūdenī to redz trīs reizes laikā no 6.min. 50.-58.sekundei.
Detalizēta analīze
Ļoti detalizēti Edvadsa publiskoto attēlu, tā uzņemšanas apstākļus, vietu, kā arī viņa iepriekš izteiktos apgalvojumus ir analizējis Diks Reinors. Rezultātus pētnieks publicējis tīmeklī.
Reinors, piemēram, atklājis, ka pastkarti ar "briesmoņa" attēlu Dž.Edvardss par 50 pensiem gabalā pārdevis tūristiem uz sava kuģīša jau 2012.gada jūnijā, kad šo attēlu, kā viņš vēlāk stāstīja presei, vēl analizējuši ASV militārie briesmoņu attēlu eksperti. Reinors publicējis audioierakstu, ko izdarījis kāds no šī brauciena pasažieriem. Edvardss tajā stāsta, ka attēlu uzņēmis nevis 2011.gada 2.novembrī, kā vēlāk teiks presei, bet 5.oktobrī. Tomēr, iegūstot 2011.gada 5.oktobra un 2.novembra laika apstākļu prognozes no trim dažādiem avotiem, Reinors pārliecinās, ka abas dienas bijušas vējainas, kamēr attēlā ar kupri Nesa spogulis ir gandrīz gluds.
Par 1986.gada Edvardsa uzņemto nezināma, Nesā peldoša objekta fotogrāfiju, kas kolāžā redzama uz tās pašas pastkartes (attēls nr.1), kopā ar Nessie Hunter IV uz Arkartas pils fona (nr.2), "Edvardsa dzelmes" sonora attēlu (nr.5) un paša kapteiņa portretu (nr.6), Reiners stāsta: "Es atceros, kā viņš man personīgi stāstīja, cik grūti bijis attiecīgo priekšmetu izcelt no mašīnas bagāžas nodalījuma un nonest lejā līdz ūdenim, kur to pietauvoja kuterim un izvilka tālāk ezerā. Vēlāk stāsts gan mainījās..."
Veicot trigonometriskus aprēķinus un izdarot praktisku eksperimentu, kurā tika uzņemta fotogrāfiju ar plastmasas pudeli, kas ielaista ūdenī apmēram tajā pašā vietā, kur varētu būt atradies "kupris," Reinors pierāda, ka 2011.gada attēlā redzamais objekts atradies no kameras nevis "pusi jūdzes," bet aptuveni 17 metru tuvumā un tā izmērs ir aptuveni 1,2 metri, kas, ņemot vērā daļēju iegrimi, atbilst Feltema maketa garumam - 1,9 m.
Secinājums
Reinors secina: attēlu ar peldošo stiklašķiedras kupri Edvadrss nofotografējis no Nessie Hunter IV komandtiltiņa National Geographic filmas uzņemšanas laikā 2011.gada sākumā. Vai kapteinis jau uzņemšanas brīdī bija nolēmis to uzdot par īstu, nezināma dzīvnieka foto, ko likt lietā sava biznesa reklamēšanai, jeb šāda doma viņam radās vēlāk, to Edvardss visdrīzāk nestāstīs - viņš joprojām apgalvo, ka par viltojumu neko nezina.
Līdz ar to "labāko līdz šim uzņemto" Nesijas attēlu nākas ievietot viltojumu atvilknē un turpināt vērot Britu salu lielākā ezera tumšos ūdeņus - vai tik atkal nepavīd kāds kupris?
Augšējais attēls: Feltems pie kupra maketa Nesa ūdenī.
Avots: lochnessmystery.blogspot.co.uk.
Dž.Edvardsa attēls: hauntedearthghostvideos.blogspot.com
Avoti:
lochnessmystery.blogspot.co.uk
lochnessinvestigation.com
huffingtonpost.com
abcnews.go.com
hayleyisaghost.co.uk
Pirmo reizi publicēts 02.11.2012.
© Aliens.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.