Neparastā vietā Abusīrā atrod Senās valsts V dinastijas princeses kapu
- Detaļas
- Publicēts 03 Augusts 2016
- Autors Aliens.lv
- 4442 skatījumi
Čehu arheologi dienvidos no Kairas - Abusīrā, negaidītā vietā atklājuši klintī iecirstas senēģiptiešu V dinastijas princeses kapenes. Šobrīd atsegtas vairākas statujas un stēlas ar uzrakstiem.
Veicot izrakumus Sakāras ziemeļu daļā - Abusīrā - čehu arheologu grupa starp vidēja ranga Senās valsts ierēdņu apbedījumiem mastabās negaidot uzgāja aptuveni 4500 gadu senas, V dinastijas II pusē būvētas, līdz šim nezināmas princeses kapenes. Kapenes datētas kontekstuāli, salīdzinot izrakumu laukumu slāņu stratigrāfiju un analizējot atklātos uzrakstus.
Pētniekus izbrīnīja princeses kapeņu sociāli ģeogrāfiskais novietojums - V dinastijas valdnieka dzimtas piederīgie galvenokārt apbedīti Abusīras kapulauka centrālajā daļā, ap 2 km uz ziemeļiem, kā arī tālāk uz dienvidiem Sakārā.
Čehu arheologu vadītajs Miroslavs Barta teica: "Šis unikālais atklājums atvērs pilnīgi jaunu nodaļu Abusīras un Sakāras nekropoles vēsturē."
Kapenes, M.Barta domā, iecirstas dabīgi izveidojušās pamatieža slīpumā, izveidojot 4 metrus dziļu pagalmu. Pagalma ziemeļu, austrumu un rietumu sienas būvētas no kaļķakmens blokiem, bet dienvidu siena tapusi, nolīdzinot klinti. Kapenēs varēts nokāpt pa kaļķakmens plākšņu kāpnēm, kas atradušās pie austrumu sienas.
Pašas princeses kapu arheologiem vēl pagaidām nav izdevies uziet - kapeņu piederību norāda to vidū novietotas, uzrakstiem klātas stēlas, kas sākotnēji balstījušas pārsedzes un griestu blokus. Stēlu dienvidu puses klātas ar hieroglifiem, kuros lasāms: "Šeretnebtija (Šeret Nebti), Lielā dieva labvēlību baudošā, valdnieka miesīgā un mīļotā meita." Šāds pats uzraksts atklāts arī uz izpostītu kapeņu viltus durvju paliekām.
Arheologi ziņo par četru faraona ierēdņu kapa kameru atklāšanu princeses kapenēs - divas no tām jau izpētītas, bet vēl divās darbi šobrīd turpinās.
Ierēdņu kapa kameras izbūvētas kapeņu dienvidu sienā un to turpinošā, austrumu virzienā vedošā koridorā. Starp kameru ieejām novietoti akmens bloki ar izcirstiem cilvēku attēliem, bet to iekšienē atklāti sarkofāgi, statujas un citi priekšmeti. Pēc uzrakstiem noskaidrots, ka izpētītie kapi piederējuši Lielā Nama vecākajam tiesnesim Šepespuptaham, pils apmeklētāju uzraugam Duaptaham. Šos kapus, teikts čehu ēģiptoloģijas institūta paziņojumā presei, iespējams var attiecināt uz faraona Džedkarisesa valdīšanas laiku (2414.–2375.g.pmē.). Abi pārējie kapi, ar ieeju no koridora, vēl tiek pētīti. Pirmajā no tiem apbedīts rakstvežu uzraugs Nefers, kura kapa māņu ieeja joprojām atrodas savā vietā neskarta. Nefera kapa kamerā atradās arī serdabs ar tajā novietotām četrām statujām, viena no kurām attēloja pašu Neferu kā rakstvedi. Par pēdejo kapu pateikts tikai tas, ka tā īpašnieks bijis kāds ierēdnis vārdā Itī.
Diemžēl, čehu pētnieki nav uzskatījuši par vajadzīgu pavēstīt vai un kādā stāvoklī kapenēs atradušies arī paši mirušie, resp. - vai atklāta kapu aplaupītāju iepriekš nepostīta apbedījumu vieta?
Pagaidām, kamēr turpinās izrakumi, kapenes apskatei nav pieejamas.
Attēli: Ēģiptes Senlietu padomes un Čehu Eģiptoloģijas institūta publicitātes foto.
Avoti:
egyptologie.ff.cuni.cz
phys.org
dailymail.co.uk
huffingtonpost.com
Pirmo reizi publicēts 08.11.2012.