Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Pašvaldība: Serbijas pirmais vampīrs Sava Savanovičs klīst apkārt jaunas mājvietas meklējumos

Miodrags Vujetičs, Rietumserbijas Bajinabaštas rajona Zarožjes ciema vecākais ieteicis savā pārraudzībā esošās pašvaldības iedzīvotājiem pašaizsardzības nolūkā pret iespējamo vampīra uzbrukumu pie māju durvīm un logiem piestiprināt ķiploku saišķus un ērkšķu zarus, bet katrā istabā novietot krustu.

Novembra sākumā Zarožjes nomalē pie Rogočices strauta daļēji sagāzušās vecās dzirnavas, kurās pēc vietējām leģendām pirms vairāk nekā 200 gadiem dzīvojis, malis miltus un pēc traģiskas nāves par vampīru pārvērties sūcis zemnieku asinis to kādreizējais īpašnieks, Sava Savanovičs. Apkārtējie iedzīvotāji pēc pretrunīgām dažādu vietējo portālu ziņām baidās, ka par Serbijas pirmo vampīru dēvētā Savas mitekļa sabrukums varētu vai nu atbrīvot tur joprojām mītošo vampīru vai gluži otrādi - atkal pievilināt asinssūcēju šai vietai.

Dzirnavas esot darbojušās līdz XX gadsimta 50.gadiem, kad tās nopirkusi Jagodiču ģimene. Jaunie īpašnieki, teikts dailymail.co.uk, tās pārveidojuši par tūrisma objektu, taču neesot ēkā veikuši nekādus remontdarbus, jo baidījušies, ka tādējādi varētu izsaukt Savas Savanoviča dusmas vai atbrīvot sātaniskā meldera lāstu. Ticamāk gan, ka malšana pārtraukta, jo vairs nav bijusi ekonomiski izdevīga, bet vampīriem Jagodiči netic. Kā portālam politica.rs jau 2008.g. pastāstīja Radoslavs Jagodičs, kura vectēvs kopā ar draugu dzirnavas savulaik iegādājās, viņš tajās vienatnē pavadījis vismaz 50 naktis un joprojām ir dzīvs un vesels. Jau politica.rs žurnālistu apmeklējuma reizē dzirnavas bija uz sabrukšanas sliekšņa, Zarožjes pašvaldībai un īpašniekiem nespējot vienoties par atjaunošanas darbu finansēšanu.


Skatīt Mistiskas un noslēpumainas vietas aliens.lv lielākā kartē


Kāds vietējais iedzīvotājs, kurš viens no pirmajiem pamanījis dzirnavu postažu, serbu avīzes "Pravda" žurnālistam pastāstīja, ka viņaprāt tas gan esot nevis laika zoba, bet cilvēka vai šajā gadījumā - vampīra - roku darbs. Citādi tas varbūt nebūtu tik ļauni, taču pie dzirnavām viņš atradis beigtu vistu, kurai neesot palikusi neviena asins lāsīte. "Atzīstos, ka biju nobijies," - stāsta zarožietis. "Es neesmu māņticīgs, esmu beidzis augstskolu Užicē, taču savos 70 gados esmu dažnedažādas lietas redzējis un dzirdējis par Savas dzirnavām. Naktīs no dzirnavu puses vairākas reizes esmu dzirdējis rēcienus, kas neatgādina nevienu no šejienes dzīvniekiem, bet mana māsa, nakts vidū ejot garām dzirnavām, divas reizes redzēja pie tām garu cilvēka stāvu. Es nezinu, vai tas ir vampīrs Sava Savanovičs, taču kaut kāda velnišķība Zarožji ir apsēdusi."

Cits "Pravdas" aptaujātais Zarožjes iedzīvotājs domāja, ka beigtā vista drīzāk liecina par kādas sektas piekritēju, nevis vampīra darbību. "Tādas lietas te notiek," - viņš stāsta. "Mūsu mazajā ciematā ierodas visādi sektanti un dodas uz dzirnnavām, lai izsauktu Savu. Taču viņš nenāks, jo, lai arī vampīrs, Sava tomēr ir īsts serbs un viņam riebjas tie nolādētie sektanti!"

Pašvaldības vadītājs Vujetičs saka, ka viņš saprotot, ka tie, kas nekad nav dzīvojuši Zarožjē smiesies par viņu bailēm, taču vietējie iedzīvotāji esot pārliecināti, ka vampīri pastāv un sūc cilvēku asinis. "Mēs visi esam nobijušies," - Vujetičs atzīst. "Varbūt Sava mūs tādējādi brīdina, liekot salabot dzirnavas?" "Projekts jau ir gatavs un mēs ķersimies pie darba, tikko pavasarī nokusīs sniegs," - Vujetičs sola intervijā kurir-info.rs.

Vampīrs Sava Savanovičs ir pazīstams serbu folkloras tēls, kas lielāko popularitāti ieguva XX gs. II pusē, kad režisors Irži Kadijevičs 1973.g. pēc Milovana Glišica 1880.g. publicētā stāsta "Pēc deviņdesmit gadiem" motīviem uzņēma pirmo serbu šausmu filmu "Naktstauriņš" ("Leptirica"). Šodien Sava Savanovičs ir Serbijā pazīstams tūrisma zīmols un pirms dažiem gadiem par tā lietošanas tiesībām pat izcēlies strīds starp Zarožjes ciemata un Valjevas pilsētas pašvaldībām. Valjeva, kurai pieguļošā lauku ciemā dzimis un bērnību pavadījis Milovans Glišics, uzskata, ka tai ir tikpat daudz tiesību kā Zarožjei izmantot Savas Savanoviča stāstu tūristu pievilināšani - arī kādas dzirnavas netālu no pilsētas tiek saistītas ar vampīra vārdu.

Tikmēr vampīru briesmu brīdinājums dara savu - Zarožjes vecākais M.Vujetičs atzīst, ka Savas dzirnavas Rogočices tumšajā ielejā, neskatoties uz vēlo rudeni, dienā ierodas apskatīt līdz pat 50 apmeklētājiem un cer, ka pēc restaurācijas apmeklētāju skaits tikai pieaugs.

Augšējā attēlā: Savas Savanoviča dzirnavas. Avots: panoramio.com / Zoran GM67

Avoti:
dailymail.co.uk
pravda.rs
smedia.rs
vecernji.hr
austriantimes.at
politika.rs
novosti.rs