Mazā tautiņa
- Detaļas
- 2864 skatījumi
Saukta arī par "neredzamo tautu/iņu."
Ar šādu apzīmējumu ķeltu, ģermāņu un romāņu tautu kultūrās tiek saprastas mitoloģiskās būtnes - fejas, rūķi/elfi, kas vairumā gadījumu tiek raksturotas kā maza auguma būtnes.
Folklorists Evanss Vencs savā grāmatā „Ķeltu zemes mistiskie ticējumi” rakstīja, ka „...nav bijis tādas rases vai civilizētas nācijas, kuras reliģijā tādā vai citādā formā nebūtu ticējumu par neredzamo pasauli, kuru apdzīvo fantastiskas būtnes.” Visā pasaulē sastopami stāsti par šo „mazo tautiņu,” kas dzīvo tepat kaut kur paralēli ar mums uz Zemes, iespējams kalnu alās, vulkānu krāteros, dziļi pazemē vai kaut kādā paralēlā dimensijā.
Gadsimtu gaitā cilvēki ar tiem spējuši sadzīvot itin labi, lai gan bijušas arī nesaprašanas un pat agresijas. Fejas, rūķi, elfi, dažkārt arī nāras un troļļi, nostāstos un folklorā savijušies tik cieši, ka lāga nav nodalāmi.
Tāpat ufoloģijā pēdējās desmitgadēs nonākts pie slēdziena, ka „mazās tautiņas” fenomens daudzējādā ziņā saistāms ar NLO un Nolaupīšanām.
Mazās tautiņas pasaulē.
Eiropa.
Adigejieši dēvē dolmeņus par "punduru mājokļiem" ("сырп-ун").
Osetīniem ir leģenda par mazo tautiņu - bicenta, kuriem esot piemitušas pārdabiskas spējas.
Ziemeļamerika.
Junvi-tsundi. "Mazie ļaudis" čeroku nostāstos.
In'am-bea. Mazie ļaudis šošonu nostāstos.
Okeānija.
Menehuni. Havaju salas.
Grāmatas.
Thomas Keightley. "The World Guide to Gnomes, Fairies, Elves and Other Little People." 1878.g.
Robert Kirk, Andrew Lang. "The Secret Commonwealth of Elves, Fauns add fairies." 1691.g. Lang's edition of Robert Kirk's Secret Commonwealth (1691). London: David Nutt, 1893.
Saites.
Paralēlās pasaules.
Fejas.
Rūķi, elfi.