Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Budistu templis Taizemē par nelielu samaksu piedāvā iespēju nomirt un augšāmcelties

Kādā Taizemes Nahonajokas (Nakhon Najok) provinces templī – Promanē (Wat Prommanee) – jau kopš 2005.gada ik dienas tiek piedāvāts atdzimšanas pakalpojums – par nelielu atlīdzību ikviens var piedalīties rituālā, kura laikā dalībnieki ieguļās zārkos, simboliski mirst un jaunpiedzimuši ceļās augšā, lai sāktu jaunu dzīvi.

Deviņi lieli, ar rozā un zilu audumu drapēti zārki ir dominējošie elementi lielās tempļa zāles iekārtojumā. Katru dienu vairāki simti cilvēku ierodas šajā templī, kas atrodas 66 jūdzes uz ziemeļaustrumiem no Bangkokas, lai uz dažu minūšu īsu brīdi iegultos šajos zārkos, noklausītos mūku skandētās lūgšanas un tad, pēc rituāla vadītāja komandas, kāptu laukā, atbrīvojušies, - kā paši uzskata – no pagātnes grūtībām un nastām.

Uzraksts uz kartona gabala brīdina tempļa apmeklētājus nestāvēt aiz zārkiem, jo sliktā karma, kas rituāla laikā tiekot izvilkta no “mirstošajiem,” tur varot vēl karāties gaisā.

“Kad ekonomikā sākas lejupslīde, mēs ceram uz kādu pārdabisku spēku palīdzību,” - New York Times korespondentam 2008.gadā stāstīja Taizemes kinoteātros tobrīd izrādītās filmas “Zārks” režisors un scenārists Ekehajs Ukrongtams.

Pieaugošā skaitā ļaudis no visas Taizemes ierodas Promanes templī, lai pievienotos atdzimušo pulkam.

“Kad es tajā iegūlos, sajutu siltumu, bet, kad kāpu ārā, jutos atbrīvojusies,” - stāsta Nuala Čaicamni, 52 gadus veca masiere, kurai rituāla laikā gūtās sajūtas tā iepatikušās, ka viņa tajā piedalījusies sešas reizes. “Pieceļoties, es domāju par labām lietām, par Budas tēlu, kas atrodas zālē. Es jutos labi,” - viņa pabeidz.

Promanē, kā arī virknē citos Taizemes budistu tempļos pēdējās desmitgadēs uzplaukusi ar reliģiju saistīta uzņēmējdarbība. Maģiski rituāli, amuletu tirdzniecība, trokšņaini tirgi un nākotnes zīlēšana ir aizēnojusi budisma patieso garu, uzskata daudzi taizemieši.

Šī atdzimšanas ceremonija ir neparasta, taču tas nav nekas pārsteidzošs, saka Suvanana Satha-Ananda, Bangkokas Čulalongkornas universitātes asociētā filosofijas profesore. “Pašlaik taju (tā sevi sauc taizemieši) sabiedrībā daudzi cilvēki veido jaunus rituālus un prakses. Viņiem nepieciešamas tādas budisma izpausmes, kas atbilstu viņu dzīves vajadzībām,” - saka profesore.

2006.gadā, piemēram, Taizemi bija pārņēmis drudžains trakums, saistībā ar tā dēvēto Jatukama (Jatukam) amuletu, ko pārdeva ar tādiem nepārprotamiem nosaukumiem kā “Stāvus bagāts,” “Momentā bagāts,” “Bagāts bez iemesla” un “Brīnumainā bagātība.”

Apmeklētāji ierodas Promanes templī, lai meklētu atbalstu dažādās dzīves grūtībās un centienos.

Džirapats Vinarungruangs, 37 gadus vecs jurists, piemēram, tempļa ceremoniju apmeklējis kā pēdējo soli savā pārtapšanas ceļā, kurā uzsācis pirms četriem gadiem, kad pieņēmis savu tagadējo vārdu mazāk labvēlīgā Sutepa Vīnas (Suthep Wina) vietā. Jaunis vārds sevī ietver sakni rungruang, kura nozīmē “pārticība.”

Piecdesmit procentus no cilvēka likteņa nosaka viņa vārds, stāsta Džirapats, bet otrus piecdesmit – dzimšanas datums. Pieceļoties no zārka, es atbrīvojos no pēdējām Sutepa Vīnas ietekmēm, viņš uzskata.

Vorapats Sribonjangs ir 30 gadīgs inženieris. Viņš uz Promanes templi atbraucis kopā ar četriem citiem ģimenes locekļiem, lai atbrīvotos no sliktās karmas. Pēdējo pāris nedēļu laikā viņa mājās ielauzušies zagļi un pats cietis autoavārijā. Reizi par visām reizēm viņš vēlas apturēt savas nelaimes.

Sangkomam Tani ir 37 gadi un viņš nodarbojas ar pārtikas tirdzniecību. Sangkoms cer iegūt veiksmi biznesā un tikt vaļā no sāpēm mugurā un ceļgalos. “Ja es iegulšos zārkā, tas dos man jaunu dzīves sparu,” - viņš cer.

Čalida Muansavanga, 33 gadu veca friziere, uz templi atvedusi savu 12 gadīgo meitu, cerībā, ka daži mirkļi zārkā palīdzēs izārstēt meitas hiperaktivitāti. “Esmu satraukta un nedaudz nobijusies,” - saka meitene, kura drošsirdīgi izgāja cauri atdzimšanas procesam, kopā ar māti, kura gulēja blakus zārkā.

Kad Promanes tempļa rīta cēliena rituāli beigušies, jau gara rinda gaida uz pēcpusdienas ceremonijām. Starp jaunpienācējiem redzama arī taju karaliskās armijas futbola komanda pilnā 36 vīru sastāvā. “Mēs iegulsimies zārkos un tad dosimies uz treniņu,” - saka viens no spēlētājiem, Nipons Khamtongs. Uz žurnālista jautājumu: ko viņš cer sagaidīt no atdzimšanas rituāla, futbolists atbild – mēs tikai gribam rītdien uzvarēt!

Attēls: http://tooweird.ru/
Pirmo reizi publicēts 03.04.2013.