Atrasti senākie cilvēku mājokļi Ķīnā
- Detaļas
- Publicēts 28 Aprīlis 2016
- Autors Aliens.lv
- 4225 skatījumi
Arheologi Ķīnā atklājuši valstī senākos zināmos cilvēku mājokļus un amatnieku darbnīcas, raksta thehindu.com. Pēc četru gadu ilgušiem izrakumiem ar šādu paziņojumu klajā nācis darbu vadītājs, Šanksi provinces Arheoloģijas institūta direktora vietnieks Vangs Veilins.
Viņš aģentūrai Siņhua pastāstīja, ka pētnieki provinces ZR daļā, Jinghes upes klinšainajos krastos atrakuši 17 alu mājas, kas būvētas starp 3500. un 3000.g.pmē.
Būvju rinda un pieguļošā teritorija tika izpētīta 1,6 ha platībā. Izrakumos noskaidroja, ka ēkas uzbūvējuši vēlā neolīta Jangšao kultūrai piederīgi cilvēki. Jangšao kultūra, kas pazīstama ar tās savdabīgo, rakstiem rotāto sarkano keramiku, veidojusies Dzeltenās upes vidējo krāču rajonā un tiek uzlūkota kā galvenā ķīniešu civilizācijas kodola veidotāja.
Katras mājas kopplatība bija aptuveni 10 kvadrātmetru un tā bijusi sadalīta divās telpās, no kurām viena tikusi izcirsta klintī, bet otra, atradusies tai blakus, iespējams, būvēta no koka un dubļiem.
Tā kā katrā mājā arheologi atrada izbūvētu podnieku krāsni, bet ārpusē, starp mājām iedziļinātas bedres gatavo keramikas izstrādājumu glabāšanai, viņi secināja, ka uzgājuši podnieku apmetni. Lielā skaitā atrada arī keramikas lauskas, atsevišķus priekšmetus un darbarīkus. Iepriekš Ķīnā pētītajās apmetnēs uz visiem iedzīvotājiem bija tikai viena apdedzināšanas krāsns, Veilins teica. Šeit jau notikusi darba dalīšana un redzamas liecības par privātīpašuma izveidošanos, arheologs secināja. Uz ziemeļiem no mājām arheologi uzgāja sešu līdz deviņu metru plata aizsargrāvja posmu paliekas. Tās liecina, ka iedzīvotājiem bijusi vajadzība rūpēties par drošību.
Jangšao kultūras senākās pēdas atrastas lielākoties Šangsi provincē, taču vēlāk tā izplatījusies pa visu mūsdienu Ķīnas teritoriju.
Iepriekš publicēts 10.02.2009.