Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Digitālās mākslas darbi tiek uzdoti par autentiskām fotogrāfijām

Līdz ar grafiskās modelēšanas un attēlu apstrādes datorprogrammām pasaulē ir parādījušies neskaitāmi mākslas darbi, kurus pirmajā brīdī grūti atšķirt no realitātes. Ir gadījumi, kad viltus īstenību atveidojoši attēli tiek darināti ar nolūku, lai izjokotu vai piekrāptu to aplūkotājus, taču nereti tīmeklī izvietoti mākslas darbi, bez pašu autoru ziņas sāk savu riņķa danci pa pasaules e-pasta serveriem un dzeltenās preses ziņu lapām. Aplūkosim tuvāk divus attēlus, kurus tādā vai šādā kontekstā pēdējo pāris gadu laikā ir redzējuši ļoti daudz tīmekļa lietotāju.

Milža skelets

2004.gadā dažādos tīmekļa žurnālos parādījās raksts par atklātu milža apbedījumu, kas, pēc vienām ziņām, atrasts Indijā, pēc citām - Saūda Arābijā. Kā liecība par ziņas patiesumu, rakstam bija pievienots attēls, kurā redzams ar koka platformu norobežots, līdz pusei atrakts skelets, kam blakus ar lāpstu darbojas arheologs. Arheologs izmēros nav lielāks par "milža" galvaskausu.
Drīz vien atklājās, ka attēls paņemts no tīmekļa vietnē www.worth1000.com 2002.gadā notikuša datorgrafikas konkursa fināldarbiem. Konkursa tēma bija "arheoloģiskas anomālijas" un rīkotāji noteikumos rakstīja, ka darbiem jāizskatās tik reālistiskiem, ka ieraugot tos citā mājas lapā, ļaudis ticētu, ka redz patiesu sensacionālu atklājumu.

Neskatoties uz viltojuma atklājumu, "sensacionālā" ziņa, balstoties uz to pašu attēlu, atkal aktivizējās 2007.gadā, kad mēnešraksts Hindu Voice aprīļa numurā publicēja rakstu, kurā bija teikts, ka "nesen, veicot pētniecības darbus, Indijas ziemeļu reģionā atsegtas milzīga auguma cilvēka atliekas." Atklājumu veikusi "Nacionālās ģeogrāfijas biedrības (Indijas vienības) komanda, piedaloties indiešu armijai, kuras jurisdikcijā atrodoties atklājuma vieta." Pētnieki turklāt vēl esot atraduši senas plāksnītes ar tekstiem, kas apliecinot, ka milzis piederējis Mahābhāratā - indiešu nacionālajā eposā - minētai cilvēku rasei.

Tik ļoti daudz cilvēku no visas pasaules rakstīja vēstules ASV Nacionālajai ģeogrāfijas biedrībai, vēloties uzzināt vai atklājums tiešām ir patiesība, ka biedrībai piederošajā ziņu portālā 2007.gada decembrī tika publicēts raksts par šī milža skeleta patieso izcelsmi.
Portāls sazinājās ar attēla autoru, kura mākslinieka pseidonīms ir IronKit. Viņš teica, ka vēlas palikt anonīms, jo atsevišķos forumos, apspriežot attēla autentiskumu, kā galvenie argumenti tikuši izvirzīti reliģiskie mīti.

Ļoti iespējams, ka tieši reliģiskais zemteksts - daudzas pasaules reliģijas stāsta par senlaikos dzīvojušu milžu rasi - liek tik daudziem cilvēkiem saredzēt to, kā patiesībā nemaz nav, uzskata IronKit.

Attēla izveidei IronKit izmantojis no vairāku desmitu metru augstuma uzņemtu skatu. Tajā redzamas Ņujorkā, Haidparkā 2000.gadā atsegtās aizvēsturiskā mastodonta fosīliju atliekas. Mastodonta kaulu vietā datorgrafiķis ievietoja daļēja cilvēka skeleta attēlu, bet mēroga imitācijai pievienoja arheologu ar lāpstu un skatītāju, kas aplūko izrakumu vietu no platformas. Viss darbs IronKit prasījis aptuveni pusotru stundu.

Saulriets ziemeļpolā

Cits attēls, kas jau divus gadus ceļo tīmeklī un kalpo kā lieliska ilustrācija gan moderno ainavu datorsimulāciju programmu plašajām iespējām, gan plašākas sabiedrības vājajām elementārās astronomijas zināšanām ir datorgrafiķes un astrofizikas studentes Ingas Nīlsenas darbs "Vientulība." Darbs veidots ar scenāriju ģenerēšanas programmu "Terragena," kura spēj izveidot fotoreālistiskus ainavas skatus. I.Nīlsenas veidotajā attēlā priekšplānā redzams ūdens, aiz kura apvāršņa līniju aizsedz zemi kalni, bet virs tiem tumšas, zili pelēkas debesis. Debesīs redzama Saule, bet virs tās - dilstoša Mēness disks ar ragiem uz augšu. Redzamais Mēness disks attēlā ir aptuveni 12 reizes lielāks par Sauli, kas ir neiespējami, ja uz šiem spīdekļiem raugāmies no jebkuras vietas uz mūsu planētas.

Pēc I.Nīlsenas teiktā, kāds lejupielādējis attēlu no viņas mājas lapas, nogriezis ierāmējumu ar autores vārdu un izplatījis tīmeklī, kopā ar tekstu, ka redzamā aina ir saulriets netālu no ziemeļpola, Mēnesim atrodoties iespējami tuvākajā pozīcijā Saulei.
Mākslinieces mājas lapā varam iepazīties ar plašu viņas fantastisko darbu klāstu, kuros redzamas dažādas, gan reālistiskākas, gan mistiskākas svešu planētu ainavas.

Pirmo reizi raksts publicēts 02.07.2009.