Pirkstu protēzes senajā Ēģiptē
- Detaļas
- Publicēts 16 Jūnijs 2016
- Autors Aili Marnica
- 3988 skatījumi
Presē pēdējo gadu laikā tikuši publicēti vairāki raksti par to, kā mūsu senči palīdzēja līdzcilvēkiem dažādu nelaimju gadījumos. Nesen, piemēram, varēja lasīt par pēdas protēzi. Šoreiz protēze ir vēl interesantāka – tie ir kājas pirksti.
Portāls www.inauka.ru pārpublicēja informāciju no STRF.ru (Наука и технологии РФ) par Mančesteras universitātes ēģiptoloģes Žaklīnas Finčas pētījumu (oriģinālais raksts žurnālā Lancet). Viņa izgatavoja kāju pirkstu protēžu kopijas pēc 2000.gada atradumiem Senās Ēģiptes apbedījumos.
Agrāk valdīja uzskats, ka mākslīgie pirksti, kurus atrada kapos, tika izmantoti kā pēcnāves rotājums(?!). Ž.Finča pamanīja, ka šiem pirkstiem ir labi izteiktas nodiluma pēdas, gan apakšā, kur varēja būt saskarsme ar zemi, gan augšpusē, kur bija piestiprinātas siksniņas protēžu piesiešanai pie kājas. Divi cilvēki, kuriem traumu rezultātā bija amputēti kāju īkšķi, piekrituši piedalīties eksperimentā un staigāt ar šīm protēzēm. Viena eksperimentālā protēze tika izgatavota no līmētas, papīrveida substances, otra – no koka: no šiem materiāliem bija izgatavotas oriģinālās protēzes. Brīvprātīgie staigāja ar šīm protēzēm un ēģiptiešu sandalēm. Abi cilvēki apgalvoja, ka tā staigāt ir daudz ērtāk, nekā bez protēzēm. Uz īkšķa ir liela slodze – līdz 40%, tāpēc šī pirksta zaudēšana sagādā lielas neērtības, bet protēze atvieglo dzīvi. Acīmredzot arī senie ēģiptieši tā uzskatīja.
Avots:
Jacqueline Finch. The ancient origins of prosthetic medicine. // The Lancet. Volume 377, Issue 9765, 12 February 2011-18 February 2011, Pages 548-549.
Publicēts iepriekš 2011.gada 20.februārī Aliens.lv iepriekšējā versijā.