Ptolemajs II Filadelfs (285.-246.g.pmē.)
"Māsu mīlošais," jo viņa sieva bija vienlaicīgi arī viņa māsa.
Senās Ēģiptes otrais Ptolemaju dinastijas faraons no 285. līdz 246.gadam pmē.
Radniecība. Tēvs - Ptolemajs I Soters (iepriekšējais faraons).
Sieva - Arsinoja II (viņa vecākā māsa).
Dēls - Ptolemajs III Eurgeters (nākamais faraons).
Dzīvesgājums. Ptolemaju dinastijas tēva līdzvaldnieks no 285.-283.g.pmē.
285.g.pmē. esot uzbūvējis Aleksandrijas bibliotēku.
Pēc tēva nāves 283.g.pmē. kļuva par Ēģiptes valdnieku un valdīja no 283.–246.g.pmē.
Viņa valdīšanas laikā izveidojās helēniskās Ēģiptes galvenās sociāli-ekonomiskās un politiskās aprises. Bija plaši attīstīta faraona saimniecība ar daudzām zemēm, zemkopjiem un amatniekiem.
Ārpolitika. Realizēja aktīvu ārpolitiku. Karoja ar no Ēģiptes atkritušajām Kirēniju un Maķedoniju, iejaucās Grieķijas lietās.
Karoja 1. un 2.Sīrijas karos ar Seleikīdu valsti par ietekmi Vidusjūras austreņu piekrastē.
Savas valdīšanas laikā devis rīkojumu Aleksandrijas bibliotēkas vajadzībām veikt babiloņu, ēģiptiešu un jūdu svēto rakstu tulkojumus grieķu valodā. Tika sarunāts ar Jeruzālemes virspriesteri, kas atsūtīja 72 tulkotājus uz Aleksandriju un tapa pirmais žīdu VD tulkojums svešvalodā - grieķu - Septuaginta.
Filadelfs - Suecas kanāla būvnieks. Ja kanāla rakšanas darbus tiešām pabeidzis Dārijs I Lielais, tad Ptolemajs II (pirms viņa Ptolemajs II, bet pēc - Trajāns) veicis visai lielus būvdarbus šī kanāla darbības uzturēšanai. Būvdarbi bijuši tik apjomīgi, ka reizēm viņu min arī kā kanāla izracēju.
Avoti.
Nodokļu statūti. Izdoti 259./258.g.pmē. Viens no svarīgākajiem grieķu darījuma papirusiem, kas ataino tā laika sociāli-ekonomiskās attiecības. Satur nodokļu ievākšanas vispārējos noteikumus, par ķēniņa eļļas monopolu, kā arī fragmentus par auduma monopolu un par finanšu iestādēm.
Saites.
Ptolemaju dinastija.
Senās Ēģiptes faraoni (~3100.-30.g.pmē.).