Dajaki
Cilšu un tautību grupa, Kalimantānas pamatiedzīvotāji. Teikts arī, ka dzīvo Saravakā un centrālajā Kalimantānā.
Skaits. Kopā vairāk kā 2 000 000 cilvēku (1970.g.).
Vēsture. Agrāk dajaki apdzīvoja visu Kalimantānas salu.
XIII gs. piekrastē pakāpeniski sāka apmesties malajiešu ieceļotāji, kas pakāpeniski atspieda dajaku pirmiedzīvotājus salas iekšienē.
Etnogrāfija. Dajaku grupā ietilpst: klemantani, ngadži, melanavi, ibani, kedajani, muruti, dusuni, kaijani, keņi, bahavi punani.
Starp dajaku ciltīm un tautībām ir ievērojamas atšķirības valodās un kultūrās.
Saglabājušās ģints iekārtas paliekas.
Valoda. Valodas pieder austronēziešu saimes indonēziešu grupai.
Reliģija. Animiski ticējumi, izplatīts arī islāms.
Dajakiem ir ārkārtīgi interesants Pūdu stāsts.
Nodarbošanās. Galvenā nodarbošanās - kapļa un atmatu zemkopība (rīss, dārzeņi), medības, zveja, dabas produktu vākšana, amatniecība (audumi, pinumi).
Mahakamas upe (2.lielākā Kalimantānā) ir galvenā satiksmes artērija uz dajaku cilšu zemēm.
Mankomga (Mancong). Benuaq cilts ciems, kurā var iepazīt dajaku arhitektūru, dejas un senās galvaskausu mednieku tradīcijas, kas padarīja Kalimantānu leģendāru un teiksmainu. Ciemā ir garā māja (Mancong Long House) - viens no labākajiem "garo māju" eksemplāriem, tā no ārpuses izgreznota ar daudziem kokā grebtiem totēmiem.
Pampanga - Kenyah cilts dajaku ciems, kura centrā arī paceļas bagātīgi apgleznota Garā māja. Iezemieši tērpjas ļoti krāšņos tērpos, bet vecākās paaudzes sievietes ausīs nēsā smagus riņķus, izstaipot tās līdz pat krūtīm.
Miau Baru. Kayan dajaky ciems, kurā ir vietējā garā māja, dejas un krāsaini tradicionālie tērpi. Miau Baru ciema kapsēta ir savdabīgs kristietības un Borneo elkdievības mikslis.
Saites.
Dajaku Plūdu stāsts.