Cicerons, Marks Tūlijs (106.-44./43.g.pmē.)
Cicero.
Marks Tullijs Cicerons.
Senās Romas politisks darbinieks, konsuls, ievērojams advokāts, filozofs, rakstnieks un orators.
Radniecība. Tēvs - Marks.
Dzīvesgājums. Dzimis 106.g.pmē. 3.janvārī.
Ieņēmis augstus amatus Romā, piedalījies politiskajā cīņā.
Ticis izvēlēts par kvestoru, pretoru, konsulu.
Viņa draugs romiešu aktieris Klodijs Ezops mācīja Ciceronam pareizu dikciju.
Romas konsuls 63.g.pmē.
Pieslējās Pompejam, taču Cēzars tam piedeva.
Cicerona kritiskās runas 44.-43.g.pmē., kas bija vērstas pret Marku Antoniju, arī sauca par filipikām.
44.g.pmē. 7.decembrī viņu nogalināja Marka Antonija sūtīti slepkavas.
Darbi. Daudzu darbu autors - runas pret Verru, Katilīnu u.c., retoriski un filozofiski raksti, vēsturiski nozīmīgas vēstules, dzeja.
Vēstules. Saglabājušās Cicerona vēstules, viņa tiesu runu pieraksti, kas pilni literāras izsmalcinātības un dziļas filozofijas. Saglabājusies plaša sarakste ar Brutu. Cicerona "Vēstuļu" salikšanai 1467.gadā tika izmantots īpašs tipogrāfijas burtu veids, kas tā arī tika nosaukts - par cicero.
Filozofiskie raksti. Galvenokārt dialogi par ētikas problēmām, kā arī raksti par valsti un likumiem. Tie ir eklektiski, saistīti ar dažādām grieķu filozofijas mācībām. Tie ir arī nozīmīgs antīkās filozofijas vēstures avots.
"Hortēnsijs." Līdz mūsdienām saglabājies tikai fragmentos.
„Par valsti.” Traktāts.
"Par galējo ļaunumu un labumu." Traktāts. Venta zvaigznes tulkojumā - šeit.
„Par brīnumiem.” (De Divinatione) Darbā stāstīja par mīklainiem atgadījumiem, kad pie debesjuma bijušas redzamas divas Saules: „Cik bieži mūsu senāts decemviriem ieteicis meklēt padomu Sibillas grāmatās, kad parādījās divas saules vai trīs mēneši un kad pie debesīm bija redzamas uguns liesmas. Vai toreiz, kad saule spīdēja naktī un debesīs bija dzirdams troksnis, it kā debesis grasītos sabrukt, un bija redzamas savādas lodes.”
"De re publica." Savā 54.-51.g.pmē. sarakstītajā darbā Cicerons stāsta, ka Arhimēds esot uzbūvējis, iespējams, Antikitēras mehānismam līdzīgu skaitļojamo mašīnu: "(..) slavenais Sicīlietis bija apveltīts ar lielākām spējām nekā kāds cilvēks varētu iedomāties (..) šī (..) sfēra (..) kurā bija attēlotas Saules un to piecu, par ceļotājām dēvēto zvaigžņu [piecu planētu - red.] kustības (..) Arhimēds (..) bija izdomājis veidu kā vienā ierīcē, pagriežamā sfērā, precīzi atveidot šīs daudzās un dažādās kustības ar atšķirīgiem ātrumiem (..)."
"Par draudzību."
Teicieni.
Tieši viņš esot nosaucis Hērodotu par "vēstures tēvu."
"Ak laiki, ak tikumi!"
Cicerons un reliģija. Pēc Cicerona domām tas atvasināts no latīņu vārda relegere - "atkal lasīt," "atkārtoti lasīt," "no jauna pārdomāt." Tas nozīmē, ka reliģija ir lieta, par kuru visvairāk ir jādomā un jārūpējas.
Saites.
Senā Roma (753.g.pmē.-495.g.pmē.).
Senās Romas konsuli (509.g.pmē.-337.g.mē.).
Nezināmais Cicerons.