Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Vai kosmosā atklāts vēl viens dzīvības pamatbloks?

Astronomi paziņojuši par dzīvības izcelsmei nozīmīgas molekulas - hidroksilamīna - iespējamu atklāšanu zvaigžņu veidošanās reģionā kosmosā, 1000 gaismas gadu attālumā no Zemes. Iegūtos datus vēl nepieciešams apstiprināt, taču, ja tie būs pareizi, ļoti iespējams, ka būs izdevies atrast ķīmisko vielu, kas var sēt dzīvību jaunās pasaulēs un pirms 3,6 miljardiem gadu spēlējusi nozīmīgu lomu dzīvības izcelsmē arī uz Zemes.

"Daļa astronomu uzskata, ka dzīvības attīstībai nepieciešamās ķīmiskās sastāvdaļas veidojas starpzvaigžņu telpā esošajos, aukstajos putekļu-gāzu-plazmas mākoņos. Komētas, asteroīdi un meteori, kas rodas šiem mākoņiem sabiezējot, regulāri bombardē planētas un nogādā radušās vielas uz to virsmām," - stāsta Šarlotsvillas (ASV) Nacionālās radioastronomijas observatorijas astroķīmiķis Entonijs Rimidžens (Anthony Remijan), kurš ar savu pētījumu šībrīža rezultātiem š.g. 9.janvārī iepazīstināja Amerikas astronomiskās biedrības 221.kongresa dalībniekus.

Tādējādi, lai gan dzīvība - kā uzskata daudzi zinātnieki - varēja rasties Zemes okeānu karstajos avotos, molekulas, kas savienojās, lai pārtaptu par pirmajām šūnām, iespējams, ieradās no kosmosa.

Lai pārbaudītu šo teoriju, astronomi starpzvaigžņu miglājos meklē liecības par vienkāršu neorganisku savienojumu esamību (1). Šie savienojumi nav dzīvība un to sastāvā pat nav ogleklis, taču, reakcijās ar citām molekulām tie spēj sintezēt tādus dzīvību veidojošus pamatblokus kā aminoskābes vai nukleotīdus, kas ir DNS pamatā.

Šādu molekulu meklējumos Rimidžens ar kolēģiem, izmantojot 23 radioteleskopu tīklu, bija pievērsuši uzmanību par L1157-B1 nosauktam Piena ceļa reģionam, kurā notiek zvaigžņu veidošanās. Šajā sektorā, no kura apkārtējā telpā tiek izsviesta spēcīga gāzes strūkla, ir nepieciešamie priekšnoteikumi, kas vajadzīgi tādas vielas kā no ūdeņraža, slāpekļa un skābekļa atomiem sastāvošā hidroksilamīna (NH2OH) sintēzei. Tas savukārt var reaģēt ar citiem savienojumiem, kā piemēram etiķskābi, veidojot aminoskābes.

Pagaidām pētnieki vēl nav pilnībā pārliecināti, ka patiešām L1157-B1 apvidū atklājuši hidroksilamīnu, iegūto spektrālo datu pārbaudei nepieciešams uztvert stiprāku signālu, ko tuvākajā nākotnē centīsies izdarīt Rimidžena komandas speciālisti.

Attēlā: Ar Spicera teleskopu uzņemtais Mesiera (Messier) miglāja 78 attēls ( L1157-B1 attēlu neizdevās atrast). NASA foto.

Piezīmes:
(1) Pēdējos gados zinātnieki kosmosā atraduši arī dažādu organisko vielu molekulas un konstatējuši, ka pārnovu sprādzienos var rasties pat tādas vielas, kuru spektrs atgādina ogles un naftu. Līdz ar to, ja Rimidžena atkājums apstiprināsies, būs jāpieņem, ka kosmosā ir vairāki veidi, kā starpzvaigžņu telpā var rasties mums pazīstamās organiskās dzīvības molekulārie pamatbloki.

Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.