Teleportācija
- Detaļas
- 3623 skatījumi
No grieķu tele - "tālu," "no attāluma" + portare - "nest.
Pārdabiska vielas, ķermeņu un dzīvu būtņu pārnešana lielos un mazākos attālumos.
Vēsture. Svētajos rakstos aprakstīts gadījums, kad pēc Dieva gribas visi apustuļi, kas atradušies Romas impērijas dažādās vietās, pēkšņi vienā laika aiznesti pie apustuļa Jāņa nama.
Līdzīgu brīnumu esot veicis Mirlikijas Nikolajs, kad vienā mirklī no arābu gūsta mājās nogādājis kādu jaunekli.
Laikabiedri vēsta, ka, iespējams, teleportāciju spējis pielietot aikido pamatlicējs Morihejs Uešiba.
Zinātniskais pamatojums. Zinātnieki hipotētiski teleportāciju uzskata par kvantu procesu. Tas tādēļ, ka kvantu objektiem - atomiem ir tādas īpašības, kuras nosaka kvantu pasaules likumības un makropasaulē, t.i. mūsējā materiālajā, tādas nenovēro. Par pamatu teleportācijas eksperimentiem kalpo tieši šādas daļiņu īpašības. Tomēr ir svarīgi saprast, ka kvantu teleportācija nav paša objekta pārnešana, bet gan kāda objekta nezināma kvantu stāvokļa pārnešana uz citu kvantu objektu.
Jāievēro, ka teleportējamā objekta kvantu stāvoklis mums ir un paliek mīkla, pie tam procesa laikā tas neglābjami sagrūst. Vienīgais skaidri zināmais ir tas, ka eksperimentā tā identiskais stāvoklis tiek pārnests uz citu vietu - notiek teleportācija.
Kvantu teleportācijas eksperimenti. Kibernētikas dibinātājs Norberts Vīners savā darbā "Kibernētika un sabiedrība" veselu grāmatas nodaļu veltīja "iespējai ceļot pa telegrāfu."
Pusi gadsimta pēc tā vairākās pasaules laboratorijās izdevies attālumā pārraidīt kvantus.
Pirmais tāds eksperimentu 1997.gadā veica fiziķu grupa Antona Cailingera (Insbrukas universitāte) un Frančesko de Martini (Romas universitāte) vadībā.
2004.gadā šos eksperimentus turpināja fiziķi M.Raibs un M.Barets.
2006.gadā pētnieku grupa no Nila Bora institūta Kopenhāgenā pirmo reizi veica veiksmīgu teleportāciju starp dažādas dabas objektiem - lāzera izstarotiem kvantiem un cēzija atomiem.
2009.gada 23.janvārī Merilendas universitātes fiziķa Kristofera Monro vadītā grupa sekmīgi pārraidīja informāciju (jonu kvantu stāvoklī) no viena atoma uz otru metra attālumā. Tas ir ārkārtīgi nozīmīgs panākums kvantu informācijas apstrādes lauciņā. Monro ziņojumā žurnālā Science raksta, ka 90% informācijas pārsūtīts bez izkropļojumiem.
2010.gada 16.maijā kīniešu fiziķi no Ķīnas Zinātniski tehniskās universitātes un Cinhua universitātes esot veikuši eksperimentu, kurā fotonu kvanti pārraidīti 16 km attālumā brīvā telpā.
Agrāk tādiem mēŗkiem izmantoja optisko šķiedru līnijas vairāku simtu metru garumā, bet ķīnieši izšķīrās par pārraidīšanu brīvā telpā. Eksperiments bija organizēts pēc vispārzināmas shēmas ar trim fotoniem A, B un C. Tajā nosūtītājam un saņēmējam tika nodoti fotoni C un B no "sajaukta" pāra, un nosūtītājs, kam bija arī fotons A, veica sistēmas AC izmērīšanu, kā sekas bija A fotona sabrukšana. Izmērītais rezultāts pa standarta kanālu tika nosūtīts saņēmējam, kurš saņemot veica nepieciešamo B fotona pārveidošanu A daļiņas izejas stāvoklī.
Kvantu kanāls savienoja Badalīnu (75 km no Pekinas) ar Huailaju Hebejas provincē. "Sajaukto" fotonu pārus, vienu no kuriemnosūtīja 16 km attālumā, fiziķi ieguva ar spontānās parametriskās izkliedes metodi, izmantojot bārija beta-borāta (β-BaB2O4) kristālu.
Tika ziņots, ka kvantu stāvokļa pārraides drošības rādītājs esot bijis 89%.
Neskatoties uz jau novadītajiem eksperimentiem un panākumiem kvantu teleportācijas jomā, nozares perspektīvas ir pilnīgi neskaidras. Kļudas gadījumā pārraidāmais objekts pārvērstos bezjēdzīgā atomu kombinācijā. Praktiskais pielietojums varētu būt kvantu datoros, kuros informācija tiek glabāta kvantu stāvokļu komplektos. Šai gadījumā informācijas pārraide rādās tuvu ideālai.
Vietas, kur pēc aculiecinieku stāstītā notikuši teleportācijas gadījumi:
Nāves ieleja. Krievija, Novgorodas apgabals, Valdajs.
Koreņeva. (Кореневский) Krievija, Kalugas apgabals. Apstiprināts teleportācijas gadījums.
Marjinka. (Марьинка) Krievija, Rjazaņas apgabals.
Novijbita. (Новый Быт) Krievija, Maskavas apgabals.
Tulas krastmala. (Тульская набережная) Neapstiprināts gadījums.
Saites.
Anomālijas, anomālas parādības.