Taišaņs
Duņjue, "Lielais austreņu kalns."
Arī U-tai-šaņ.
Tas ir viens no pieciem ķīniešu Viduszemes (Džango) kalniem – atrodas vistālāk uz austrumiem.
Atrašanās vieta. Ķīna, Šansi province, Šaņduņas pussala.
Apraksts. Ķīniešu mitoloģijā tas ir svēts kalns un upurēšanas vieta. To uzskata par bodisatva Maņčžušri uzturēšanās vietu.
Saskaņā ar nostāstiem, Taišaņā noslēptas zelta lādītes ar nefrīta plāksnītēm, kurās aprakstīti visu Zemes iedzīvotāju dzīves gadi.
Par svētu tas tiek uzskatīts kopš aizvēsturiskiem laikiem. Tanī augšā ir kāpuši tūkstošiem dažādu ķīniešu – arī Konfūcijs, pirmais imperators un Mao. Mūsdienās plaši tūristu apmeklēts.
Visā ceļā līdz kalna virsotnei ir divas svētnīcas. „Kultūras revolūcijas” laikā tās tika izpostītas, nu atkal atjaunotas. Cilvēki tajās apstājas, dedzina nūjiņas, noliek ziedojumus un skaita lūgšanas.
Kalna virsotnē ir neliels daoistu templis Kalna dievietei, kas arī bija ticis izpostīts pirmējo komunistu laikā. Tagad tur dzīvo īsti daoistu mūki un mūķenes, kuri šurp atgriezās 1985.gadā. 1990.gadā ar valsts palīdzību uzlika svētnīcai jumtu.
No virsotnes paveras labs skats – Huanhe upe pa labi, Dzeltenā jūra pa kreisi. Kalna virsotnē svētceļnieki sagaida saullēktu. Tieši šeit Mao ir paziņojis, ka „austrumi sārtojas.”
Ši Huandi pirms 2000 gadiem raudzījies no šejienes un teicis: „Tagad es esmu apvienojis visu pasauli.”
Blakus kalnam it kā pulcējoties mirušo dvēseles.
Kaut kādā neizprotamā kārtā kalna tēlu senajos mītos asociē ar Jupiteru (ķīniešiem - Taisuj).
Tradīcijas. Dunjuē, Taišaņa valdnieka dienu ķīnieši svin 3.mēneša 28.datumā.
Saites.
Ķīniešu mitoloģija.
Šansī province.