Raimondi stēla
Čavinā de Vantarā uzieta akmens stēla ar iegrebumiem.
Atrašanās vieta. Limas Vēstures un arheoloģijas muzejs.
Atrašana un izpēte. Atradis itāļu arheologs Antonio Raimondi Peru ziemeļos esošajā Čavinā de Vantarā. Sākumā akmens pazuda un tika nospriests, ka tas aizceļojis uz Eiropu. Tomēr viss izrādījās daudz prozaiskāk - pēc vairākiem gadiem to atrada Limas parkā. Parka uzraugi šo divās daļās salūzušo akmens plāksni, ko bērni izmantoja par slidkalniņu, jau gatavojas vest uz izgāztuvi.
Patlaban tas izstādīts Valsts arheoloģijas muzejā Limā.
Apraksts. Griezumiem rotāts akmens. Septiņu pēdu augstajā akmenī mākslinieks atainojis dievu, turam rokā kādu ieroci, zizli vai zibeni. Dieva ķermeni un locekļus kopumā var uzskatīt par antropomorfiem, taču seja ir dīvaina. Seja varētu būt vērša, taču tas nekad Dienvidamerikā nav bijis un ir raksturīgs Tuvo Austrumu kultūrām.
Citi veidojumā saskata kokam līdzīgu kosmosa kuģi – tajā esot gultņveida savienojumi un čūsku galvas varētu apzīmēt šņākoņu no raķetes sprauslām.
Dievības figūrai ir asi nagi uz kājām un rokām - kā plēsīgiem putniem. Arī trīspirkstu rokas liecina par saistību ar putniem.
Dievības galva klāta nevis matiem, bet ar izlocītām čūskām.
Citi skaidro, ka stēlā attēlota Čavinas augstākā dievība - būtne ar jaguāra galvu, kurai matu vietā aug čūskas.
Dievību attēli ar zižļiem vai zibeņiem rokās attēloti arī citos Dienvidamerikas artefaktos, piemēram, Virakočas figūra Tiavanakas Saules vārtos.
Saites.
Čavina de Vantara.