Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Mazickas ala

Poliski - Jaskinia Maszycka.
Ala Dienvidpolijā, kas ir viena no nozīmīgākajām Madlēnas kultūras apmetnēm Centrāleiropā.

Atrašanās vieta. Dienvidpolijā, Krakovas apriņķī, Pradņikas upes ielejas kreisajā krastā, 

Apraksts. Ap 33 m dziļa.

Atklāšana un izpēte. Alas izpēte sākta jau 1883.gadā un turpināta 1960.gados, atrastas daudzas vēlā paleolīta cilvēku apdzīvotības liecības, tostarp kaula un krama rīki, dažādi ar iegriezumiem rotāti kaula un raga priekšmeti, liels daudzums pārtikā izmantotu dzīvnieku kaulu un to vidū arī vairāku cilvēku – vīriešu, sieviešu un bērnu – skeleta atliekas. Visi cilvēki, spriežot pēc atlieku novietojuma, bija miruši vienā laikā un uz lielākās daļas saglabājušos kaulu bija redzamas kanibālisma liecības – griezumi, cietu priekšmetu sitienu un lauzumu vietas. Sākotnēji Mazickas alas vēlā paleolīta apdzīvotība tika datēta ar 14-15 tūkstošiem gadu pirms mūsdienām, bet jaunākie datējumi norāda uz laiku pirms 18 tūkstošiem gadu.
Ja par ķermeņu pēcnāves sadalīšanas faktu Mazickas alas pētnieku vidū īpašu domstarpību nebija, tad domas dalījās par tā motivāciju un kontekstu. Vai mirušie tikuši apēsti apbedīšanas rituāla ietvaros vai mežonīgu kanibālu slepkavu dzīrēs?
Nesen, 2017.gadā, tika izvirzīta arī hipotēze, ka Mazickas alas cilvēki vispār nav ēsti, bet notikusi tikai miesas atdalīšana no kauliem kā daļa no apbedīšanas prakses. Tomēr kanibālisms Madlēnas kultūras kromaņjoniešu vidū nebija nekas neparasts. Drīzāk tas uzskatāms par šī laikmeta neatņemamu sastāvdaļu, lai arī iemesli tam var būt dažādi.
Tāpēc, lai šo jautājumu izšķirtu, starptautiska spāņu, vācu un poļu zinātnieku komanda nolēma vēlreiz rūpīgi izpētīt Krakovas Arheoloģijas muzejā glabātās Mazickas alas cilvēku atliekas. Pētījumā, izmantojot 3D mikroskopijas tehnoloģijas, tika analizēti 63 cilvēka kaulu fragmenti.

Raksti.

Saites.
Madlēnas kultūra.
Alas un grotas.
Krakovas vojevodiste.