Marija I Tjūdore (1553.- 1558.g.)
Pirmā Anglijas sieviešu kārtas karaliene, kas valdīja no 1553.-1558.gadam.
Par reformācijas darbinieku (anglikāņu) vajāšanu iesauca par "asiņaino."
Radniecība. Māsa - Elizabete I, nākamā karaliene.
Vīrs - Filips II, Spānijas karalis.
Dzīvesgājums. Dzimusi 1516.gadā.
Nāve. 1553.gadā karalienes Marijas I Tjūdores valdīšanas laikā cietumā kā apsūdzēta sazvērestībā atradās Elizabete I Tjūdore (nākamā britu karaliene). Tai laikā jaunais galma astrologs Džons Dī (vēlākais leģendārais angļu pareģis) horoskopā izskaitļoja, ka drīz Marija nomirs un viņas vietā tronī kāps Elizabete. Par šo pareģojumu viņš caur Elizabetes apteksni pavēstīja nākamajai karalienei, un pats tika cietumā.
Taču visai drīz 1558.gadā Marija I Tjūdore tiešām nomira.
Marija I Tjūdore un Britu bibliotēka/muzejs. Atgriezies Anglijā jau karalienes Marijas I Tjūdores valdīšanas laikā un, izmantojot savu ietekmi, Dī stādīja priekšā karalienei Valsts bibliotēkas dibināšanas projektu un pat nodeva tai savas 3000 grāmatas kā sākumu. Tad pat viņš arī nodibināja tagadējo Britu muzeju, lai gan iesākumā karaliene katoliete iecirtās.
Nospiedums civilizācijā. Nākamās karalienes Elizabetes I valdīšanas laikā karalieni iesauca par Asiņaino Mariju (Bloody Mary), briti pārmet viņai mēģinājumu atgriezt Angliju katolismā un 300 protestantu ķeceru sadedzināšanu. Tauta nemīlēja arī viņas vīru - asiņaino Spānijas karali Filipu II. Marijas I valdīšanas laikā iekrita drudža epidēmija, kas upuru ziņā bija salīdzināma ar mēra pandēmiju Eiropā XIV gs. Vēl šodien Lielbritānijā nav neviena viņas pieminekļa.
Kokteiļa nosaukums - Asiņainā Mērija.
"Marija Stjuarte." F.Šillera luga, uzrakstīta 1800.g. Tajā tēlota nežēlīgā cīņa par varu XVI gs. Anglijā.
S.Cveiga biogrāfisks romāns "Marija Stjuarte" (1935.g.).
Saites.
Angļu karaļi (?-šodien).