Mihails VIII Paleologs (1259.-1282.g.)
Grieķiski - Μιχαὴλ Δούκας Ἄγγελος Κομνηνὸς Παλαιολόγος.
Paleologu dinastijas Bizantijas ķeizars no 1259. līdz 1282.gadam.
Dzīvesgājums. Neilgi pirms Bizantijas atjaunošanas Nīkejas imperators Mihails VIII Paleologs noslēdza Nimfejas līgumu. Saskaņā ar to dženovieši ieguva ekskluzīvas tiesības tirgoties Melnajā jūrā. Tā imperators atlīdzināja Dženovas republikai par palīdzību cīņā pret Latīņu impēriju un pēc būtības ielika "mīnu ar laika degli" bizntiešu ietekmei reģionā. Šoreiz dženovieši savu izdevību garām nelaida.
Izmantojot tautas masu cīņu, Nīkejas imperators Mihails VIII 1261.gadā atjaunoja Bizantiju un nodibināja Paleologu dinastiju (1261.-1453.g.). Nu Bizantijas impērija aptvēra vairs tikai Mazāzijas ZR daļu, daļu Trāķijas un Maķedonijas.
1281.gadā pāvests Mārtiņš IV izslēdza no baznīcas Bizantijas ķeizaru Mihailu VIII Paleologu. Tie abi nebija varējuši sadalīt ietekmi Eiropā. Tikai 1268.(???)gadā, kad par Konstantinopoles patriarhu tika ievēlēts Halizejas Jēkabs, Mihailam VIII Paleologam tika piedots.
1281.gadā pāvests Mārtiņš IV izslēdza no baznīcas Bizantijas ķeizaru Mihailu VIII Paleologu. Tie abi nebija varējuši sadalīt ietekmi uz Eiropu. Tikai 1268.gadā, kad par Konstantinopoles patriarhu tika ievēlēts Halizejas Jēkabs, Mihailam VIII Paleologam tika piedots. Tomēr ar to nebija gana. 13 gadus vēlāk Romas pāvests atkal viņu n olādēja - šoreiz tas bija Mārtiņš VII, kas Bizantijas ķeizaram uzlika par pienākumu līdz 1282.gada 1.maijam atdot savu impēriju Romai. Viņam tika pat draudēts ar mūžīgu anatēmu. Strīds bija par Bizantijai piederošām zemēm.
Mihails VIII Paleologs nomira 1282.gada 11.decembrī, bet 1283.gadā notikušais koncils Konstantinopolē viņam anatēmu anulēja.