Kanāriju salu nogrimušās būves
- Detaļas
- 3412 skatījumi
Jau spāņu iekarotāji Kanāriju salu piekrastē pamanīja nogrimušas ēkas.
Guanču kultūraspēdas ved tieši jūrā, pie Kanāriju salām nogrimušās celtnes saista ar viņu kultūru. Visai nelielā dziļumā redzamas būvju, māju un varenu sienu atliekas. Nesen aerofotogrāfija parādījusi pie vienas no salām klinti, kas visai līdzinoties piramīdai.
Pēc ne visai pārbaudītām un ticamām ziņām viena no tādām zemūdens pilsētām nes nosaukumu Ngoka. Kaut kad XX gs. 90.gados to esot pētījusi visai nopietna ekspedīcija ar arheologiem un akvalangistiem. Tā atrodoties nelielā dziļumā un applūdusi esot par 4/5. Pilsētā ap 8000 būvēm! Nirēji esot apgalvojuši, ka vēl dziļāk aiz guanču Ngokas pa nogāzi varot saredzēt vēl vienu - senāku pilsētu. Tomēr līdz tām tā arī neviens pirmajā reizē neesot nokļuvis.
Toties to vēlāk esot izdarījusi kāda franču pētnieka Žilēra ekspedīcija.
Lūk diktofonā ierakstītā intervija ar ekspedīcijas vadītāju:
"- Ko uzgāja jūsu ekspedīcija?
- Pirmās iegremdēšanās mēs veicām netālu no krasta, kur atradās nogrimušās guanču pilsētas drupas. Šī pilsēta - mēs to nosaucām par Ngoku-1 - bija salīdzinoši jauna, tai nebija vairāk par pusotru tūkstoti gadu. Liels daudzums vienāda tipa akmens māju, acīmredzot, bija tikušas uzceltas pašā jūras krastā. Tā kā jūra uzmācās, tad tāpat arī pilsēta atkāpās - vecās celtnes pagāja zem ūdens, to vietā tika celtas jaunas. Agrāk tika uzskatīts, ka pavisam tur ir 8000 celtnes, es domāju, ka droši var šo ciparu palielināt divreiz.
- Kamdēļ gan guanči cēla savu pilsētu tieši pie paša krasta? Viņi taču, manuprāt, nebūvēja kuģus?
- Jā, un tā bija pirmā mīkla. Spriežot pēc tās neatlaidības, ar kādu guanči cīnījās ar jūru un nevēlējās aiziet no šīs vietas, tā bijusi tiem svarīga. Neizslēdzu, ka šī vieta tikusi uzskatīta par svētu, un tanī visā tieši iejaukta apmetne, ko mēs nosaucām par Ngoku-2.
- Tā pati, kuru tālumā redzēja akvalangisti?
- Jā, tieši tā. Tā ir daudz mazāka izmēros nekā Ngoka-1, - tikai pāris desmiti ēku, - taču daudz vecāka. Domāju tā tikusi uzceltā kādus 300-400 gadus pirms Kristus dzimšanas. Tās arhitektūra krasi atšķiras no guanču pilsētas un drīzāk gan atgādina babiloniešu un sengrieķu sajaukumu. Vispār jau, jūs zinat, ka, saskaņā ar vienu no teorijām, guanču priekštečūs salās ieveduši feniķieši, kuri dibinājuši šeit koloniju. Tā ka nekā dīvaina tanī, ka arhitektūra atšķiras, nav. Iespējams, pilsēta bijusi arī lielāka, tā kā mājas atrodas kraujas malā. Rodas iespaids, ka daļa sauszemes šeit iebrukusi dziļumā - iespējams, zemestrīces rezultātā. Mēs rūpīgi apsekojām Ngoku-2, taču gandrīz neko neatradām, izņemot keramikas lauskas, - laikam mājas tikušas pamestas nesteidzoties un to iemītnieki paspējuši savākt savas mantas.
- Vai ar to jūsu pētījumi beidzās?
- Nekādā gadījumā! Mēs mēģinājām nolaisties vēl dziļāk, tiesa, bez īpašiem panākumiem. Netālu no Ngokas-2 no jūras dibena pacēlās diezgan regulāras piramidālas formas kalns, kam riņķī veda līnijas, kas atgādināja sienu atliekas. Daži no mums nosprieda, kas viss tas - mākslīgas izcelsmes, taču klints atradās pārlieku dziļi. Lai līdz tai nonāktu, bija nepieciešama daudz sarežģītāka un dārgāka tehnika, nekā mūsējā. Toties netālu mums izdevās diezgan negaidīts atklājums, tiesa gan, maz saistīts ar mūsu tiešajiem meklējumiem.
- Kas tas bija?
- Nacistu zemūdene, kas gulēja lielas piltuves dibenā. Pareizāk sakot, tās atliekas - redzams, pēc sadursmes ar jūras dibenu tai bija detonējušas torpēdas. Pats interesantākais, ka tā, izskatās, bija visai reta zemūdene-uztankotāja - zem tās piltuvē gulēja degvielas rezervuārs. Neko līdzīgu neviens no mums savā dzīvē nebija redzējis - tas bija liels (diametrs gandrīz bija pašas zemūdenes garumā) metālisks disks, kas bija dziļi iestrēdzis jūras dibenā. No malas varēja likties, ka tas šeit atrodas jau sen, bet zemūdene vienkārši nolaidusies uz tā no augšas, taču tas, protams, tā nav. Lūk, tādus pārsteigumus reizēm sniedz mums Fortūna.
- Bet kādus vēl pārsteigumus bija sagādājusi jums Fortūna? Vai jūsu ekspedīcija tika atkārtota?
- Diemžēl, nē. Kaut gan pēc atskaites iesniegšanas priekšniecība bija entuziasma pilna, tomēr nākamās sezonas sākumā mums pēkšņi nebija naudas. Tā šī lieta velkas līdz pat šim laikam..."