Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Honkonga

Hong Kong var pateikt, nekustinot muti.
Ķīniešu nosaukums - Sjangana (Xianggang). Ja gribam būt precīzi, tad briti šo pilsētu sauca par Viktoriju.
Pilsēta Ķīnas DA piekrastē, agrākā Lielbritānijas kolonija, liels finanšu, tirzniecības un rūpniecības centrs.

Sākumā bija izvietota Sjanganas salas ZR krastā iepretī Dzjulunai atrodas Dzjulunas pussalā), ar kuru tika administratīvi apvienota. Tagad izvietota abos Honkongas līča krastos - debesskrāpju rajons uz šauras zemes strēmeles kalna pakājē.

Platība (kopā ar apkārtējo teritoriju) - 1045 kvkm (Sjanganas salas patība - 83 kvkm
Iedzīvotāji ap 99% - ķīnieši - pilsētā: 633 000 (1961.g.), 1 200 000 (1975.g.). 
                                                   kopā ar teritoriju: 4 400 000 (1975.g.), ap 7 000 000 (2015.g.).
Oficiālā valoda britu okupācijas laikos - angļu un ķīniešu (kopš 1974.gada janvāra).

Tūristam. Honkongā apgrozībā joprojām ir Honkongas dolārs. Iekļūšanai pilsētā nepieciešams saņemt īpašu Honkongas vīzu.
Tsimšasujas krastmalā katru vakaru astoņos notiek lāzeru izrāde - 15 minūtes zaigo visi Honkongas debesskrāpji.
Honkongu ar kontinentu savieno zemūdens autoceļu tunelis.

Vēsture. 1842.gadā Britu impērija sagrāba Sjanganas salu (83 kvkm), XIX gs. 2.pusē Ķīnai uzspieda nelīdztiesīgus līgumus un izmantoja sagrābto Sjanganu tālākai ekspansijai Ķīnā.
1860.gadā briti ar spēku pievāca arī nelielu daļu Dzjuluņas pussalas (8,5 kvkm).
1898.gadā briti no Ķīnas iznomāja uz 99 gadiem atlikušo lielāko Dzjuluņas pussalas daļu (~920 kvkm) kopā ar tuvējām salām. Teritoriju pārvaldīja britu gubernators, nauda bija Honkongas dolārs.
1978.gadā sāka būvēt metro.
1984.gadā Lielbritānija un Ķīna noslēdza vienošanos par Honkongas nākotni, kurā ķīna apņēmās vēl 50 gadus pēc pilsētas nodošanas saglabāt tajā kapitālistisko sistēmu. Britu okupācijas gados Ķīna Honkongā ieguva pat 40% ārvalstu valūtas - te atradās vairāk kā 200 ĶTR uzņēmumu, 12 bankas un tirdzniecības iestādes.
1997.gadā pēc 156 gadu kolonijas statusa Ķīna atguva kontroli pār pilsētu. 30.jūnijā princis Čārlzs svinīgā ceremonijā nolasīja karalienes Elizabetes II paziņojumu. Uz ceremoniju bija ieradies Lielbritānijas ārlietu ministrs Robins Kuks, britu premjers Tonijs Blērs (ieradies ar lidmašīnu VC-10). 30.jūnijā, pat 40 minūtes ātrāk par noteikto, robežu šķērsoja Ķīnas Tautas armijas vienības - kopumā ieveda 4000 karavīru. Notika divas uguņošanas: pirmā bija britu atvadu uzguņošana, bet otrā - ķīniešu prieka salūts pēc tam, kad britu Honkongas pēdējais gubernators Kriss Patēns un princis Čārlzs ar karalisko jahtu Britannia bija pametuši pilsētas teritoriju. Honkongā pasludināja 5 brīvdienas, kamēr Lielbritānijā rīkoja virkni pasākumu ar devīzi "Impērijas beigas."
Honkonga kļuva par Ķīnas īpašo administratīvo rajonu, un joprojām bauda zināmu autonomiju. Attiecībā pret Honkokgu (arī Makavu) Ķīna mēģina realizēt politiku "viena valsts, divas sistēmas."
Lietussargu revolūcija (2014.g.). Bija vērsti pret Pekinas plāniem pastiprināt kontroli pār Honkongu. Tās dēļ iecerētās likumdošanas izmaiņas tā arī netika apstiprinātas.
2018.gada septembrī pilsētā plosījās taifūns Manghut, kas bija visintensīvākais taifūns Āzijas reģionā kopš 2013.gada.  Hongkongā debesskrāpjiem izsita logus, kā arī vētra nogāza ļoti daudz koku un appludināja tīrumus.

Aplūkojame objekti.
Viktorijas kalns. Jāstāv rindā, lai kalnu sasniegtu ar Viktorijas laika tramvaju. Kalnu var sasniegt arī ar taksometru 20 minūtēs. Tūristu ērtībai ierīkots īpašs skatu laukums Honkongas panorāmas vērošanai par maksu. Bet tikai 10 m zemāk ir tirdzniecības centra skatu laukums, kurš ir par brīvu.

Ocean park. 1977.gadā atklāts atrakciju parks, kas vienlaikus ir arī zoo.
Disnejlenda. Pārņemta no amerikāņiem.

Lielais Buda. Ar gaisa tramvaju 30 minūtes augstu kalnos.  Budas statuja ir 34 m augsta, atklāta 1993.gadā. Statujas seja vērsta uz Ķīnas pusi. Līdzās ir arī Polina klosteris.

Zelta zieda piemineklis. Šo pieminekli pilsētai uzdāvināja kontinentālā Ķīna 1997.gadā sakarā ar Honkongas nonākšanu Ķīnas kontrolē.

Tjananmiņas notikumu muzejs. Šis muzejs steidz digitalizēt savus materiālus, jo nav pārliecināts, ka Ķīnas varas iestādes ļaus tam eksistēt.

Saites.
Ķīna.
Lielbritānija.