Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Horvirapa klosteris

Armēniski - Խոր Վիրապ.
Armēņu apustuliskās baznīcas klosteris, kas ainaviskā skata dēļ bieži tiek izmantots Armēnijas pastkartēs.

Atrašanās vieta. Armēnija, Ararata pakājē, 200 m no Turcijas robežas, kreisajā Araksas krastā, kāda paugura (tagad tuvākais Pokrvedas ciemam) austreņu nogāzē. Kalns labi no šejienes aplūkojams. Uz klosteri ved ļoti labs ceļš. Klosteris atrodas armēņu senpilsētas Artašatas citadeles vietā, pārējā Artašata atrodas uz ziemeļiem no klostera (pat 8 km!!!???).

Vēsture. Šī vieta kļuva slavena sakarā ar kristietības ieviesēja Armēnijā Grigora Apgaismotā (~257.-331.g.) darbību.
III gs. beigās šeit 13 gadus pēc pagānu karaļa Tiridata III pavēles bija ieslodzīts kristietības ieviesējs Armēnijā Grigors Apgaismotājs.
301.gadā Trdats III atbrīvoja Grigoriju, pieņēma kristietību un Armēnija kļuva par pirmo valsti pasaulē, kuras valsts reliģija bija kristietība.
Celts IV gs. vietā, kur bedrē bijis 13 gadus ieslodzīts Sv.Grigorijs Apgaismotājs.
642.gadā Nersess III Celtnieks uzcēla šeit kapelu.
1662. gadā tika uzcelta mūsdienu baznīca.
Mūsdienās nozīmīga svētceļojuma vieta. Patlaban te atrodas teoloģijas seminārs un Armēņu baznīcas katolikosa rezidence.

Aplūkojamie objekti.
      Sv.Dievmātes baznīca. Surb Astvacacin. XVII gs. kupola celtne. Tā slejas klints virsotnē. Ieejot kompleksa teritorijā uzreiz paveras baznīcas austreņu siena. Tika sagrauta XIV gs. Timura karagājienu rezultātā. Vēlāk atjaunota XVII gs. Baznīca cietusi 1939., 1949. un 1957.gadu zemestrīcēs. Pēc tam XX gs. veikta vēl viena atjaunošana.
Atšķirībā no citām armēņu baznīcām, kas celtas grieķu krusta formā, Sv.Dievmates baznīcai ir izstiepta arkota zāle ar divām piebūvēm - pa vienai katrā spārnā abās altāra pusēs. Zāli sadala centrālā arka, kas veido telpas rieteņu pusi - tā atbalsta bungu. No ārpuses tā veido tipisku krusta kupola formu, bet jumta seguma līnijas veido krusta spārnus.

      Anaītas svētnīca. Tā atradusies šodienas Sv.Dievmātes baznīcas vietā. Tāpat kā Apolona svētnīca, arī tā bija viena no svarīgākajām svētnīcām vecajā pilsētā. Tā bija bagātīgi dekorēta ar marmora un vara plāksnēm, bet dārgumu krātuve bija pilna ar statujam, zeltu un sudrabu. 
Agrīno izrakumu laikā tika uzieta dieves Anaītas (auglības un mātišķuma dieve) statujas galva. Šī statuja tiek uzskatīta par vienu no pilnīgākajām skulptūrām Tuvajos Austrumos. Tās oriģināls atrodas Britu muzejā, bet kopija - Armēnijas vēstures muzejā Erevānā.

      Sv.Gevorga baznīca. Neliela bazilika ar pusapaļu apsīdu, zem kuras atrodas pazeme, kurā 13 gadus bija ieslodzīts Grigors Apgaismotājs. Parasti armēņu baznīcas bija orientētas no austreņiem uz rieteņiem, ar altāri austreņu galā. Tikmēr Sv.Gevorga baznīca orientēta ZR-DA virzienā, tā atgādinādama Garni svētnīcu, kas uzcelta pagānisko urartu svētnīcas vietā. Tādejādi izteikta doma, ka arī Sv.Gevorga baznīca uzcelta senas svētnīcas vietā.
Pirmā baznīcas ēka te tika uzcelta 642.gadā pēc viena no slavenākā Armēnijas baznīcas patriarha Narsesa III (Celtnieka) pavēles. Mūsdienu ēka celta 1662.gadā.
Baznīcas iekšīenē ir divas pazemes cietuma telpas, no kurām tālākā ir Grigora Apgaismotāja ieslodzījuma vieta.

      Pazemes cietums. Tas atrodas uz DR no galvenās baznīcas, zem Sv.Gevorga baznīcas. Šai pazemē 13 gadus bija ieslodzīts Grigors Apgaismotājs. "Kāpis patriarha tronī... viņš (Narsess III) uzcēla baznīcu virs svētās bedres, kur starp indīgiem kukaiņiem cieta mocības Dieva uzticīgais apustulis Svētais Grigors, kas sašķaidīja briesmoņa galvu un izveda armēņu tautu no briesmīgās elku pielūdzēju tumsas uz zaigojošo Dieva gaismu." /Oaness Drashanakertci, XIX, 15/ Sv.Grigors Apgaismotājs pēc 13 pazemē pavadītajiem gadiem satika armēņu ķēniņu Trdatu III un pievērsa to kristietībai.
Pazemes cietums ir 6 m dziļš un 4,4 m diametrā. Savulaik tā kalpojusi par nāvei notiesāto ieslodzīšanas vietu. Saskaņā ar nostāstu Sv.Grigors Apgaismotājs izdzīvojis pateicoties kādai sievietei, kas auklā laidusi viņam lejā grozu ar ēdienu.

Saites.
Artašata.
Armēnija.