Granīts
Itāļu vārds granito nāk no latīņu val. vārda granum - "grauds."
Magmātisks dziļuma iezis, kura sastāvā ir kvarcs, laukšpats un vizla.
Vēsture. Senie ēģiptieši izmantoja granītu būvniecībā. Kvalitatīvs sarkanais granīts tika vests no Asuānas akmenslauztuvēm. No tā ir veidotas pārsedzes Lielās piramīdas valdnieka kamerā - viena no tiem ir Lielās piramīdas lielākais no akmeņiem - 70 t.
Granīts ir vērtīgs būvmateriāls, ko lieto ielu bruģēšanai, ēku un krastmalu apšūšanai un citām vajadzībām.
Ledus laikmeta edāja svars bijis tik liels, ka tas atstāja svītrojumus pat granīta akmeņos un klints bluķos.
Aplūkojamie objekti.
Aleksandra kolonna Pētepilī. Pats lielākais apstrādātais granīta monolīts pasaulē. Atrodas pils laukumā (Pēterpils galvenais laukums).
Granīta monolīti Lielajā piramīdā. Pats lielākais monolīts Lielajā piramīdā ir 70 t smagais Asuānas granīta bloks, kas kalpo kā pārsedze pāri Ķēniņienes kamerai.
Asuānas akmenslauztuves. Tajās guļ nepabeigta granīta stēla, kas būtu lielākā pasaulē, ja būtu bijusi pabeigta.
Tepanapas piramīdā. Pasaules lielākās piramīdas celtniecībā izmantot arī granīts. Darba gaitā arheologi izpratuši, ka senās struktūras sedzošos granīta akmeņus jau senatnē ir noņēmuši, lai izmantotu citu celtņu būvniecībai netālu, tādēļ arheologi neizslēdz variantu, ka visa Tepanapas piramīda bijusi segta ar šādiem kvalitatīvi apstrādātiem granīta blokiem.
Granīts Latvijā.
Kad 1810.gadā krievu ķeizars Aleksandrs I pavēlēja uzsākt Daugavpils cietokšņa būvi, nepieciešamais granīts tika vests no Somijas. Šodien cietoksnī var redzēt granīta šaujamlūkas, kanalizācijas kolektorus pazemē u.c. būvniecības elementus.
Saites.
Magmātiskie ieži.