Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Fūfaiteri

Foo Fighters. 

Termins. Sabiedroto gaisa spēku piloti II Pasaules kara laikā bieži atsaucās uz tā dēvētajiem Foo Fighters jeb "fū kaujiniekiem" - foo šajā gadījumā nav nekādas konkrētas nozīmes. Apzīmējums foo fighter ir izcēlies no pusaizmirstas karikatūras par personu vārdā Smokijs Stovers (Smokey Stover), kurš mēdza deklarēt: "Where there`s foo, there`s fire." Kāds šīs gaismas lodes nosauca par foo fighters, bet amerikāņu lidotāji šīs gaismas lodes sauca arī par “vācu lodēm.”

Apvienojošs nosaukums, ar kuru apzīmē nezināmus lidojošus un spīdošus objektus (NLO) parasti sfēru vai disku formā un apmēram 1 m diametrā, kas netraucējot lidojumus pavadīja sabiedroto un nacistu iznīcinātājus un bumbvedējus II Pasaules kara laikā.

Apraksts. Pēc izmēriem diametrā tās bijušas no vairākām collām līdz 2 m.
Fūfaiteri parādijusies gan vieni paši, gan pāros gan arī grupās.
Apļoja ap lidaparātiem, lidoja tiem paralēli vai pavadīja tos, tomēr parasti netuvojās tuvāk par 30 m. Tie izcēlās ar lielu ātrumu un izcilām manevrēšanas spējām - bieži pārvietojušies gluži vai ekstremālā ātrumā ātrāk par jebkādu lidmašīnu, tai pat laikā spējot ārkārtīgi veikli manevrēt. Manevru laikā demonstrēja acumirklīgu ātruma uzņemšanu un tik pat žiglu bremzēšanu, ātru pacelšanos un nolaišanos, arī no miera stāvokļa.
Nav zināmi gadījumi, kad fūfaiteri mēģinātu kontaktēt, mijiedarboties vai pat uzbrukt lidaparātiem. Piloti gan sūdzējās, ka sastopot fūfaiterus, slikti sākot darboties aizdedze.
Bijušais pilots Vendels Stīvenss (Wendelle Stevens) sacījis, ka fūfaiterus nebija iespējams notriekt un lidmašīnas nevarēja tos apiet. Fūfaiteri imitēja iznīcinātāju lidmašīnu kustības un gaisa spēku piloti nevarēja tiem neko izdarīt. V.Stīvens sacīja, ka ziņojumi par fūfaiteriem sākas ar 1942.gadu.

Novērojumi. Par fūfaiteriem ziņojuši vācu, angļu, amerikāņu un japāņu lidotāji.
ASV GKS arhīvos saglabājusies informācija par to, ka amerikāņu kara lidotāju vadītājiem lidaparātiem II Pasaules kara laikā ne reizi vien lidojumos virs Vācijas un Japānas sekojušas kaut kādas gaismas bumbas. Līdzīgas ziņas glabā arī vācu materiāli.
Pirmās ziņas par fūfaiteriem nāk no britu lidotājiem 1941.gada septembra sākumā. No tā laika fūfaiteru novērojumi ir regulāri no abām karojošajām pusēm visu kara laiku, izņemot vairākus mēnešus 1943.gadā, kad ziņojumi par fūfaiteriem apsīkst.
Arī amerikāņu lidotāji vēl pirms P-61 "Melno atraitņu" (Black Widows) izvietošanas Eiropā ziņoja par fūfaiteru novērojumiem, tomēr pēc dalības ņemšanas karadarbībā Eiropas debesīs nakts "melno atraitņu" piloti regulāri ziņoja par "nezināmiem objektiem," kas paralēli sekojuši viņu lidaparātiem un tumsā mirdzējuši. Amerikāņi atzina, ka vairākas reizes uz tiem šāvuši, bet noslēpumainie objekti nekā nav atbildējuši. Tiek arī uzskatīts, ka tieši "Melno atraitņu" piloti galu galā šos NLO nosaukuši par fūfaiteriem.
1942.gadā kaut kādi nezināmi lidojoši objekti ne reizi vien parādījušies debesīs Pēnemundes tuvumā, kur notika raķešu FAU-1 un FAU-2 izmēģinājumi.
1942.gada 6.martā vienu no angļu bumbvedējiem, kas atgriezās no Esenes bombardēšanas, 4,5 km augstumā virs Zūderzejas sāka sekot kaut kāds nezināms spīdošs objekts. tas bija lodes formā un spilgti oranžā krāsā. Kad NLO pietuvojās lidmašīnai 150 m attālumā, lidmašīna apšaudīja to no ložmetēja, kas nedeva nekādu rezultātu. Pēc kāda laiciņa NLO milzīgā ātrumā aizlidoja.
1942.gada martā vācu iznīcinātājs Me-109 tika pacelts gaisā nezināma lidojoša objekta pārtveršanai, kas tuvojies Banakas aerodromam Norvēģijā. Lidmašīnas pilots ziņoja, ka 100 garais un 15 m diametrā objekts bijis cigāra formas, tam bijušas saskatāmas antenas. Viņa acu priekšā NLO lielā ātrumā šāvies vertikāli augšup un pazudis debesīs.
Unikālu šāda tipa NLO nofotografējuši japāņu kara lidotāji 1942.gadā. Fotogrāfijā redzami divi japāņu iznīcinātāji Tachikava KI-36 (no priekšējā lidaparāta gan redzama tikai aste) un divas spīdošas bumbas/NLO. Protams, tā laika fotogrāfiju kvalitāte bija vāja, un bildē redzamais varētu būt Viskautkas.



1943.gada oktobrī amerikāņu bumbvedēju B-17 uzlidojuma laikā Šveinfurtes pilsētai, virs pilsētas parādījās mazu mirdzošu disku spiets. Tie bija tikai 10 cm diametrā, sekoja bumbvedējiem, nekā netraucējot bumbošanu. Viens no bumbvedējiem ar savu labo spārnu izgāja cauri disku "spietam" bez kādas to iedarbības uz spārnu vai lidmašīnas dzinēju.
1943.gada decembrī cilindriskas formas NLO lidoja pa maršrutu Helgolande-Vitenberga-Neistrelice ar ātrumu 3000 km/st.
1944.gada februārī Kumersdorfas bāzē tika veikti jaunas raķetes izmēģinājumi, tie tika filmēti. Attīstot nofilmēto materiālu izrādījās, ka raķeti tās lidojuma laikā pavadīja kaut kāds sfērisks ķermenis, kas nebija redzams no zemes. NLO veica apļus ap lidojošo raķeti.
1944.gada vasarā Normandijā 4 amerikāņu virsnieki un žurnālists novēroja ugunīgu bumbu, kas pulsēja sarkanīgā krāsā. Tā pietuvojās frontes līnijai, karājās virs tās 15 minūtes, pēcāk ātri aizlidoja.
1944.gada augustā virs Sumatras kāds nezināms objekts sekoja amerikāņu bumbvedējam, kas lidoja kaujas uzdevumā.
1944.gada septembrī, kad izmēģināja pirmo vācu reaktīvo lidmašīnu Me-262 Rehlinas eksperimentālajā centrā, lidmašīnas pilots 12 000 m augstumā ieraudzīja milzīgu NLO ar atveru rindu un ko līdzīgu antenām. NLO drīzi aizlidoja ar ātrumu 2000 km/st.
1944.gada novembrī 415.nakts bumbvedēju eskadriļas (bāzējās Anglijā) lidotāji lidojuma laikā virs Francijas novēroja apmēram 10 spīdošus diskus, kas pārvietojās debesīs vienotā ierindā ar "ekstraordināru ātrumu."
1944.gada novembrī ASV kara aviācijas pilots, leitnants Šlaters (Schlater) apgalvoja, ka savas fizelāžas tuvumā redzējis dejojam sarkanīgas uguns lodes.
1944.gada 14.decembrī par fūfaiteriem ziņo Reiters NY Times.
1944.gada decembrī angļu nakts iznīcinātāja ekipāža, kas lidoja virs Vācijas teritorijas, Hāgenavas rajonā ieraudzīja divas oranžas bumbas. Tās pacēlās un sāka sekot lidmašīnai. Lai no sekotajiem atrautos, iznīcinātājs veica vairākas krasas virāžas, bet abi objekti precīzi atkārtoja visus tā manevrus. Pēc 2 minūtēm bumbas atstājās un aši aizlidoja.
1944.gadā okupētās Polijas teritorijā vācu PGA spēku radiolokācijas iekārtas  15 km augstumā pamanīja kaut kādu NLO, kas ātri tuvojās. Vācieši pa to šāva ar 88 mm kalibra zenītložmetējiem, taču rezultātu nebija. Objekts tikai palielināja ātrumu tā, ka satrauktais novērotājs kliedza: "2000, 3000, 5000 km/st!" Kad NLO samazināja augstumu, pa to sāka šaut arī 22 mm kalibra zenītložmetēji (tie, ar 4 stobriem!). Vizuāli esot bijis redzams kā trasējošie šāviņi tieši trāpīja objektam, tomēr tas nelikās traucēties. 2 km augstumā NLO mainīja lidojuma virzienu un pazuda no redzamības.
1945.gada februārī amerikāņu līnijkuģis "Ņujorka" un to pavadošie mīnu kuģi Klusā okeāna rieteņu daļā ar saviem ložmetējiem apšaudīja sudrabanas krāsas NLO, kurš bija divstāvu mājas lielumā.
Dona Berlinera (Don Berliner), Vitleja Strībera (Whitley Strieber) “NLO dokumenti“ par šiem novērojumiem raksta sekojošo: skaidrā pēcpusdienā par Ziemeļitālijas tukšajām debesīm spēcīga gaismas strēle. Amerikāņu bumbvedēji lido augstu pirms Po ielejas uzdevumā uzbrukt vācu aizsardzības pozīcijām. Kad vācu iznīcinātāji pacēlās debesīs, piloti pamanīja starojošas uguns lodes sekojot tieši viņu (laikam vāciešu) lidaparātiem. Tikmēr amerikāņu lidotāji ievēroja tādas pašas mirdzošas lodes ap saviem lidaparātiem lidināmies.
Piloti no abām pusēm piesardzīgi vēroja savādos objektus. Visi pieņēma, ka šīs savādās lodes ir kāds slepena ieroča veids, vai izsekošanas ierīces.

Izpēte. Tā kā Anglija iestājās karā krietni ātrāk nekā ASV, tad arī angļiem ir agrākās ziņas par fūfaiteriem.
Pirmoreiz ziņas par fūfaiteriem pienāca no 415.nakts kaujas lidmašīnu eskadriļas, bet ap 1944.gadu tas kļuva par oficiālu terminu. Par fūfaiteriem varēja dēvēt jebkuru mistisku fenomenu gaisā, kas manīts gan Eiropas un Klusā okeāna gaisa kauju laikā, gan citviet.
Tā kā Anglijas GKS štābā ienāca ziņojumi par angļu lidotāju satiktajiem NLO, tad 1943.gadā Anglijā tika izveidota īpaša grupa ar ģenerāli Meseju vadībā, kuras uzdevums bija noskaidrot, kas tie tādi par diskiem, kas parādās virs Britu salām un vai tie nav kādi jaunas konstrukcijas vācu lidaparāti. 
Arī ASV GKS arhīvos saglabājusies informācija par to, ka amerikāņu kara lidotāju vadītājiem lidaparātiem II Pasaules kara laikā ne reizi vien lidojumos virs Vācijas un Japānas sekojušas kaut kādas gaismas bumbas.
Sabiedroto ģenerālštābi sākumā pieņēma, ka fūfaiteri ir kāds slepens vāciešu ierocis - tādus daudzināja Gēbelsa propaganda. Tādēļ ģenerālis Eizenhauers īpašā 1944.gada 23.decembra pavēlē noteica "noslēpumainās peldošās bumbas" par vāciešu slepeno ieroci esam. Šāds pieņēmums pajuka, kad izlukošana ziņoja - vācieši paši to uzskata par slepenu anglosakšu ieroci - jaunām lidmašīnām.
Fūfaiteru fenomens nebija svešs arī vāciešiem, kas NLO fenomena izpētei II Pasaules kara laikā Luftvafē (GKS) izveidoja īpašu slepenu grupu "Zondenbierau-13," un viss tās darbs notika ar kodētu nosaukumu "Operācija "Uranius."" 
Harija S.Trumena pilnvarotais ģenerālis Džimijs Dūlitls (Jimmy Doolittle) II Pasaules kara laikā ziņoja par vāciešu uguns lodēm vai fūfaiteriem. fŠī amatpersona pirms Trumena ziņoja, ka fūfaiteri ir reāls fenomens, ka tie nav vāciešu lidojošie aparāti un, ka tie vairāk līdzīgi ārpuszemes izcelsmes objektiem.

Secinājumi. Šīs lodes tā arī nekad ne reizi nav oficiāli izskaidrotas.
Rietumvalstu militārpersonas uzskatīja, ka šie nezināmie objekti ir slepeni nacistu ieroči, kas tika izmantoti spiegošanai vai arī sprāgstvielu nogādāšanai.
Zinātniska pētnieku grupa, dēvēta par Robertsona paneli, tikās 1953. gada janvārī, lai noskaidrotu, kas tie īsti ir bijuši. Pie konkrēta slēdziena zinātnieki tā arī netika, pieņemot, ka daži no izskaidrojumiem varētu būt laikapstākļu fenomeni, kad spēcīgs elektromagnētiskais lauks izgaismo objektus un liek tiem izskatīties kā degošām lodēm vai arī redzētie ir lodveida zibeņi, kuri var salīdzinoši ilgstoši palikt atmosfērā bez izlādes.

Nospiedums kultūrā. Pēc kara ar fūfaiteru nosaukumu bija populārs Smokija Stovera (Smokey Stover) komikss.
1996.gadā grundža (grunge) mūzikas zvaigzne Deivids Grols (David Grohl) bija tik ļoti fūfaiteru mistērijas apburts, ka nosauca savu grupu tās vārdā. Grupa 2018.gadā koncertēja arī Rīgā.

Saites.
NLO novērojumi XX gadsimtā.
Aviācija un aviatori.
II Pasaules karš (1939.-1945.g.).

Statcounter

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *