Fāžu stāvokļa diagramma
Termodinamiskas sistēmas stāvokļa parametru (piemēram, temperatūras T, spiediena p, sastāva c, entropijas S u.c.) sakarības grafisks attēlojums.

Ūdens stāvokļa diagramma: AO - kušanas līkne; OB - iztvaikosanas līkne; OD - sublimācijas līkne; O -trīskāršais punkts, kur līdzsvara ir ūdens cietā, šķidrā un gāzveida stāvoklī. Zīmējums no "LPE," 3.sēj. 263.lpp.
Tajā parāda fāžu eksistences robežas, attēlo fāžu līdzsvaru un fāžu pārejas, piemēram, kušanas, destilācijas, šķīdības diagramma. Šī diagramma ir fizikālķīmiskas analīzes objekts. Izšķir vienkomponenta, divkomponentu un daudzkomponentu sistēmas plakniskās un telpiskās fāžu stāvokļa diagrammas.
Vienkomponenta sistēmas fāžu stāvokļa diagrammas vienkāršākajā gadījumā konstruē plaknē, ko ietver 2 mainīgo parametru (biežāk T un p) koordinātas. Katrai fāzei atbilst noteikta plaknes daļa (piemēram, DOA, AOB), divu fāžu līdzsvaram - līkne (piemēram, OA), trīs fāžu līdzsvaram - punkts (O), ko sauc par trīskāršo punktu.
Divkomponentu sistēmas fāžu stāvokļa diagramma, ko biežāk attēlo koordinātās p, T un c, ir telpiska. To vienkāršo, šķeļot telpisko fāžu stāvokļa diagrammu ar plakni, kas atbilst kāda parametra konstantai vērtībai (piemēram, p=1,01352 kPa), un iegūstot plaknisku diagrammu.
Sarežģītās daudzkomponentu sistēmas fāžu stāvokļa diagrammas zīmē kā šķēlumus un to projekcijas uz vienas no koordinātu plaknēm - visbiežāk uz sastāva plaknes.

Divkomponentu (A un B) sistēmas kušanas diagramma konstantā spiedienā: Š - A un B šķidrs šķīdums; Ak, Bk - A un B kristāli; E - eitektiskais punkts. Zīmējums no "LPE," 3.sēj., 263.lpp.
Saites.
Fāžu stāvoklis.