Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Formozs (891.-896.g.)

111.Romas pāvests no 891. līdz 896.gadam.

Dzīvesgājums. Tolaik pāvestam nebija ekonomiska pamata, un viņš kļuva par marioneti laicīgo valdnieciņu rokās.
892.gadā viņu piespieda kronēt imperatoru Spoletas Lambertu. Šim spiedienam viņš mēģināja pretimstatīt vienu no pēdējiem karolingiem - Karintas Arnulfu, ko viņš atsauca uz Romu un svētīja imperatora tronim. Vienlaicīgi viņš centās, lai pierunātu Arnulfu iebrukt Spoletas markgrāfu zemēs. Tomēr to neizdevās realizēt, jo visai negaidīti mira gan Arnulfs, gan pats Formozs.

Līķa sinode. Formozam nebija lemts miers arī pēc nāves. 113.Romas pavests Stefans VI nolēma ekshumēt Formoza līķi un to tiesāt.
"Tiesas" process notika 897.gada janvārī Sv.Jāņa Kristītāja baznīcā Laterānas pakalnā vai Laterānas bazilikā. Ekspāvesta līķis tika ietērpts pāvestam atbilstošās drēbēs un nosēdināts tronī, bet tiesas procesā saprotamu iemeslu dēļ tas sevi nespēja aizstāvēt. Līķim pratināšanā uzdeva jautājumus, bet viņa vietā atbildēja cits cilvēks, imitējot nelaiķa balsi. Formozam uzrādīja tās pašas apsūdzības, kuras viņam uzrādīja vēl Jānis VIII. Piemēram tas, ka viņš, laicīga persona būdams, veicis reliģiskas mistērijas. Tāpat Formozam pārmeta, ka viņš kronējis "nelikumīgi dzimušo" Arnulfu, lai gan tobrīd bija dzīvi vēl 2 likumīgie pretendenti - Gvido un Lamberts.
Tiesas verdikts bija ne tikai skarbs un necilvēcīgs, bet bija arī pretrunā ar tā laika baznīcas principiem. Sinode nolēma, ka Formozs par pāvestu izvēlēts nelikumīgi, tādēļ visi viņa rīkojumi tiek atcelti. Tad viņam nocirta tos pirkstus, ar kuriem tas metis krustu, viņa kailo līķi vilka pa Romas ielām un tad ieraka kopējā kapā, kas bija domāts svešzemniekiem.
Tomēr ar to viss vēl nebeidzās. Pēc kāda laika viņa līķi izraka kapsētu apzadzēji, domādami, ka ar viņu ieraktas kādas vērtības. Neatraduši neko vērtīgu, tie Formoza līķim pie kājām piesēja smagumu un iemeta Tibrā.

Kaislības ap Formoza līķi. Zīmīgi, ka tai laikā, kad ņirgājās par Formoza līķi, notika zemestrīce, kuras dēļ sagruva daļa Laterānas bazilikas. Šis notikums izsauca romiešos māņticīgas šausmas, un pilsētniekos pacēlās sašutums par notikušo "līķa sinodi." Izplatījās baumas, ka Formoza līķis tomēr uzpeldējis Tibrā, esot izzvejots un sācis taisīt brīnumus.
Itāļu X gs. diplomāts un vēsturnieks Liutprands raksta: "Cik liela bija pāvesta Formoza autoritāte un viedums, mēs varam secināt no tā, ka vēlāk viņa miesas uzgāja zvejnieki un aiznesa tās uz dievišķā apustuļu vadoņa Pētera baznīcu, viņu, dusošu zārkā, godbijīgi sveicināja svēto eidoli. Es bieži esmu par to dzirdējis no visdievbijīgākajiem Romas pilsētas vīriem."

Tikmēr pats pāvests Stefans VI tika ieslodzīts kazemātā, kur tika nožņaugts. Viņa vietā nākušais Teodors II reabilitēja Formozu. Formoza ķermenis tika atkal izrakts un pāvesta tērpā ar visiem godiem par jaunu apbedīts. Pēc gada pāvests Jānis IX aizliedza tiesāt nelaiķus, nosodīja "līka sinodi" un pavēlēja iznīcināt visus dokumentus, kas saistījās ar to.
Bet ar to atkal nekas vēl nebeidzās. Sergijs III, kas pats bija ņēmis aktīvu dalību "līķa sinodē," atcēla Teodora II un Jāņa IX rīkojumus, atkal nosodīja Formozu. 

Saites.
Romas katoļu pāvesti (30.g.-patlaban).

Statcounter

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *