Bairons, lords Džordžs Gordons (1788..-1824.g.).
George Gordon Noel Byron, 6th Baron Byron.
Britu dzejnieks.
Radniecība. Vienīgā meita - Ada Lavleisa (1815.-1852.g.) tiek uzskatīt par pirmo programmētāju pasaulē.
Dzīvesgājums. Nomira no drudža 1824.gadā.
Nostāsts par "literāro sacensību. Saskaņā ar nostāstu 1816.gada vasarā Diodati villā Ženēvas ezera krastā sapulcējās tuvu draugu pulks - dzejnieks lords Džordžs Gordons Bairons, viņa personiskais ārsts un draugs Džons Polidori, 23 gadu vecais dzejnieks Pērsijs Bišijs Šellijs, viņa mīļotā 18 gadu vecā Mērija Godvina, kas pēcāk kļuva par Šellija sievu, un viņas tikpat vecā pusmāsa un Bairona mīļākā Klēra Klermona. garlaicības mākti pēc Bairona ierosinājuma spēlē literāru spēli - katram jāsacer kāds šausmu stāsts.
Bairons šais dienās rada savas poēmas "Tumsa" un "Šijonas gūsteknis." Viņš arī iesāk, bet nepabeidz asiņaino stāstu, pēc kura uzmetumiem Polidori vēlāk sacer stāstu "Vampīrs." Tas ir literatūras vēsturē pirmais darbs par asinssūcēju, kas rada virkni sekotāju un jaunu literatūras žanru par vampīriem.
Darbi.
„Korsārs.” Austrumu cikla poēma. Publicēja 1814.gada 1.februārī. Jau pirmajā dienā notirgoja 10 000 grāmatas eksemplārus. 1856.gadā pēc grāmatas motīviem tapa balets(?).
"Tumsa."
"Šijonas gūsteknis."
Šellijs "literārās sacensības" ietvaros sarakstīja skumjas apbrīnas pilno "Sonetu Baironam."
"Izpirkšana!
Bet kas gan mūsu vaina? Un kādēļ
Man jākrīt grēkā pēc, kas nava manējs,
Jeb gaidīt otra upuri par grēku
Šo noslēpumaino, kam vārda trūkst,
Kas pastāv tikai zināšanas alkās?"
"Arī dievi mirst, un ticība ir pārejoša: pēc Zeva, Muhameda un Kristus nāks citi dievi, kamēr viss cilvēku dzimums, nācis pie prāta un vīlies dievā, nepārliecināsies, ka vīrakam un upuriem nav nozīmes."
Saites.
Vampīrisma un vampīri.