Afrodīte
Afros – „jūras putas.”
Skaistuma un mīlestības dieve sengrieķu mitoloģijā.
Sinonīmi un analogi. Romiešiem - Venēra. Senēģiptiešiem – Hatora.
Raksturojums. Skaistuma un mīlas dieve.
Radniecība. Hēfesta sieva.
Stipri piselīga, vairākkārtēju sakaru rezultātā ar vīra brāli Aresu dzima dēls mīlas dievs Eross. Afrodīte vienīgā no Olimpa dieviem nav Zeva bērns, taču ignorēt viņu nevarēja.
Dzīvesgājums. Pēc sengrieķu vēsturnieka Hēsioda datiem, dzimusi Kiprā no jūras viļņu putām. Pati apgalvoja, ka cēlusies no Urāna ģenitālijām.
Viņa ieņēma Hadesa vietu Olimpā.
Agrīnajā kristīgajā laikmetā jaunā baznīca padarīja Afrodīti par kristiešu Sv.Afrodīliju.
Aplūkojamie objekti. Klasiskajā laikmetā Kiteras sala bija viens no galvenajiem Afrodītes kulta centriem.
Afrodītes Urānijas svētnīca Askalonā. Tā atrodas Sīrijā. Pēc Hērodota apgalvojuma. Šī svētnīca ir vecākā no Afrodītei veltītajām.
Afrodītes svētnīca Kiprā. Pēc Hērodota apgalvojuma to dibinājuši izceļotāji no Askalonas.
Afrodītes līcis. Vieta, kur Afrodīte dzima no jūras putām, Kipras simbols. Tādu vietu tūristiem šodien rāda Kipras pludmalē pie Patosas. Te ūdenī atrodas vertikāla klints - Petra tou Romiou. Jūras putas radās no tā, ka Krons nogrieza tēvam Urānam pautus un iemeta tos jūrā. No tā sacēlās vētra ar neredzētām putām, no kurām arī radās Afrodīte.
Afrodītes vannas. Akamasa ragā Kiprā. Šeit skaistā dieve pirmo reizi satikusi savu mīļoto - Adonīsu.
Afrodītes sala. Neliela klinšaina saliņa Grieķijas piekrastē, populārs tūrisma objekts. Saskaņā ar seniem nostāstiem, šeit dzimusi Afrodīte (bet kā tad Kipra?). Ir noturīgs ticējums, ka, vairākas reizes appeldot salai riņķī, esot iespējams atjaunināties.
Afrodītes svētnīca Biblā. Saskaņā ar Lukiānu, Biblā bijusi Afrodītes svētnīca, kurā par godu Adonīsam notikušas orģijas, pavadītas ar svēto prostitūciju. Pirmā diena bijusi veltīta raudām, bet otrā - priekam un atdzimšanai.
Atradumi.
Pergāmas muzejā. Afrodītes atveidojums marmorā. Tajā tā redzama brienam ārā no jūras un atglaužot sev matus.
Kipras statuja. Marmora Afrodītes statuja. Tiek uzglabāta Kipras muzejā Nikosijā. Tās kailais attēls attēlots uz jaunajām Kipras grieķu republikas pasēm, izsaucis nelielu skandālu.
Prienes statujas. 2 Afrodītes marmora statujas no Prienes, III-II gs.pmē. Atrodas Stambulas Arheoloģijas muzejā.
Saites.
Sengrieķu mitoloģija.