Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Zobārstniecība

Mehāniska izmaiņu veikšanu dzīva cilvēka zobu audos terapeitiskā nolūkā.

Vēsture. Senākās liecības par zobu ārstēšanu nāk no akmens laikmeta:
-  Villabrunas grotas vīrieša dzeroklis ir senākā zināmā arheoloģiskā liecība par zobārstniecības pirmsākumiem pasaulē (14 400 -13 800 gadi sens);
-  zobārstniecība Megāras apmetnē Pakistānā pirms 8000 gadiem.
Bojāto audu terapeitiska izņemšana Frediana 5 izdobtajiem priekšzobiem rod paralēles apmēram 1000 gadus senākajā Villabrunas dzeroklī, ļaujot izvirzīt domu par epipaleolītā reģionā izveidojušos, pastāvošu un pakāpeniski pilnveidojošos zobārstniecības tradīciju (pastāvēja un tika nodota no paaudzes paaudzē izpratne par terapijas jēgu un tās uzdevumiem kā arī attiecīgo metožu pielietošanas prasmes), kura jau bija nonākusi līdz izpratnei par iztīrītajā zobā izveidojušās dobuma aizdarīšanas – plombēšanas – nepieciešamību. 
Savā gandrīz 3000 gadus ilgajā vēsturē senie ēģiptieši bija guvuši zināmus panākumus medicīnā un lika pamatus arī zobārstniecībai. Viņi izstrādāja augsti attīstītas dziedniecības metodes, kas balstījās gan uz praktisko pieredzi, gan uz ticību maģijas un dievību spēkam. Šī unikālā pieeja medicīnai padarīja Ēģipti par vienu no ievērojamākajiem dziedniecības mākslas centriem tā laika pasaulē.

Zobārstniecības nozares:
      -  Endodontija. Zobu sakņu kanālu ārstēšana.
      -  Protētika. Zobu aizvietošana ar protēžu palīdzību.

Aplūkojamie objekti.
Zobārstu kapenes Sakārā. Šo vietu pirmie rakņāt bija sākuši kapeņu izlaupītāji. Arheologi te atrada trijus faraona zobārstu kapus, kuri apglabāti pirms 4200 gadiem. Iespējams, tas bijs ārsts un divi viņa palīgi. Atklātas 2006.gadā.

Raksti.
Paleolīta zobārsti izņēma kariesa bojātos audus un plombēja ar asfaltu.
Kā zobārsts karavīram smadzenes sačakarēja.

Saites.
Zobi.