Zodiaks
- Kas tu esi pēc zodiaka?
- Dinozaurs.
- Tādas zīmes nav.
- Pārējo arī nav.
Cēlies no zōdiakos kyklos ("zvēru riņķis" - grieķu val.).
Astronomijā 15o plata debess josla gar ekliptiku, pa kuru pārvietojas Saule, Mēness, lielās planētas un lielākā daļa mazo planētu.
Vēsture. Šo joslu kopš seniem laikiem iedala 12 zodiaka zīmēs atbilstoši zodiākālo zvaigznāju skaitam: Auns, Vērsis, Dvīņi, Vēzis, Lauva, Jaunava, Svari, Skorpions, Strēlnieks, Mežāzis, Ūdensvīrs un Zivis.
Autori anunaki, senāke paraugi atrasti Divupē, tieši Šumerā. Tiem bija noformēts Zodiaks:
GU.ANNA („debesu vērsis”) – Vērsis
MAS.TAB.BA („Dvīņi”) – Dvīņi
DUB („spīles, stangas”) – Vēzis
UR.GULA („lauva”) – Lauva
AB.SIN („tās tēvs bija Sins”) – Jaunava
ZI.BA.AN.NA („debesu liktens”) – Svari
GIR.TAB („tas, kam ir nagi, nagainais”) – Skorpions
PA.BIL („aizstāvis”) – Strēlnieks
SUHUR.MAŠ („āzis-zivs”) – Mežāzis
GU („ūdens pavēlnieks”) – Ūdensvīrs
SIM.MAN („zivis”) – Zivis
KU.MAL („laukos mītošais”) – Auns
Saskaņā ar leģendu kentaurs Heirons izdomājis Zodiaku – zvaigžņu jostu, lai palīdzētu savam skolniekam un argonautu vadonim Jāsonam orientēties jūrā.
Arheologi uzgājuši babiloniešu astronomiskās tabulas, kuras precīzi sadalītas pēc zodiakālajām zīmēm. Priesteri-astronomi no Babilonas zodiaku atnesa uz Ēģipti.
No ēģiptiešiem to pārņēma grieķi.
Zivs ēra 60.g.pmē. - 2100.g.
Auna ēra 2220. – 60.g.pmē.
Vērša ēra 4380. – 2220.g.pmē.
Dvīņu ēra 6540. – 4380.g.pmē.
Vēža ēra 8700. – 6540.g.pmē.
Lauvas ēra 10860. - 8700.g.pmē.
Skorpiona ēra 16 500. – 14 300.g.pmē.
Mūsdienās lietoto Zodiakālo kalendāru sastādījuši babiloņu astronomi pirms 2200 gadiem. Babiloņi novēroja, ka,raugoties no Zemes, kas rotē ap savu asi, šķiet, ka Saule debess jumā izstaigā cauri 12 zvaigznājiem. Senie astronomi pierakstīja kad Saule ieiet zvaigžņu kopā un kad to atstāj. Šo dalījumu ņem par pamau šodien, lai noteiktu kādā no Zodiaka zīmēm cilvēks ir dzimis.
Šodien tas īsti vairs neatbilst patiesībai, jo gadsimtu gaitā mainījies mūsu Saules ceļš cauri debess jumam.Tam par iemesu ir Zemes ass rotācijas periodiskas svārstības jeb prcesija, par kuru gan senie astronomi bija zinājuši (!?). Precesijas dēļ pavasara punkts pārvietojas un mainās debess spīdekļu ekvatoriālās koordinātas.
Pavasara pirā diena tika ņemta par horoskopu sākuma punktu, taču senie astronomi nezināja, ka Zeme iziet 25 800 gadu ciklu (vai tad nezināja?), kura laikā Saule, Mēness un citu planētu gravitācija iespaido tās ekvatoriālo paresninājumu. Tādēļ precesijas dēļ arī mainās Saules gaita cauri zvaigznājiem. Kops Zodiaka zīmju noteikšanas pavasara punkts pārvietojies par 36 grādiem, tādēļ mainījies arī horoskopa zīmju sākuma un beigu datums.
Lūk jaunais Zodiaka dalījums:
Mežāzis 20.janvāris – 16.februāris
Ūdensvīrs 16.februāris – 11.marts
Zivis 11.marts – 18.aprīlis
Auns 18aprīlis – 13.maijs
Vērsis 13.maijs – 21.jūnijs
Dvīņi 21.jūnijs – 20.jūlijs
Vēzis 20.jūlijs - 10.augusts
Lauva 10.augusts – 16.septembris
Jaunava 16.septembris – 30.oktobris
Svari 30.oktobris – 23.novembris
Skorpions 23.novembris – 29.novembris
Dziednieks (Ophiuchus) – 29.novembris – 17.decembris
Strēlnieks 17.decembris – 20.janvāris
Laikā no 29.novembra līdz 17.decembrim Saule atrdas 13.zvaigznājā – Dziednieka jeb Čūskas zīmē.
Vārds „zodiaks” nāk no grieķu valodas un nozīmē – „dzīvnieku aplis.” Sadalot debesjumu 12 daļās, pa 30 grādiem katrā, tika radīts Zodiaks. Katrai zīmei atbilda kāds raksturīgs zvaigznājs, kurš arī deva zodiakālās zīmes nosaukumu. Katras zīmes cikls ir 2160 gadu.
Atradumi.
1. Galilejas sinagogas – XX gs.sākumā Izraēlas ziemeļos vairākās vietās (Bet-Alfā) atrastas sinagogas, kuru grīdās mozaīkā izlikts Zodiaks. Vecums – daži desmiti gadu pēc Otrā Tempļa sagraušanas 70.g.
2. Ēģiptiešu zodiaks Denderos – tas attēlots tempļa griestos. Katrā debesu pusē to tur viens no Gora dēliem. Aplis sadalīts 36 „dekānos” – ēģiptiešu kalendāra desmit dienu ciklos. Zīmējuma kopija glabājas Luvrā.
3. Robežakmeņos Kudurru tika attēloti Dievi un zodiaka zīmes. Tas viss zīmēts debesu apļa iekšpusē. Tur ir arī čūska, kura simbolizē Piena Ceļu.
4. VAT.7847 – šumeru plāksnīte no Berlīnes muzeja sākas ar Lauvas zīmi, kas attiecas uz XI gadu tūkstoti pmē.
5. Sengrieķu astronoms Eidokss no Knidas izgudroja debesu sfēras modeli, kurš kā Atlasa statujas daļa bijis uzstādīts Romā. Uz sfēras bija attēlotas Zodiaka zīmes. Mazais Zaļais nezina, vai kas tāds līdz mūsdienām saglabājies.
Saites.
Astroloģija un astrologi.