Tasilas freskas
- Detaļas
- 3612 skatījumi
Klinšu gleznojumi, kas atrodas Alžīrijā Tasilu kalnos un ar tiem saistītajā Akāza grēdā Lībijā. Sauktas arī par Tasilinadžeras freskām un ir vienas no daudzskaitlīgākajām pasaulē.
Atrašanās vieta. Sahāra, Tasilas (Adžēras) plakankalnē.
Šī vieta ir viena no senākajām apdzīvotajām vietām Sahārā - zīmējumu vecumu lēš vismaz uz 4-8 tūkstošiem gadu, iespējams pat 10-16 tūkstoši gadu.
Atklāšana un izpēte. Gleznojumus uzgāja franču arheologs Andrē Lots 1956./57.gados. Te atrodami vairāki desmiti tūkstoši zīmējumu par visdažādākajām tēmām. Attēlotas patīkamas, auglīgas zemes, upes meži un Āfrikas dzīvnieki. Zīmējumi parāda, ka Sahāra V-I g.tk.pmē. bijusi auglīga savanna. Attēloti ziloņi, degunradži, nīlzirgi, antilopes, gazeles, lauvas, strausi un zivis, vēlākā periodā – sīklopi, liellopi, kamieļi, kā arī medību, kauju un sadzīves ainas.
Apmēram 16-10 000 gadu veci. Šie interesantie zīmējumi ir Eiropas vēlīnā paleolīta alu mākslas laikabiedri un stilistiski tiem ļoti līdzinās.
Lielais Marsa dievs – apmēram 6 m augsts. Uz tā smagnējiem pleciem atrodas ķivere, ko ar ķermeni savieno līdzīgs veidojums. Tur, kur vajadzētu atrasties mutei un acīm, ķiverē ir spraugas. Atrasti vairāki tādi zīmējumi. Plašāk pasaulē šie gleznojumi pazīstami dēļ gleznojuma, ko sauc par „Lielo marsiešu dievu.” Attiecināms uz 6.-5.g.tk.pmē. A.Lots par to rakstīja: „Pats par sevi attēls ir ļoti primitīvs. Apaļās galvas centrā – dubultovāls. Mēs tā parasti attēlojam marsiešus.”
Dažos zīmējumos attēlotie sižeti pavisam tieši liecina par halucinogēno sēņu lietošanu. Šo daudzo tūkstošu gluži parasto zīmējumu starpā ir arī himeras, ģeometriskie ornamenti, plaukstas, punkti, maskas un šamaņi, kas vai nu levitē kosmosā vai arī atrodas vienā no teriantropa pārtapšanas stadijā.
Nezināmais. Tasili plakankalnē esot novērojamas AP. Vislielāko interesi no paleokontakta teorijas piekritēju puses, protams, izsauc zīmējums ar nosacīto nosaukumu "Lielais Marsa dievs," 6 m augsts. Uz tā smagnējiem pleciem atrodas ķivere, ko ar ķermeni savieno līdzīgs veidojums. Tur, kur vajadzētu atrasties mutei un acīm, ķiverē ir spraugas. Atrasti vairāki tādi zīmējumi.
Tur ir vairāki simti apgleznotu sienu ar tūkstošiem dzīvnieku un cilvēku figūru. Tai skaitā arī stāvi īsos, elegantos svārciņos. Tiem rokās bija nūjas un pie tām nenosakāmas četrstūrainas kastītes. Ir arī būtnes ūdenslīdēja tērpos.
A.Lota grāmata "Tasili fresku meklējumos" izdota arī latviski sērijā "Apvārsnis."
Saites.
Paleokontakta teorija.
Alžīrija.