Tauriņi, tauriņu kārta
Zinātniskais nosaukums - Lepidoptera ("zvīņspārņi"). Nosaukums ir saistīts ar šo kukaiņu spārnu uzbūvi: tikai tauriņiem ir krāsainas, reizēm spīguļojošas spārnu zvīņas.
Krāšņākie un pamanāmākie kukaiņu pārstāvji.
Pasaulē ir ap 180 000 tauriņu sugu, ko iedala 140 dzimtās.
Raksturojums. Tikai tauriņiem ir krāsainas, reizēm spīguļojošas spārnu zvīņas. Īstenībā tie ir pārveidoti, saplacināti matiņi, kas kā krāsaini dakstiņi izvietoti uz spārniem veido to krāšņos rakstus, bet, ja mēs paņemsim tauriņu rokā, uz pirkstiem paliek kā krāsaini putekļi. Ļoti reti spārni ir caurspīdīgi, bez zvīņām, piemēram, stiklspārņiem (Sesiidae).
Tauriņu dzimtas. 140.
Pāvači.
Raibeņi.
Sfingi.
Stiklspārņi. Sesiidae.
Tauriņi Latvijā. Latvijā ir gandrīz 2500 tauriņu sugu no 69 dzimtām. Lielākais Latvijas tauriņš ir sfingu dzimtai piederošais kartupeļu sfings jeb miroņgalva. Tā attīstība norit Vidusjūras reģionā, līdz Viduseiropai un arī Latvijai tie atlido tikai siltās vasarās. Pie mums tauriņi var izdēt oliņas, tomēr to kāpuri Latvijā nevar sekmīgi attīstīties, jo mūsu platuma grādos temperatūra pavasarī ir pārāk zema.
Izplatītākais raibeņu dzimtas pārstāvis ir nātru raibenis. Šis tauriņš ir viens no pirmajiem pavasarī novērojamajiem tauriņiem, jo tas pārziemo pieauguša kukaiņa stadijā. Kāpurs dzīvo un attīstās uz nātrēm, bet pieaudzis kukainis sūc ūdeni.
Latvijā dzīvo viens no vismazākajiem tauriņiem pasaulē – bērzu pundurkode.
Tauriņus pēta zooloģijas nozare - lepidopteroloģija.
Tauriņi - rekordisti.
Vislielākā spārnu virsma. Aptuveni 400 kvadrātcentimetri un spārnu izpletumu līdz 25 cm – dzīvo Dienvidaustrumāzijā. Tas pieder pie pāvaču dzimtas.
Lielākais spārnu izpletums. Tas ir naktstauriņš Agripinas pūcīte, kuru mātītēm spārnu izpletums ir līdz 30 cm.
Bērzu pundurkode. Viens no mazākajiem taureņiem pasaulē, dzīvo arī Latvijā.
Raksti.
Igauņi izdod Latvijas tauriņu katalogu.
Saites.
Kukaiņu klase.