Trilaterālā komisija, trīspusējā komisija
Trilateral Commission.
Bilderbergas kluba radīta organizācija, nevalstiska diskusiju grupa, ko 1973.gadā dibinājis D.Rokfellers un tā pārstāv pasaules lielākos bagātniekus. Paša D.Rokfellera vārdiem, viņš izveidojis Trīspusējo komisiju, jo Bilderbergas grupa neesot vēlējusies iekļaut Japānu.
Kolumbijas universitātes Krievijas Izpētes departamenta vadītājs Z.Bžezinskis 1970.gadā pieņēma Trīspusējās komisijas izveidošanas plānu. Viņš bija pārliecināts, ka sadarbības prasības starp Āzijas, Eiropas un Ziemeļamerikas valstīm pastāvīgi pieaug, globālās ekonomikas un komunikācijas pasaulē būs vajadzīga arī kopēja Zemes valdība.
Pirmo reizi ar Trīspusējās komisijas izveidi Z.Bžezinskis nāca klajā "Bilderbergas" grupas tikšanās reizē Beļģijā 1972.gada pavasarī.
Tikšanās, kurā vajadzēja organizēt komisiju, notika 1972.gada jūlijā (Deivida?) Rokfellera īpašumā netālu no Taritaunas, Ņujorkā. Komisija oficiāli tika nodibināta 1973.gada 1.jūlijā un Deivids Rokfellers kļuva par tās priekšsēdētāju. Z.Bžezinskis tika ievēlēts par Ziemeļamerikas direktoru-dibinātāju.
Saskanīgi ar savu nosaukumu, Trīspusējai komisijai ir trīs štāba mītnes - Ņujorkā, Parīzē un Tokijā. To vada izpildkomiteja 35 cilvēku sastāvā. Sanāksmes notiek aptuveni reizi 9 mēnešos.
Komisijas darbu finansē Brāļu Rofelleru fonds, Forda fonds (Ford Fondation) un kompānijas Time Warner, Exxon, General Motors, Wells Fargo, Texas Instruments.
Trīspusējā komisija uzskata, ka politika, kurā ir pārāk daudz demokrātijas, var būt bīstama. Komisijas dokumentā, kas 1975.gadā publicēts ar nosaukumu "Demokrātijas krīze," teikts, ka demokrātija vislabāk darbojas "mērenā variantā." Viens no šī dokumenta autoriem - Hārvardas profesors Semjuēls P.Hantingtons vēlāk kļuva par prezidenta Dž.Kārtera Valsts drošības padomes plānošanas koordinatoru, un šajā amatā palīdzēja izveidot Federālo aģentūru ārkārtas situācijām (civilo grupu, kam ir tiesības pārņemt valsts vadību ārkārtas gadījumos).
Trīspusējo komisiju sauc par vareno cilvēku kliķi, kura ar starptautisko korporāciju palīdzību grib pārvaldīt pasauli. Berijs Goldvoters, kurš 1964.gada prezidenta vēlēšanās zaudēja L.Džonsonam: "Patiesībā Trīspusējā komisija vēlas izveidot vispasaules ekonomisko spēku, kas būtu varenāks par jebkuras savienībā esošas valsts valdību. Kā šīs sistēmas radītāji un līderi viņi pārvaldīs pasauli."
Starp Trīspusējās komisijas locekļiem ir Alans Grīnspens, kurš kopš R.Reigana administrācijas laikiem ir Federālās rezervju sistēmas priekšsēdētājs.
2012.gada sākumā Trīspusējā komisijā bija divi biedri no Igaunijas: Tomass Hendriks Ilvess (pārtraucis savu dalību uz Igaunijas prezidenta amata laiku) un Raivo Vare.
Saites.
Bilderbergas klubs.