Samosa, Anastasijs
Nikaragvas diktators no 1937. līdz 1979.gadam.
Dzīvesgājums. Pēc vairāku gadu nemieriem virsroku guva ASV atbalstītāji ar Anastasiju Samosu priekšgalā, kas nāca pie varas 1937.gadā un turpmāk valdīja 40 gadu. Samosa nodarbojās ar sava materiālā labuma vairošanu, amerikāņu kompānijas viņam maksāja komisiju. Tieši par A.Samosu ir teikti slavenie ASV prezidenta F.Rūzvelta vārdi: "Jā, Samosa ir riktīgs kuces dēls, bet viņš ir mūsējais kuces dēls!"
Pēc II Pasaules kara 1947.gadā amerikāņi mīļi palūdza Samosam vairāk nekandidēt par prezidentu. Viņš piekrita un par prezidentu tika ievēlēts Leonards Arguelo, tiesa gan, ar Samosas atbalstu. Samosa bija iecerējis jauno prezidentu par savu marioneti, bet tas sāka realizēt neatkarīgu politiku. Rezultātā jau pēc mēneša notika apvērsums un par jauno prezidentu kļuva Bendžamins Lokaijo. Šo vēlēšanu rezultātus gan īsti neatzina ASV.
1950.gadā par Nikaragvas prezidentu atkal kļuva pats Samosa, kopā ar dēliem viņš palika pie varas līdz pat 1979.gadam.
Managvā 1960.gadā tika parakstīts Centrālamerikas kopējā tirgus līgums, kura dalībniece bija arī Nikaragva. Tas stājās spēkā 1961.gadā un paredzēja dalībvalstu tirdznieciski ekonomisko integrāciju, muitas barjeru atcelšanu līguma ietvaros un vienotu muitas politiku tirdzniecībā ar trešajām valstīm.
1972.gada 23.decembrī spēcīga zemestrīce nodarīja milzīgus postījumus Managvā un tās apkaimē. Bojā gāja ap 10 000 iedzīvotāju, bet 300 000 palika bez pajumtes.1972.gadā zemestrīce noslaucīja no zemes virsas 4/5 Managvas.
Sandinistu revolūcija (1979.g.). 70.gados Nikaragvā sāka parādīties spēki, kas sevi dēvēja par sandīnistiem - viņi bija neapmierināti ar Samosu valdīšanu valstī. Sākās bruņota nepakļaušanās, Samosas režīms vērsa represijas pret vienkāršajiem iedzīvotājiem un vairums nikaragviešu nostājās sandinistu pusē. Samosas Nacionālā gvarde iznīcināja sandinistus atbalstošos ciemus, izsaucot starptautiskās sabiedrības sašutumu. Tomēr ASV prezidents Fords atteicās lauzt līgumus ar Samosu.
Visai īsā laikā sandinistu pusē nostājās vairums nikaragviešu. Leona bija pirmā lielā pilsēta, kas nonāca sandinistu kontrolē. Uz to Samosa atbildēja ar pilsētas bumbošanu: "Ja kaut kas kustās, bombardējiet to, līdz tas beidz kustēties!"
1979.gadā tika gāzts Samosu klans un uzvarēja "sarkanmelnie" sandīnisti. Samosa aizbēga. Revolūcija izraisīja daudzu gadu ilgušo tirdzniecības embargo no ASV puses. Ar visām savām darbībām amerikāņi panāca dzīves līmeņa pazemināšanos un revolūcija pamazām izčākstēja.
ASV prezidents F.Rūzvelts par Nikaragvas diktatoru Somosu: „Somosa varbūt arī ir kuces dēls, taču viņš ir mūsu kuces dēls!” (Somoza may be a son of a bitch, but he's our son of a bitch.).
Saites.
Nikaragva.