Rūnakmeņi
Akmeņi ar iegrebtām rūnu zīmēm, kas sastopami Skandināvijas reģionā.
Rūnakmeņus uzstādīja personas piemiņai un statusa apliecinājumam. Tie tika novietoti redzamās, lokāli vai reģionāli nozīmīgās vietās ainavā. Tā kā ierakstus akmenī pēc to iekalšanas izmainīt ir pārāk sarežģīti un izmaiņas būs labi redzamas, tie lielākoties saglabājušies tieši tādi, kā tapuši, viltojumu ir samērā maz - tāpēc rūnakmeņi ir vērtīga sava laikmeta sociālekonomisko un politisko norišu liecība.
Vēsture. Senākais rūnakmens uziets Norvēģijā un tam ir ap 2000 gadu. Plakanā smilšakmens gabalā iegrieztas rūnas. Arheologi uzgājuši arī senākus rūnu rakstus, bet tie nav bijuši iegrebti akmenī - tā bijusi koka ķemme no Dānijas.
Zviedrijas rūnakmeņi. Klasiskā leģenda, ko 1635.gadā Herdālē pierakstījis vikārs Mogens Pedersens. Leģenda vēsta, ka "divi troļļi, kas stāvēja Storsjön krastā un katrā katlā kaut ko vārīja" ir saistīta ar Zviedrijas vistālāk uz ziemeļiem esošo rūnu akmeni, kas mūsdienās atrodas Frēsönā.
Šonhemas rūnakmens. Atrodas Gotlandē. Tajā minēts Ventas vārds Uitau.
Norvēģijas rūnakmeņi. Norvēģu rūnakmeņos iekaltie veltījumu teksti gandrīz visi norāda uz dzimtas jeb klana saiknēm. Tajos nav titulētu indivīdu kā kunga, kundzes vai tegna (Þegn), bet tēvs, māte, brālis, māsa, dēls, meita, brālēns un māsīca, vīrs un sieva. Neapšaubāmi, ja akmeņu uzstādītāju statusa apliecinājumam tas būtu nozīmīgi, tad kādi tituli un augstāko sociālo grupu apzīmējumi uzrakstos tiktu minēti kaut vismaz atvasinātā
veidā.
Dānijas rūnakmeņi. Dānijā – līdz ar dzimtas saikņu apliecinājumiem (tēvs, māte, brālis...) rūnakmeņu veltījumu uzrakstos lasām arī kungs (drótinn), kundze (dróttning) un ķēniņš (konungr). Sastopami arī tādi sociālo hierarhiju apliecinoši apzīmējumi kā cirtējs (brytja), “mājas-saņēmējs” (heimþegi), kuģa kapteinis (stýrmaðr), jūrnieks (skipara), priesteris (goði). Kopumā rūnakmeņi liecina ka Dānijas sabiedrība vīkingu laikmetā bija sociāli noslāņotāka, vara centralizētāka un hierarhiskās kāpnes stāvākas nekā Norvēģijā.
Saites.
Rūnu raksti.