Parapsiholoģija, parapsihologi
- Detaļas
- 4320 skatījumi
Okulto zinātņu kopa, kas saistīta ar cilvēka ekstraordinārām psihiskajām iespējām, tā analizē un apkopo parādības, kuras saistītas ar gaišredzību, telepātiju, reinkarnāciju vai citām paranormālām parādībām, tā mēģinot rast ieskatu vēl neizzinātajā cilvēka iekšējā pasaulē.
Parapsiholoģijas kā zinātnes nozares rašanās. Pastiprināta interese par parapsiholoģiskām parādībām XIX gs. noveda pie psihes pētījumiem, t.i. ekstrasensorikas un tai līdzīgu parādību izpētes. Ārkārtēju popularitāti guva spiritiskie seansi, kuros it kā varēja sazināties ar mirušajiem.
Šie psihofenomeni izraisīja arī lielu interesi daļā zinātnieku. Ķīmiķis V.Kruks, fiziķis V.F.Barets, fiziķis O.Dž.Lodžs, matemātiķis A.de Morgans, biologs A.R.Voless uzskatīja, ka šie ziņojumi tomēr satur ko tādu, kas iziet ārpus akadēmiskās zinātnes rāmjiem.
Tā aizsākās parapsiholoģija kā zinātnes nozare, jo pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem pievērst šiem jautājumiem nopietnu zinātnes uzmanību, kāda Kembridžas universitātes zinātnieku grupa nosprieda - pienācis laiks dibināt pētnieku grupu cilvēka apslēpto iespēju izdibināšanai. Tādejādi 1882.gadā tika nodibināta Psihisko pētījumu biedrība (Society for Psychical Research) ar H.Sidžuiku priekšgalā.
Vēl pēc dažiem gadiem tika izveidota Psihisko pētījumu biedrība ASV ar slaveno astronomu S.Ņūkomu vadībā. Mūsdienās (1970.g.!) analoģiskas organizācijas esot 17 valstīs.
Protams, jau parapsiholoģijas rašanās brīdī tās pamatos bija ielikts konflikts starp skeptiķiem un ticīgajiem. Psihisko pētījumu biedrības dalībnieki uzskatīja, ka daudzie savāktie ziņojumi par neizskaidrojamiem notikumiem ir pietiekami nopietns pamats attiecīgiem pētījumiem, bet vairums zinātnieku uzskatija tieši otrādi - pamatojoties uz jau esošajiem akadēmisko zinātņu datiem tie uzskatīja, ka līdzīgi fenomeni jau a priori ir tik neticami, ka nav vērts ar tiem nodarboties.
Pirmie pētījumi. Neilgi pēc Psihisko pētījumu biedrības nodibināšanas nodibināja arī Domu lasīšanas komiteju ar V.F.Baretu priekšgalā. komitejā bija arī Edmunds Garnijs, Frederiks Maijers, vēlāk arī Frenks Podmors.
1955.gadā Kembridžas universitātē notika starptautisks simpozijs pa ekstrasensoro uztveri. Lektors D.Ž.Freizers Nikols: "Ir pilnīgi skaidrs, ka vadošo psihopētnieku vidū nav vienota viedokļa par to, kādus datus tieši jāuzskata par neapšaubāmiem."
Pētījumi PSRS. Pamatā PSRS tādus pētījumus veica tikai tādēļ, ka to darīja amerikāņi.
PSRS kaut kādi pētījumi sākās tikai 1958.gada beigās pēc amerikāņu telepātijas eksperimenta ar zemūdeni. Tad tika organizēta neliela laboratorija telepātijas izpētei, ko vadīja Dmitrijs Murza (Dmitrij Murza).
1960.gadā tika organizēta laboratorija Ļeņingradas universitātes Bioloģijas fakultātes Fizioloģijas institūtā telepātijas pētīšanai.
1961.gadā pie PSRS Zinātņu akadēmijas nodibināja Informācijas pārneses problēmu institūtu (Institut probļem peredači informaciji). Pētniecībai atvēlētie līdzekļi bija gluži fantastiski – pat 10 miljoni rubļu.
Anekdote. Slēgto zinātnisko institūtu līdzstrādnieki izplatīja versiju, ka parapsiholoģiskais bums PSRS sācies pēc tam, kad N.Hruščovs apmeklējis Indiju. Tur viņš redzējis jogus, un nospriedis, ka tādas mākas padarītu neuzvaramu viņa armiju.
Parapsiholoģija ASV. XX gs. 30.gados doktors Džozefs Venks Rains, būdams pionieris augstfrekvences viļņu pētīšanā, Djūka universitātē (Kalifornija) izveidoja pasaulē pirmo parapsiholoģijas laboratoriju. Ilgstošu pētījumu rezultātā zinātnieks atzina, ka kaķiem piemīt paranormālas spējas, tādas kā telepātija un gaišredzība.
ASV nopietni parapsiholoģiski pētījumi sākušies jau XX gs. 40.gadu beigās.
1945.gadā – „Operācija – „Papīra skava.”” Tās mērķis bija izstrādāt cilvēka psihes kontroles metodes. Tā pamatojās uz vācu nacistu iegūtajiem zinātniskajiem datiem.
1947.gads – projekts „Muldoņa.”
1950.gads – „Zilais putns.”
1951.gads – „Artišoks.”
1953.gads – „MK-ultra.” Pats plašākais no projektiem, sākts uz iepriekšējo bāzes. Tas bija tik milzīgs, ka tērēja 6% CIP operatīvā budžeta. Tajā piedalījās 44 amerikāņu universitātes un koledžas, 15 pētniecības fondi, ķīmiskas un farmācijas kompānijas, 12 hospitāļi un 3 cietumi.
50.gadu beigās bija jau parapsiholoģisks bums. Džozefs Benks Rains.
1957.gadā Džozefs Benks Rains pēc viņa priekšlikuma tika nodibināta Parapsiholoģiskā asociācija, kas vēlāk iekļāvās Amerikāņu zinātnes attīstības asociācijā. Pēc tam parapsiholoģiskiem pētījumiem sāka nodoties daudzas laboratorijas un institūti.
1962.gadā Džozefs Benks Rains nodibināja Cilvēka dabas izpētes fondu.
1964.gadā projektu „MK-ultra” pārsauca par „MK-meklējums.”
1974.gadā par šiem pētījumiem izošņāja žurnālisti no New York Times. Tā kā eksperimenti tika veikti pret neko nezinošiem amerikāņiem, bija dusmīga publikācija. Tādēļ 1976.gadā prezidents Džeralds Fords izdeva pavēli, kas aizliedza eksperimentēt ar zālēm uz cilvēku, kas par to nezina. Vēlāk Kārters un Reigans vispār aizliedza jebkādus eksperimentus uz cilvēkiem.
Visas projekta „MK-meklējums” datnes tika iznīcinātas, dažas tika nodotas atklātībai ar Kongresa gādību. Tad kļuva zināms par vienu no eksperimentiem, veiktu 1958.gadā – telepātisko sakaru seansu ar zemūdeni! Radiosakari ar ienirušu zemūdeni nav iespējami, jo radioviļņus slāpē ūdens. Radiosakari iespējami tikai ar iznirušu zemūdeni. Konkrētā gadījumā zemūdene Nautilus pat atradusies zem arktiskā ledus.
Eksperiments noticis 1958.gada 25.jūlijā. induktors bija Djūka universitātes students Smits, bet saņēmējs – ASV JKS leitnants Džons. Smits divas reizes dienā telepātiski mēģināja noraidīt uz zemūdeni kādus attēlus. Džons tos saņēma, uzzīmēja un aizzīmogotā aploksnēs nodeva zemūdenes kapteinim. Pārbaudē, atverot aploksnes, konstatēja, ka sakritība bija 70% (pēc varbūtības teorijas – 20%).
Pārējie pētījumi sākot ar 1970.gadu ir slepeni, un par tiem nekas nav dzirdēts.
„Zvaigžņu vārti.” Amerikāņu programma ekstrasensoro parādību pētīšanai. Vadījis Edvīns Č.Mejs (kodolfiziķis).
Pazīstami parapsihologi.
Henrijs Sidžuiks (1838.-1900.g.). Lielbritānija.
Semjuels Džordžs Souls. Vispazīstamākais britu parapsihologs.
Simons Ņūkoms (1835.-1909.g.). ASV.
Saites.
Psiholoģija un psihologi.
Ekstrasensorika.