Parakasas trejdeksnis
Paracas candelabre.
Viens no slavenākajiem Peru ģeoglifiem, kas atrodas Klusā okeāna stāvkrastā pie Parakasas pilsētas.
Atrašanās vieta. Atrodas Peru, Klusā okeāna krasta sarkanīgajā klintī Piskas līcī pie Parakasas pilsētas. To vienmēr labi redz no ātrlaivām, kas dodas uz Balestas Salu dabas parku.
Nosaukums. Paracas candelabre - "Parakasas svečturis" jeb "Parakasas trejdeksnis" t.i. svečturis ar trim sveču vietām. Šādu nosaukumu tam piešķīruši spāņu jūrnieki, kas šādu simbolu uzskatījuši par labu zīmi Peru iekarošanai, jo saskatīja simbolā katoļu svečturi, kas izmantots svētās meses laikā.
Apraksts. 250 m (596 pēdas) augsts ģeoglifs smilšu kāpas nogāzē.
Trejdekšņa radītāji to konstruējuši vairāk vērstu pret debesīm nevis jūru, tomēr labi redzams abos veidos. Redzams no Klusā okeāna 12 jūdžu attālumā, bet atrodas līcī un piebraucošajiem jūrniekiem ir slikti redzams.
Izpēte un versijas. Vidējā ģeoglifa kolonnā tika atrasta virve.
Naskas līniju pētniece Marija Raihe pēc ilgstošiem un skrupuloziem pētījumiem 1950.gadu vidū tika izskaitļojusi, ka senie mākslinieki izmantojuši mērvienību 5,95 pēdas, kāda nav izmantota nevienā citā Andu kultūrā. Kā redzams, šī mērvienība tīri labi atbilst Parakasas trejdeksnim, jo tas uzskatāms kā Naskas geoglifu sastāvdaļa.
Izteikta doma, ka tas ir dieva Virakočas rīks.
Līdzīgs objekts attēlots Tiavanakas Saules vārtu augšējā daļā.
Nozīme.
Dzīvības koka simbols. Uzskata par Virakočas Dzīvības Koka simbolu. Tieši tādu simbolu zīmējuši navahu indiāņi Ziemeļamerikā (4000 jūdzes uz ziemeļiem), un tas tiem nozīmējis Dzīvības Koku zem veldzējoša lietus mākoņa.
Šumeru ģeoglifs. Daži autori to saista ar šumeru pērkona dieva Adada simbolu (Z.Sitčins) vai Poseidona jūras dakšu.
Saistība ar ūdeni. Katrā ziņā simbols tiek saistīts ar ūdeni, tāpat kā daudzi Naskas plato zīmējumi.
Saites.
Peru ģeoglifi.
Parakasas kultūra.
Peru.