Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Palermas akmens

Ar V dinastijas pirmo pusi datēta akmens stēlas gabals, kas ir patlaban agrākais zināmais Senās Ēģiptes ķēniņu saraksts, un šodien atrodas Palermas muzejā Itālijā.

Atrašanās vieta. Tās lielākais fragments kopš 1877.gada tiek glabāts Palermas muzejā Itālijā. Daži citi tās fragmenti atrodas Londonas un Kairas muzejos.

Apraksts. Veidots no diorīta, izmēri 43,5 x 25 cm. Tajā iecirstas senēģiptiešu ķēniņu annāles.

Saturs. Iecirstie teksti aptver periodu vairāku gadsimtu garumā sākot no pirmsdinastiskā perioda (IV tk.g.pmē. beigas). Pats uzraksts ticis iegravēts V dinastijas laikā (XXV gs.pmē.).
Melnajā akmenī akurāti līdzenās rindās iegravēti Senās Ēģiptes faraonu vārdi, sākot ar pusmītiskajiem pirmsdinastiskajiem valdniekiem, par kuriem gandrīz nekas nav zināms. Saraksts turpinas līdz V dinastijas faraoniem. Šajos tekstos tiek stāstīts par svētnīcu būvi, par ikgadējo ūdens līmeni Nīlā, par ekspedīcijām uz rūdas raktuvēm, par reliģiskām ceremonijām, taču nav ne vārda par piramīdu celtniecību.
Joprojām ir mīkla tajā minētie vārdi – Seka, Khaja, Neheba, Mekha u.c. 

Akmens nozīme. Mūsu rīcībā gandrīz nav rakstīto avotu, kas nepastarpināti vēstītu par Senās Ēģiptes valsts agrīnā perioda politisko dzīvi un sociālekonomiskajām pārmaiņām. Palermas akmens ir viens no retajiem rakstu avotiem, kas par to vēsta.

Saites.
Senās Ēģiptes ķēniņu saraksti.
Palerma.