Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Melanopsīns

Specializētās, fotojūtīgās acs tīklenes gangliju šūnās atrodams proteīns, kas iesaistīts tādu procesu kā diennakts ritmu, acs zīlītes atbildes uz gaismu refleksa un citu nevizuālo gaismas atbildes reakciju regulēšanā.

Gaismas jūtīga olbaltumviela.

Pētniekus pārsteidza arī fakts, ka fotoni aktivizēja gaismas jūtīgo proteīnu melanopsīnu nevis mātes ķermenī, bet tieši auglī. Visjūtīgāk melanopsīns reaģē uz zilo gaismu. Tagad citām melanopsīna funkcijām jāpievieno arī jaundzimušā acs veidošanās regulācija.

Viens no jaunizpētītajiem melanopsīna uzdevumiem ir nepieļaut pārāk liela asinsvadu skaita izveidošanos topošajā tīklenē. Šie asinsvadi ir ļoti svarīgi pietiekama daudzuma skābekļa pievadīšanai tīklenes neironiem, gan tapšanas, gan acs funkcionēšanas laikā. Gadījumos, kad priekšlaicīgi dzimušiem bērniem attīstās retinopātija, neironu augšana norisinās gandrīz nekontrolēti. Šis process jaunveidojošos aci pakļauj lielam spiedienam, kas īpaši smagos gadījumos izraisa būtiskus acs stiklveida ķermeņa bojājumus un aklumu.

Gan tumsā turētajām pelēm, gan dzīvniekiem ar izslēgtu melanopsīna gēnu novēroja nevienveidīgu stiklveida acs ķermeņa asinsvadu izplatību un patoloģisku tīklenes asinsvadu augšanu. Nekontrolētajā augšanā bija iesaistīts vaskulārā endotēlija augšanas faktors (proteīns Vegfa). Kad gaismas ierosinātais neiroķīmiskais ceļš darbojas kā nākas, šis proteīns tiek modulēts, lai novērstu neviendabīgo asinsvadu augšanu.

Saites.
Olbaltumvielas, proteīni.