Kanaveralas Zemesraga kosmodroms
- Detaļas
- 6708 skatījumi
ASV kosmodroms, kas atrodas uz zemesraga Floridā.
Laikā no 1964.-1973.gadam tas saukts par Kenedija zemesragu.
Vēsture. 1963.gadā to pārdēvēja prezidenta Dž.F.Kenedija vārdā.
1968.gada 21.decembrī no kosmodroma startēja Apollo-8, kas pirmo reizi civilizācijas vēsturē aplidoja Mēnesi.
2009.gada 6.martā no šejienes orbītā palaists kosmiskais teleskops Kepler.
2011.gada 26.novembrī no tā startēja nesējraķete Atlas V-541, kas uz Marsu nogādāja robotu "Zinātkāre."
2015.gada 21.decembrī privātuzņēmuma Space X daudzkārt izmantojamā nesējraķete Falcon 9 veiksmīgi nolaidās atpakaļ Kanaveralas raga GKS bāzē Floridā. Tas bija vēsturisks notikums kosmosa apguvē, jo pirmo reizi kādam bija izdevies kontrolēti piezemēt daļu no daudzpakāpju nesējraķetes.
2018.gada 12.augustā nesējraķete Delta IV-Heavy no šejienes nogādāja kosmosā Pārkera zondi, kas devās izpētīt Sauli.
2020.gada 30.maijā startēja pirmais lidojums no ASV uz SKS kopš 2011.gada. SpaceX raķete Falcon 9 ar astronautiem Robertu Bēnkenu (49) un Duglasu Herliju (53) startēja no tās pašas vietas, kuru izmantoja "Apolona" astronauti, lai dotos uz Mēnesi.
Aplūkojamie objekti.
NASA transportlīdzekļu montāžas ēka. Pasaulē augstākā vienstāva celtne - tā sasniedz 160 metrus. Ēku uzbūvēja 1966.gadā, lai izveidotu raķeti “Saturn V” ceļojumam uz Mēnesi. Toreiz tas bija lielākais uzbūvētais kosmosa kuģis. Ikoniskā celtne šobrīd kalpo kā NASA kosmodroms, kas vienlaikus spēj uzņemt dažāda veida raķetes un kosmosa kuģus – tur tos sagatavo savām misijām.
Ēkā izbūvētas arī lielākās durvis pasaulē. Tās ir teju 140 metrus augstas, un to pilnīgai atvēršanai vai aizvēršanai nepieciešamas 45 minūtes. Durvis ir iebūvētas ēkas augstākajās daļās – divas no tām atrodas ēkas austrumu pusē, bet pārējās - rietumu. Pa tām iespējams izvest raķetes vertikālā pozīcijā, lai tās nogādātu līdz starta platformai.
Uz ēkas atrodas arī lielākais Amerikas karogs, kas ir 64 metrus garš un 34 metrus plats – tas ir uzgleznots ārpusē, uz fasādes sienas.
Saites.
Kosmodromi.
NASA.