Kamieļi
Kamieļu dzimtas dzīvnieki.
Vienkupra kamieļus (dromadērus) iecienījuši arābi. Tie lieliski piemēroti jāšanai un pat sacīkstēm. Divkuprainie kamieļi vairāk izplatīti Vidusāzijā un izceļas ar izturību, tādēļ tiek izmantoti tāliem pārgājieniem vai kā jūga dzīvnieki.
Vēsture. Domājams, ka tos domestificējuši arābi apmēram pirms 2000 gadiem.
46.g.pmē. Cēzars atveda uz Romu apmēram 20 kamieļus.
Imperators Klaudijs izbrauca Romas cirkā kaujas ratos, kuros bija iejūgti 4 kamieļi.
III gs. kamieļus sāka izmantot Ziemeļāfrikā lauksaimniecībā: tos iejūdza ratos un arklos, kamieļi grieza arī aku ūdensratus.
Romieši turēja ēģiptiešu Tēbās kamieļu jātnieku triādes.
XIX gs. vidū kamieļus ieveda Austrālijā. No tiem veidoja t.s. "kamieļu vilcienus," kas sausajā Austrālijas klimatā nogādāja kravas. Piemēram, viens no tādiem svarīgiem kamieļu mršrutiem bija no Alīsspringsas uz Arltungu, kur 1887.gadā tika atklātas zelta smišu iegulas. Kopš tiem laikiem mūsdienās pa Austrāliju klejo tūkstošiem savvaļas kamieļu.
Kamieļi (tāpat kā žirafes un kaķi) ir "citādi ejošie" - iešanai sākumā tie vienlaicīgi paceļa labās puses priekškāju un pakaļkāju, pēc tam - kreisās puses.
Baktriāņi. Divkupru kamieļi. Savvaļā Mongolijā.
Atradumi.
Kamieļu upuri Omānā. Tur uzietas 2300.gadu senas cilts vadoņa kapenes ar diviem upurētiem kamieļiem.
Ļevencovas Kamieļa kauls. Ap 2 miljoni gadu vecs un ir senākā liecība par cilvēka klātbūtni Krievijas teritorijā. Uziets Ļevencovas karjerā. Patlaban tai vietā atrodas jaunceltnes, senos laikos tur bija stepe. Šī vieta pazīstama kā paleontoloģiska atradne. Uz konkrētā kamieļa kaula sagabājušās cilvēka veikti iegriezumi. Arheologi pārliecinoši konstatējuši tās kā akmens darbarīku atstātas. Interesanti, ka toreiz šī vieta atradusies aiz jūras, jo Melnā jūra bija savienota ar Kaspijas lielezeru.
Nospiedums civilizācijā.
Camel cigaretes. Bārnuma cirka kamielis Vecais Džo ir prototips cigarešu markai Camel.
Kamieļu skriešanās sacensības Apvienotajos Arābu emirātos.
Kamieļu tirgi Etiopijā.
Raksti.
Domestificētie kamieļi Izraēlas teritorijā parādījušies vēlāk, nekā vēstīts Bībelē.