Aliens

Pieslēgties Reģistrācija

Pieslēgties

Lietotājvārds *
Parole *
Atcerēties

Izveidot profilu

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Vārds *
Lietotājvārds *
Parole *
Parole pārbaudei *
E-pasts *
E-pasts pārbaudei *
Captcha *

Izdevniecība "Apvārsnis" piedāvā

Ķīniešu kalendārs

Ķīniešu kalendārs ir ārkārtīgi sens. Dažas no ziņām vedina domāt, ka tam, iespējams, varētu būt pat 16 000 gadu. katrā ziņā tā pirmsākumi zūd leģendāro ķēniņu laikos. Kalendāram seko ne tikai Ķīnas, bet arī citas Āzijas kultūras. Mūsdienās lielākā daļa Austrumāzijas valstu ikdienas darbībās izmanto Gregora kalendāru, tomēr ķīniešu kalendārs joprojām tiek izmantots, lai atzīmētu tradicionālos Austrumāzijas svētkus, piemēram, Ķīniešu Jauno gadu.

Ķīniešu tradicionālais kalendārs ir lunisolārs. Tā pamatā ir Mēness cikli, tomēr tas tiek koriģēts arī atbilstoši Saules ciklam, pieliekot vienu papildus mēnesi katrā piektajā gadā. Atsevišķi svētki, piemēram, ziemas saulgrieži, tiek svinēti saskaņā ar Saules ciklu.

Populārākajā versijā gadus ķīniešu kalendārā pieņemts skaitīt kopš pirmā leģendārā Dzeltenā imperatora - Huandi valdīšanas laika. Tas ir neskaidrs un tiek lēsts laikā no 2698.-2599.g.pmē. Vairumā gadījumu par atskaites gadu tiek pieņemts uzskatīt 2637.g.pmē.
Tomēr ir vēsturnieki un citi speciālisti, kas šo gadu uzskata par kļūdainu (tā tas patiesi varētu būt!) un skaita laiku no 2698.g.pmē.
Trešā, vismazāk izplatītā sistēma - tā kā ķīniešu lunisolārais kalendārs galīgi sakārtots ticis 104.g.pmē. (vēlāk vēl būtiski pielabots XVII gs.), laiks tiek skaitīts no šā brīža.
Bez tam pastāv vēl nelāga tradīcija laika skaitīšanu pielāgot dažādiem vēsturiski valdījušajiem imperatoriem.

12 cikla vēsture. 12 gadu kalendāra cikla patiesā rašanās vēsture ir ļoti noslēpumaina. Neviens īsti nezina precīzu dzīvnieku zīmju radīšanas datumu, taču no vēsturiskajiem artefaktiem atklāts, ka šīs radības bija populāras tieši Tanu dinastijā (618.-907.g.pmē.), bet, ļoti iespējams, ka tos sastapt varēja pat vēl agrāk. Min, ka dzīvniekus atveda uz Ķīnu pa Zīda ceļu – to pašu Centrālāzijas tirdzniecības tīklu, caur kuru budisms no Indijas nonāca Ķīnā.
Taču citi uzskata, ka dzīvnieku izmantošana astroloģijā aizsākās ar nomadu ciltīm Senajā Ķīnā. Viņi esot radījuši kalendāru, pamatojoties uz dzīvniekiem, kurus medīja.
Zinātnieks Kristofers Kalls (Christopher Culle) raksta, ka ne tikai agrākās sabiedrības garīgo vajadzību apmierināšana, bet arī astronomijas un astroloģijas izmantošana bija imperatora pienākums. Proti, tieši viņš bija atbildīgs par harmonijas nodrošināšanu visam zem debesīm. Iespējams, tāpēc ķīniešu kalendārs un tā dzīvnieki ir tik ļoti iesakņojušies ķīniešu kultūrā.
Zīmīgi, ka Mēness gadu dzīvnieki atbilst arī konfūcismam. Pārliecība, ka ikvienam dzīvniekam ir sava loma sabiedrībā, labi saskan ar konfūciešu uzskatiem hierarhiskajā sabiedrībā. Mūsdienās līdzās modernākiem sociālajiem uzskatiem, saglabājušies konfūciešu uzskati, kā arī Austrumu kalendāra izmantošana.

Ķīniešu astroloģija. Teju katrs no mums kaut reizi ir aizdomājies par savu horoskopu. Pat cilvēka raksturu bieži prognozē pēc viņa dzimšanas laika zodiaka zīmes. Taču svarīgs ir arī dzimšanas gadam atbilstošais senā Austrumu jeb Ķīniešu horoskopa dzīvnieks, pēc kā jau gadsimtiem nosaka cilvēka iezīmes un pat likteni.
Proti, Mēness cikls sastāv no 12 Mēness gadiem, un katram no tiem atbilst savs dzīvnieks. Austrumu valstu astrologi uzskata, ka cilvēka gudrība, muļķība, spēks vai vājība, labsirdība vai ļaunums ir atkarīgs tieši no dzīvnieka, kas pārvalda viņa dzimšanas gadu. Turklāt ķīniešu horoskops kalpo arī praktiskam mērķim, jo tā var noskaidrot cilvēka vecumu, nejautājot tieši dzimšanas gadu, kas dažiem var šķist nepieklājīgi.

Austrumu kalendāra mītiskā rašanās. Viena no interesantākajām versijām par to, kā radies Austrumu horoskops, ir cieši saistīta ar Budu. Lai arī stāsti ir dažādi, populārākais ir tieši par Budas dzimšanas dienas svinībām, kurās viņš sasauca Visuma dzīvniekus uz sacīkstēm un dzīrēm. 12 dzīvnieki devās uz pili. Kārtībā, kādā viņi ieradās, noteica arī zīmju secību gados.
Tomēr ceļš pie Budas bija visnotaļ interesants, jo ciemiņiem nācās peldēt pāri upei. Piemēram, žurka, kas uzvarēja sacīkstēs, to izdarīja ar viltības palīdzību, jo tā uzlēca vērsim mugurā. Kad tā nokļuva upei otrā pusei, viņa nobiedēja zirgu un pārspēja to sacensībās. Tādēļ arī pirmā gada pārstāve Austrumu horoskopā ir žurka. Lēš, ka pūķis būtu uzvarējis, jo spēja lidot, taču tas apstājās, lai palīdzētu upi šķērsot plūdos iekļuvušiem ciema iedzīvotājiem.
Otrais sacīkstēs finišēja vērsis, kurš konkurēja ar tīģeri par ieņemamo vietu. Pēcāk sekoja zaķis, piektais bija pūķis, tad čūska un septītais - zirgs. Pēc viņiem sekoja piesardzīgā kaza un pērtiķis. Gailis ierindojās desmitajā vietā, jo savai ģimenei ilgi un detalizēti stāstīja, kā būs jādzīvo viņa prombūtnes laikā. Savukārt suns palika vienpadsmitais, taču pēdējā bija cūka, kurai Buda atdeva atlikušo gadu.
Citas leģendas min, ka īpašo statusu dzīvniekiem piešķīra nevis Buda, bet gan Nefrīta imperators (Jade Emperor). Zīmīgi, ka gan Ķīniešu horoskopa, gan arī Jaunā gada sākums var iekrist no janvāra vidus līdz pat februāra beigām, jo kalendārs ir balstīts uz Mēness rotāciju.

Rietumu laika skaitīšanas sistēmu, t.i. - Gregora kalendāru, Ķīnā ieviesa 1912.gada 1.janvārī, pateicoties Suņam Jatseņam (1881.-1936.g.). S.Jatseņs šim jautājuma pievērsās uzreiz pēc Bokseru dumpja apspiešanas pašā XX gs. sākumā. viņš aktīvi aicināja pāriet no kalendāra, kas simbolizē asiņainu režīmu, uz laika skaitīšanas sistēmu, ko izmanto visa civilizētā pasaule. Tomēr, tā kā ķīnieši nebija neko jaukās domās par rietumniekiem un viņu politiku, plašās masās kalendārs tā arī neiegāja.

S.Jatseņs nelikās mierā un 1928.gada oktobrī pieņemtā Ķīnas Republikas konstitūcija paredzēja arī pilnīgu pāreju uz Gregora kalendāru., par pirmo kalendāra gadu nosakot 1912. - no tā sākās republikas laika skaitīšana.

Mao Dzeduna komunisti, kas nāca pie varas 1949.gada 1.oktobrī, turpināja lietot Gregora kalendāru, taču pieņēma Rietumu gadu skaitīšanu.

Ko varam sagaidīt 2022.gadā? Katrs no dzīvniekiem pārstāv gadu 12 gadu ciklā, dienu 12 dienu ciklā un katras divas stundas 24 stundu laikā. To aprēķina pēc sešdesmit gadu cikla, kurā katrs dzīvnieks apzīmē citu gadu. Tūlīt būsim aizvadījuši Vērša gadu (2021.g.), kas daudziem ir bijis smaga darba un izaicinājumu pilns.
Jau pavisam drīz ieskandinās Tīģera gadu, kurš sāksies 1.februārī. Šajā gadā dzimušiem (1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010) patīk risks un azarts, kā ar viņi ir drosmīgi un piedzīvojumu kāri cilvēki. Tīģera gadā dzimušie nekad neatkāpjas, aktīvi strādā un ir drosmīgi, ar lielu pārliecību un nepielūdzamu stingrību.
Zīmīgi, ka nošķir trīs veida šīs kaķu dzimtas pārstāvjus, jo ķīniešu elementu teorijā katra dzīvnieka zīme ir saistīta ar vienu no pieciem elementiem: zeltu (metālu), koku, ūdeni, uguni vai zemi. Šogad dominējošais būs tieši “Ūdens tīģeris,” tādēļ var sagaidīt veiksmi attiecībās, panākumus karjerā un arī smagu darbu. Veiksmi tīģeriem 2022. gadā nesīs zaļā un zilā krāsa, bet no baltās ir jāizvairās. Laimīgie skaitļi – 1, 3 un 7.  

Avoti.
"Juaņu vēsture." Tās 2.daļā.

Saites.
Senā Ķīna.
Ķīnieši.